17 Fit

17 Fit Ruokien kalorit Ruokalajit

Ruokalajien kalorit

699 elintarviketta taulukossa: 6–⁠436 kcal 100 g:ssa. Kevyin: liemi, kirkas; energiapitoisin: ruisleipä ja salo (suolattu silava).

Kaloritaulukko

Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.

Ruokalajien kalorit: Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.
Aamiaisburrito (muna, juusto, makkara)27711,115,621,81,2
Ackee ja suolakala1529,312,21,3–
Adobo riisillä (filippiiniläinen)18117,77,98,70,2
Adžarialainen khachapuri (munalla)29711,816,424,91,2
Ají de gallina (perulainen kermainen kana)20012,613,27,10,9
Ajiaco (kolumbialainen kana-perunakeitto)795,137,60,9
Akara (papupihvit)2524,820,39,54,2
Ankeriasrulla (sushi)1166314,60,7
Appelsiinikana26214,512,721,70,8
Arancini (friteeratut riisipallot)2537,414,622,3–
Arepa juustolla2207,59,425,90,8
Arroz con gandules (riisi kyyhkysherneillä)1553,84,722,41,5
Avokadorulla (sushi)931,81,516,31,4
Baba ganoush1834,8154,33,9
Bacalhau à Brás (suolaturska perunalla ja munalla)16612,410,15,90,9
Banaanilätyt (banaani ja muna)1505,6911,41,4
Bandeja paisa (kolumbialainen lautanen)2029,81016,32,1
Bánh mì (vietnamilainen patonki)23311,19,823,61,4
Banosh (maissipuuro smetanalla ja brynza-juustolla)1353,97,612,31
Bao-sämpylä27311,27,638,61,2
Barszcz ja uszka (kirkas punajuurikeitto sieninyyteillä)421,40,76,81
Bataattilaatikko vaahtokarkeilla2102,29,328,42,9
Bataattiranskalaiset1922,39,431,46
BBQ-porsaanribsit25416,215,111,80,3
BBQ-porsas kastikkeessa22617,611,311,90,3
Beef Wellington (nauta lehtitaikinassa)35616,325,514,81,4
Beshbarmak (nuudelit keitetyllä lihalla)15116,14,510,6–
Bibimbap765,52,471,1
Bigos (metsästäjänpata)1146,97,33,82,1
Birria (meksikolainen maustettu naudanlihapata)11819,14,30,70,1
Biscuits and gravy2246,214,716,20,8
Bitterballen (hollantilaiset lihakroketit)2209,814,511,91,3
BLT-voileipä23110,97,5281,7
Bobotie (eteläafrikkalainen jauhelihapaistos)20615,711,210,71,2
Bombay-perunat1181,86,712,61,9
Borssikeitto492,42,15,30,8
Bouillabaisse678,331,30,3
Brandade (suolaturska ja peruna)1176,46,28,61,1
Bruschetta1714,37,619,81,5
Bubble and squeak (peruna-kaalipaistos)1261,799,31,9
Buddha bowl (kvinoa, kikherneet, bataatti, lehtivihannekset)1094,13,612,43,9
Buffalo-siivet267172050,1
Bulgogi (korealainen marinoitu naudanliha)15420,45,55,50,3
Bún bò Huế (tulinen naudanliha-nuudelikeitto)785,81,69,30,4
Bún chả (grillattu porsas riisinuudeleilla)1179,22,912,70,6
Bunny chow (curry leivän sisällä)19710,36,523,22,9
Burgeri2601312250,7
Burrito21911,18,521,42,5
Burrito bowl kanalla15512,55140,2
Burrito kanalla20311,46,721,42,5
Burrito naudanlihalla21911,18,521,42,5
Burrito pavuilla ja juustolla1968,15,224,64,9
Butter chicken (murgh makhani)20813,315,440,9
Bœuf bourguignon858,93,34,21,3
Cacio e pepe2099,67,224,41,5
Caesarsalaatti15091061,8
Caesarsalaatti kanalla, ilman kastiketta638,51,921
Caldo verde (portugalilainen kaalikeitto)681,44,45,10,9
California-rulla942,90,717,41
Calzone34314,817,729,91,4
Cannelloni juustolla ja lihakastikkeella1608,87,314,30,8
