17 Fit

17 Fit Ruokien kalorit Pähkinät ja siemenet

Pähkinöiden ja siementen kalorit

51 elintarviketta taulukossa: 131–⁠718 kcal 100 g:ssa. Kevyin: kastanjat, keitetyt; energiapitoisin: macadamiapähkinät.

Kaloritaulukko

Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.

Pähkinöiden ja siementen kalorit: Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.
Auringonkukansiemenet5842151208,6
Auringonkukansiemenet, paahdetut58219,349,81311,1
Auringonkukansiemenet, paahdetut ja suolatut58219,349,815,19
Auringonkukansiemenvoi61717,355,217,65,7
Cashewpähkinät55318,243,926,93,3
Cashewpähkinät, paahdetut57415,346,429,73
Cashewpähkinät, paahdetut ja suolatut57415,346,429,73
Cashewvoi58717,649,425,62
Chiansiemenet48617314234,4
Hampunsiemenet, kuoritut55331,648,84,74
Hasselpähkinät62814,960,879,7
Hasselpähkinät, paahdetut6461562,48,29,4
Kastanjat, keitetyt13121,427,8–
Kastanjat, paahdetut2453,22,247,95,1
Kastanjat, raa’at1961,61,344,2–
Kookoshiutaleet, sokeroidut5012,935,543,24,5
Kookoshiutaleet, sokeroimattomat6606,964,57,316,3
Kurpitsansiemenet55930,2494,76
Kurpitsansiemenet kuorineen, paahdetut44618,619,435,418,4
Kurpitsansiemenet, paahdetut ja suolatut57429,8498,26,5
Maapähkinät56725,849,27,68,5
Maapähkinät, kuivapaahdetut58724,449,712,98,4
Maapähkinät, paahdetut ja suolatut5992852,55,99,4
Maapähkinävoi5882550205
Maapähkinävoi, rouheinen58924,149,913,68
Macadamiapähkinät7187,975,85,28,6
Macadamiapähkinät, paahdetut ja suolatut7167,876,14,88
Mantelit57921502212,5
Mantelit, hunajapaahdetut59418,249,914,213,7
Mantelit, kuoritut59021,452,58,89,9
Mantelit, paahdetut5982152,510,110,9
Mantelit, paahdetut ja suolatut5982152,510,110,9
Mantelivoi6142155,58,510,3
Mantelivoi, suolattu6142155,58,510,3
Mustasaksanpähkinät61924,159,32,86,8
Parapähkinät65914,367,14,27,5
Pekaanipähkinät6919,2724,39,6
Pekaanipähkinät, paahdetut7109,574,34,29,4
Pellavansiemenet53418,342,21,627,3
Pinjansiemenet67313,768,49,43,7
Pistaasipähkinät56020,245,316,610,6
Pistaasipähkinät, paahdetut ja suolatut56921,145,817,310,3
Pähkinäsekoitus, paahdettu60719,553,5166,4
Pähkinäsekoitus, suolattu59417,351,516,49
Saksanpähkinät6541565146,7
Saksanpähkinät, sokerikuorrutetut5008,335,7443,6
Seesaminsiemenet57317,749,711,711,8
Seesaminsiemenet, paahdetut565174811,714
Tahini (seesamitahna)5951753,811,99,3
Unikonsiemenet5251841,68,619,5
Vesimelonin siemenet, kuoritut55728,347,415,3–