Cannelloni lihalla1919,810,114,31,7
Cannelloni pinaatilla ja ricottalla2217,814,314,61,5
Caponata (sisilialainen munakoisomuhennos)2080,920,25,31,9
Caprese-salaatti20510,517,12,30,6
Capuns (mangoldikääryleet)1668,110,49,70,8
Carbonade flamande (nauta-olutpata)15617,76,26,60,5
Carnitas (revitty porsas)27124,618,300
Cassoulet16110,57,910,13,9
Causa limeña (kerrosperunaruoka)1705,811,29,81,7
Cepelinai (liettualaiset perunanyytit)1508,36,912,11,4
Ceviche6310,50,83,10,5
Chakalaka (eteläafrikkalainen kasvispata)992,45,39,62,7
Chakhokhbili (georgialainen kanapata)14813,19,32,20,7
Chawanmushi (suolainen munavanukas)636,43,510
Chicken 65 (tulinen paistettu kana)2582314,86,60,2
Chicken tikka masala15612,49,84,61,4
Chikuzenni (kana ja juurekset)854,43,55,91,8
Chilaquiles19510,610,712,82,1
Chiles rellenos (juustotäytteiset chilit)2287,817,29,70,7
Chili con carne1189,84,37,33
Chole (maustetut kikherneet)1525,27,512,44,7
Choripán (chorizovoileipä)3089,916,9281,3
Choucroute garnie1095,18,12,82,7
Chow mein kanalla1319,95,49,71,5
Chow mein kanalla (noutoruoka)1478,57,212,11,5
Chow mein porsaalla14310,46,49,71,5
Ciorbă de burtă (mahalaukkukeitto)6244,31,80,2
Ciorbă de legume (hapan kasviskeitto)391,12,23,40,7
Ciorbă de perișoare (hapan lihapullakeitto)573,23,33,30,5
Ciulama (kana valkokastikkeessa)1681794,80,1
Club sandwich22215,17,522,11
Cobb-salaatti9311,34,31,41,2
Cocido madrileño (kikherne-lihapata)1299,74,59,62,9
Coleslaw1170,988,61,9
Cơm tấm (rikkoriisi grillatulla porsaalla)15511,74,715,40,3
Congee (riisipuuro lihalla)584,31,36,90,1
Coq au vin13313740,9
Cordon bleu, kana21022,69,28,70,6
Corn dog2508,612261
Coronation chicken (kana curry-majoneesissa)36216,631,43,30,2
Country-fried steak (leivitetty pihvi)30619,921,17,60,3
Couscous kanalla1307,53,915,61,5
Couscous royal (sekaliha)1327,74,5142,1
Coxinha (kanakroketti)296101626,51,1
Croque-madame26413,715,516,91,1
Croque-monsieur27311,312,926,82,5
Currywurst30810,626,17,60,6
Dakgalbi (tulinen kanapannu)17812,28,611,31,1
Dal1458,64,311,77,5
Dan dan -nuudelit2118,31215,92,5
Doenjang jjigae (soijapapupata)443,91,63,50,9
Dolma (täytetyt viininlehdet)2288,2178,23,1
Doro wat (etiopialainen kanapata)18811,314,52,51,2
Drob (lampaan sisäelinpaistos yrteillä)20616,611,47,70,9
Döner kebab pitassa23315,210,917,42,3
Ebi fry (leivitetyt katkaravut)23615,911,6201
Egg bhurji (intialainen munakokkeli)1619,112,71,80,4
Egg foo young kanalla13712,87,44,50,3
Eggs Benedict28813,822,17,90,6
Egusi-keitto (melonin siemenistä)19711,216,61,71,4
Elote (meksikolainen maissintähkä)1834,312,514,81,9
Empanada kanalla30912,616,525,91,6
Enchilada kanalla17810912,32,3
Englantilainen aamiainen1608,99,49,91,9
English muffin makkaralla30013,517,221,11,7
English muffin munalla ja kinkulla22212,210,717,91,4
Espanjalainen linssipata chorizolla1185,75,38,84
Espanjalainen perunamunakas1655,69,911,72,7
Fabada asturiana (papupata)1659,58,210,43,3
Fajita kanalla20611,39,816,51,5
Falafel33313,317,831,87,7
Falafelpita2656,214,824,52,5
Fasolada (kreikkalainen papukeitto)1013,16,26,72,3
Fatteh (kikherneet jogurtilla ja rapealla pitalla)1897,27,720,53,2
Fattoush (salaatti rapealla pitalla)911,667,41,2
Feijoada (brasilialainen papu-porsaspata)18211,210,17,84
Fesenjan (kana saksanpähkinä-granaattiomenakastikkeessa)21412,614,77,81,7
Fettuccine Alfredo1624,56,121,41
Fideuà (nuudelipaella äyriäisillä)1619,76,9141
Fish and chips2248,810,9222,1
Flaki (mahalaukkukeitto)11620,43,70,30
Flammkuchen (tarte flambée)3008,814,831,81,7
Francesinha (portugalilainen kastikevoileipä)20513,59,214,91,2
Friteerattu kana (koipi)24119,115,15,80,2
Frittata1609,412,32,50,3
Fufu1661,5330,53,1
Ful medames (haudutetut härkäpavut)1617,16,913,35
Fårikål (norjalainen lammas-kaalipata)936,961,61,3
Gado-gado (kasvikset maapähkinäkastikkeella)1356,88,18,52
Gambas al ajillo (valkosipulikatkaravut)27013,722,93,30,2
Gazpacho260,80,63,51
Ghormeh sabzi (persialainen yrttipata)13410,88,13,52,1
Graubündenin ohrakeitto421,40,96,70,3
Grits (maissipuuro)711,21,811,50,7
Gulassi1451393,51,3
Gulassikeitto674,82,46,30,4
Gumbo riisillä898,23,45,70,9
Gyros18411,26,817,81
Gyudon (naudanlihariisikulho)14533,324,71,3
Gözleme (turkkilainen täytetty rieska)2407,58,830,81,5
Haggis31010,721,717,40,2
Hainanilainen kanariisi13211,12,514,70,3
Halászlé (unkarilainen kalakeitto)424,91,71,20,9
Halušky lampaanjuustolla2359,87,529,81,5
Hambāgu (japanilainen jauhelihapihvi)19713,412,24,31,1
Hampurilainen28817,514,4200,7
Hapanimelä kana25010,112,722,91
Hapanimelä porsas2608,913,624,51
Hapankaalikeitto (kapusniak)522,82,83,50,9
Hapanväkevä keitto392,61,23,90,5
Happosai (kiinalainen wokki lihalla ja äyriäisillä)645,83,21,90,9
Har gow (höyrytetyt katkarapudumplingit)1905,55,527,83,6
Harira (marokkolainen keitto)644,21,56,62,1
Harmaat herneet pekonilla (latvialainen)166107,39,75,9
Hash browns (perunaröstit)1901,912,3171,6
Hawaii-pizza1969,56,424,31,5
Herkkusienikeitto, kermainen742,14,84,51,2
Hernekeitto makkaralla (Erbsensuppe)974,63,79,61,7
Hernekeitto savulihalla805,62,45,83,3
Hijiki-levä, haudutettu753,146,53,4
Hodari (hot dog)2601015220
Hrechanyky (tattari-lihapihvit)23412,316,97,41,2
Huevos rancheros1216,76,77,21,7
Huevos rotos (munat ranskalaisilla ja kinkulla)1889,2129,81,4
Hush puppies (maissimunkit)2966,213,337,32,9
Höyrytetty kala inkiväärillä ja kevätsipulilla15620,67,20,50,1
Höyrytetyt dumplingit1136,94,69,91,2
Iahnie de fasole (papu-sipulipata)1596,27,812,94,2
Imam bayildi (täytetty munakoiso)1151,29,84,21,6
Inari-sushi2207,88,828,41,3
Irlantilainen lammaspata1178,26,451,3
İskender kebab26812,417,315,10,9
Jajangmyeon (nuudelit mustapapukastikkeessa)1506,85,417,12,3
Jamaikalainen riisi ja pavut13543,519,9–
Jambalaya16113,8880,7
Janssonin kiusaus1663,611,112,61,3
Japanilainen curryriisi1402,5422,21,2
Japanilainen kermapata kanalla1246,285,51,2
Japchae (lasinuudelit kasviksilla)1204,15,612,41,5
Jauhelihapihvi240151790,5
Jerk-kana2352015,52,50,2
Jollof-riisi1472,26,319,60,8
Juustofondue23116,217,22,60
Juustohampurilainen29617,916,118,10,6
Juustokakku3215,522,525,50,5
Juustokohokas18412,912,63,82,1
Juustomakaroni (mac and cheese)2238,710,521,91,2
Juustopizza26611,49,7312,3
Juustoquesadilla31613,416,226,62
Juustoravioli1737,46,3210,7
Juustorisotto1955,75,230,90,7
Juustospätzle2349,711,322,71,1
Juustotortellini23610,45,634,61,5
Juustovoileipä34513,618,230,52,1
Kaalikääryleet1056,55,581,3
Kaalisalaatti (etikka ja öljy)731,15,14,32,3
Kabsa (maustettu riisi kanalla)1828,59,315,41,2
Kahdesti kypsennetty porsas2246,620,44,21,2
Kala kasvis-tomaattimarinadissa (ryba po grecku)1636,510,110,91,5
Kalacurry13911,39,61,82,1
Kalahampurilainen26312,211,526,71,5
Kalakeitto (uha)302,60,53,20,8
Kalapihvit15612,39,16,20,5
Kalaquenelle2458,112,723,62,1
Kalataco27511,615,320,52,5
Kalops (ruotsalainen naudanlihapata)777,23,830,8
Kana à la Kiev28021,319,25,30,1
Kana balti10510,554,52
Kana cashewpähkinöillä16018,474,50,9
Kana mole-kastikkeessa137195,62,90,3
Kana mustapapukastikkeessa124194,22,60,6
Kana parmigiana17416,38,37,50,8
Kana vindaloo19218,512,52,50,7
Kana-kasviskeitto (caldo de pollo)556,21,63,20,8
Kana-sienipiirakka20213,610,413,21
Kanabiryani1047,22,412,41,1
Kanacurry1076,56,55,11,4
Kanacurry (noutoruoka)14511,79,82,32,2
Kanacurry kookosmaidolla12410,66,93,11,1
Kanacurry riisillä1165414,11
Kanahampurilainen24912,71123,81,2
Kanakeitto nuudeleilla533,81,45,50,7
Kanakorma12714,65,14,30,7
Kananugetit30715,920,4140,9
Kananuudelikeitto533,81,45,50,7
Kanapaprikash18813,313,72,21,1
Kanapiirakka (pot pie)2559,213,521,92
Kanapilahvi (plov)16076200,7
Kanasalaatti majoneesilla2196,520,61,60,6
Kanasalaattivoileipä24612,413,717,31
Kanasatay19121,710,32,82
Kanasuikaleet, leivitetyt27119,213,916,11,2
Kanatagine1277,53,714,43
Kanataquitot26912,510,428,33,3
Kanavartaat (šašlik)104133,74,30,8
Kantonilainen paistettu riisi1645,54,923,61,7
Karppikeitto (juška)363,81,22,10,3
Kashk-e bademjan (persialainen munakoisotahna)2892,629,44,11,7
Kasvipihvi (linssi, soija ja kasvikset)1709,75,616,74,8
Kasviscurry861,65,371,8
Kasviscurry (valmisruoka)942,167,81,8
Kasvishampurilainen224135,227,33,5
Kasviskeitto270,80,54,11
Kasvislasagne1306,55,312,11,7
Kasvislasagne vuohenjuustolla179710,2141,4
Kasvispata (ragout)971,43,613,12
Kasvispilau1123,31,520,62,2
Kasvispizza2148,5825,72,8
Kasvisravioli1565,24,920,93,7
Kasvisrisotto1202,73,818,40,3
Kasvisrulla (sushi)931,81,516,31,4
Kasvistempura2393,815,818,91,6
Katkarapu madras1157,88,32,32,4
Katkarapu-seesamileipä38212,929,815,43,6
Katkarapucurry1188,28,52,12,5
Katkarapugratiini (japanilainen)1285,56,930,9
Katkarapupilahvi (ebi pilaf)1463,32,327,11,2
Katkaraputempura1942010,36,50,9
Katkaravut valkosipulivoissa (scampi)19215,4132,10,2
Katsu curry1936,29,819,81,1
Katsu sando (porsaanleikevoileipä)31313,416,827,52,1
Kebab patongissa246159,823,62
Kenraali Tson kana29512,916,423,10,9
Kesäkurpitsatahna (kesäkurpitsakaviaari)941,47,54,91,8
Kevätrulla, friteerattu2727,614,7252
Kevätrullat lihalla, friteeratut2426,516,4172
Khachapuri (georgialainen juustoleipä)300121333–
Khao soi (thaimaalainen curry-nuudelikeitto)1225,37,48,7–
Khichdi (riisi-linssipuuro)1223,55,314,80,6
Khinkali (georgialaiset nyytit)16513,16,612,9–
Kibbeh (friteeratut bulgur-lihakroketit)21811,815,96,32
Kiinalainen parsakaali osterikastikkeella701,25,62,62,2
Kiinalainen tomaatti-munapaistos1426,111,43,60,6
Kikherne-dal (chana dal)1527,96,116,4–
Kikhernecurry (chana masala)1095,93,513,23,3
Kimbap (korealainen riisirulla)1444,63,721,72,1
Kimchi jjigae (kimchipata)674,75,10,90,9
Kinkku-juustokroketit26317,414,615,30,5
Kinkku-juustopizza21810,36,7282,3
Kinkku-sienipizza2059,56,725,72,3
Kinkku-voipatonki (jambon-beurre)2859,911,533,73,2
Kinkkuvoileipä26611,111,228,22,5
Kinpira gobo (haudutettu takiaisenjuuri)841,44,54,23,2
Kopytka (puolalaiset perunanyytit)1825,22,931,61,8
Korealainen friteerattu kana (yangnyeom)27913,716,319,10,6
Korealainen porkkanasalaatti1320,810,27,82,4
Korokke (perunakroketit)2265,312,623,22
Koshari (egyptiläinen riisi, linssit ja pasta)1414,74,417,93,2
Kreikkalainen salaatti1103,594,51,5
Kroppkakor (perunanyytit porsaalla)1564,66,119,71,9
Kruchenyky (porsaskääryleet sienillä)25716,920,51,40,5
Krupnik (ohrakeitto)493,116,10,9
Kukkakaali-perunabhaji1063,36,89,42,3
Kulish (hirssi-perunakeitto silavalla)773,22,98,70,7
Kung pao -kana1299,875,41,5
Kung pao -katkaravut17313,910,74,31
Kurkkusalaatti smetanalla (mizeria)561,144,40,4
Kurpitsakeitto721,14,75,41,5
Kuubalainen voileipä (cubano)22815,910,715,50,8
Kvinoasalaatti13947,811,62,1
Königsberger Klopse (lihapullat kapriskastikkeessa)19016,212,82,10,9
Kısır (bulgursalaatti)1142,46,310,33,4
Lagman (nuudelit naudanlihalla ja kasviksilla)1126,64,910,11,1
Lahmacun (turkkilainen jauhelihapizza)18910,63,527,61,8
Laiskat kaalikääryleet1278,96,57,40,9
Laksa (curry)1085,16,86,9–
Lammas rogan josh14914,49,13,71,8
Lammasbiryani1957,19,219,10,6
Lammaspata perunoilla1338,18,651,6
Lammastagine13212,86,84,50,5
Lammasvartaat (šašlik)1621210,34,30,8
Lancashire hotpot (lammas-perunapata)1197,36,96,81,1
Lángos smetanalla ja juustolla3517,120,134,11,2
Larb (thaimaalainen jauhelihasalaatti)21016,812,95,30,8
Lecsó (paprika-tomaattimuhennos)971,48,53,61,6
Leipäknödelit (Semmelknödel)1806,45,9241,8
Leivitetty paistettu juusto (smažený sýr)40918,530,814,70,8
Leivitetty porsaanleike (kotlet schabowy)31023,120,48,10,5
Leivitetyt paistetut sienet2224,612,920,31,6
Letut22069290,6
Liemi, kirkas60,90,20,20
Lihahyytelö (holodets)152197,90,50
Lihalasagne1397,5514,61,6
Lihamureke19917,510,76,80,4
Lihapizza27413,812,424,81,8
Lihapullakeitto522,62,24,60,9
Lihapullat190111290,6
Lihapullat tomaattikastikkeessa11796,55,50
Liharavioli1746,94,725,12,1
Lihasamosa27211,417,317,32,4
Lihatäytteiset ohukaiset17312,910,17,40,3
Lihatäytteiset perunapihvit (zrazy)191711,813,21,1
Linssicurry1113,75,78,93,4
Linssicurry riisillä1183,33,516,42,2
Linssikeitto603,80,76,53,7
Linssipata makkaralla (Eintopf)785,92,35,63,2
Lo mein1214,82,418,91,3
Lobio (georgialainen papupata)18079,7125,9
Lobster roll (hummerisämpylä)23412,212,417,71,2
Lohikeitto704,24,13,90,4
Lohirulla (sushi)1036,91,314,60,7
Lomo saltado (perulainen naudanlihapannu)1458,56,711,50,9
Maafe (maapähkinäpata)17810,6134,51,4
Maapähkinävoi-hillovoileipä36111,416,642,42,8
Makaroni ja jauheliha (merimiestyyliin)1909,87,519,41,3
Makkarapata kaalilla ja perunoilla8264,33,72,3
Makkarasalaatti (Wurstsalat)2247,121,11,30,4
Makkarat ja perunamuusi (bangers and mash)1435,18,511,31,4
Maksaohukaiset22417,912,490,5
Malai kofta2326,217,612,21,2
Mămăligă juustolla ja smetanalla1664,511,411,11
Mansaf (lammas riisillä ja jogurttikastikkeella)1768,59,513,20,5
Manti (höyrytetyt lihanyytit)16811,48,611,1–
Mapo tofu1047,86,81,90,7
Maqluba (ylösalainen riisi kanalla)1916,611,913,50,9
Masala dosa1845,54,328,62,2
Massaman-curry naudanlihalla18611,512,48,2–
Matar paneer (herne-paneercurry)1809,413,542
Matsapallokeitto733,129,80,9
Maultaschen (švaabilaiset täytetyt taikinataskut)15210,16,213,1–
Meksikolainen riisi (arroz rojo)1492,44,324,10,5
Menchi katsu (leivitetty jauhelihapihvi)27310,718,716,31,7
Menemen (turkkilainen munakokkeli tomaatilla)1215,59,920,7
Mici (romanialaiset jauhelihatangot)24715,715,79,50,8
Mie goreng (indonesialaiset paistetut nuudelit)1536,76,715,21,6
Milanesa (leivitetty naudanleike)27220,114,813,90,8
Mimosa-salaatti (kerrossalaatti kalasta ja munasta)1928,914,75,10,9
Minestrone401,70,55,81,5
Misir wat (etiopialaiset maustelinssit)15168,19,45,9
Misokeitto242,20,81,70,6
Mofongo (paistettu keittobanaanimuusi)3304,718,833,12,5
Moo shu -porsas15310,410,73,10,9
Moqueca (brasilialainen kookos-kalapata)13410,29,42,1–
Moussaka1475,810,85,22,8
Mozzarellatikut32514,818,323,12
Mujaddara (linssit ja riisi)1605,16,916,14
Muna-perunacurry1387,59,361,1
Munakas15410,611,71,60
Munakeitto (kiinalainen)271,20,63,90,4
Munakoiso parmigiana155710,57,11,9
Munakoisotahna (munakoisokaviaari)991,183,91,8
Munakoisotempura1651,6149,71,9
Munamuffinit (kasviksilla)13610,69,31,80,5
Munasalaatti (majoneesilla)25710,323,110
Mungpapu-dal744,23,46,8–
Mustapavut ja riisi1825,87,118,84,9
Nachot juustolla2657,615,822,11,7
Naengmyeon (kylmät tattarinuudelit)634,80,89,8–
Nasi goreng (indonesialainen paistettu riisi)1587,16,317,10,4
Nasi lemak (kookosriisi sambalilla)1755,29,5170,9
Naudan carpaccio27115,2230,60,4
Naudan patapaisti25128,415,300
Naudankääryleet (Rouladen)19520,69,15,90,7
Naudanliha ja parsakaali16010,410,63,81,3
Naudanliha-nuudelikeitto707,20,97,81
Naudanlihacurry1137,66,65,11,4
Naudanlihapata1078,85,151,3
Naudanlihapata porkkanoilla9713,23,13,31,1
Nauta-kasviskeitto (caldo de res)715,93,43,20,8
Nauta-munuaispiirakka2431713,113,91,2
Nautavartaat (šašlik)12214,84,94,30,8
Neljän juuston pizza26713,110,528,22,7
Nikujaga (liha-perunapata)784,31,310,31,3
Oden (japanilainen liemipata)565,224,20,7
Ohukaiset kinkulla ja juustolla1828,87,519,11,6
Ohukaiset sienillä1504,8520,71,3
Okonomiyaki (japanilainen suolainen pannukakku)1655,29,613,31,5
Okracurry (bhindi)712,94,64,67,2
Okroshka (kylmä keitto)553,52,54,50,5
Olivier-salaatti1985,516,76,51,4
Osso buco9711,24,13,50,6
Oyakodon (kana-munariisikulho)1354,72,122,81,1
Paahdettu juustoleipä (grilled cheese)3431120,826,91,2
Paahdettu munakoisosalaatti (salată de vinete)1041,38,14,21,7
Pad krapow (kana thaibasilikalla)17719,88,34,40,6
Pad see ew1356,45,2141,1
Pad thai kanalla1548,17,513,21,2
Pad thai äyriäisillä1476,86,813,81,2
Pad thai, kasvis1655,89,214,51,8
Paella1487,94,917,11,9
Paimenen piirakka (shepherd’s pie)1237,66,37,21,5
Paistettu kalavoileipä23614,58,224,80,9
Paistettu piikkimakrilli marinadissa (nanbanzuke)1098,16,14,60,9
Paistettu riisi kanalla1737,33,726,70,9
Paistettu riisi kasviksilla16545,5251,1
Paistettu riisi kimchillä1714,88,1191,1
Paistettu riisi munalla1864,34,930,31,1
Paistetut dumplingit (gyoza)1928,811,112,61,5
Paistetut nuudelit katkaravuilla1044,93,412,61,6
Pajeon (korealainen kevätsipulilätty)1955,58,921,71,5
Pakora1254,94,8133,2
Palak paneer1015,473,40,9
Paneer butter masala25010,720,950,9
Panino prosciuttolla ja mozzarellalla24314,28,327,21,4
Papanași (rahkamunkit hillolla ja kermalla)2637,51328,30,7
Papuidunamul703,14,52,52,7
Papukeitto673,80,87,64
Papulaatikko (green bean casserole)5622,25,21,9
Papumuhennos (refried beans)90529,83,7
Pasta all’amatriciana1686,67181,6
Pasta bolognese1255,92,617,61,6
Pasta carbonara1646,17,915,80,9
Pasta e fagioli (pasta-papukeitto)913,73,492,7
Pasta juustokastikkeella1637,27,415,91,9
Pasta kermakastikkeella15447,715,90,9
Pasta pestolla21678,625,41,6
Pasta puttanesca1464,35,418,51,7
Pasta tomaattikastikkeella1063,71,218,11,8
Pastagratiini1797,19,216,41
Pastasalaatti lihalla2117,710,619,61,2
Pastitsio (kreikkalainen pastavuoka)1407,95,413,91,5
Patatas bravas1992,314,214,22,6
Pav bhaji (maustettu kasvismuhennos ja sämpylä)1242,56,4132,1
Pavut savumakkaroilla1847,51111,13,5
Pechenya (haudutettu porsas perunoilla)17511,410,191,1
Pekingin ankka1545,311,86,20,3
Pekonikääreiset nakit38122,831,31,40
Pekonipannukakku (fläskpannkaka)1997,612,214,40,9
Pelmenit2751212291,2
Penne all’arrabbiata1444,14,719,71,8
Pepperonipizza28211,711,929,72,3
Peruna-hernecurry (aloo matar)922,73,712,13,1
Peruna-kukkakaalicurry (aloo gobi)602,626,22,1
Peruna-zrazyt lihatäytteellä190710,615,41,2
Perunagnocchi1352,46,316,21
Perunagratiini (dauphinois)1093,44,214,51,5
Perunakeitto901,54,79,31,2
Perunakeitto lihalla1093,86,47,81
Perunaknödelit1775233,62
Perunalihapata1307,35,611,81,4
Perunaohukaiset (deruny)1964,510,818,42,2
Perunasalaatti majoneesilla1681,511,114,31,5
Philly cheesesteak22916,17,224,21,3
Pho775,83,35,20,4
Picadillo (kuubalainen jauhelihapata)16013,69,64,81,1
Pide (turkkilainen leipä lihalla ja juustolla)25612,5832,21,7
Pierogi ruskie (peruna-juusto)1955,36,128,70,9
Pierogit hapankaalilla ja sienillä1093,53,215,9–
Pierogit lihalla19110,99,415,3–
Pihvi ja ranskalaiset17514,35,516,61,8
Pilahvi porsaanlihalla1827,8916,60,7
Piri piri -kana24721,117,30,70,1
Pizza Margherita250119,5312,3
Pkhali (pinaatti-saksanpähkinätahna)1845,816,53,63,3
Ploughman’s lunch (leipä, cheddar, kinkku, pikkelssi)25810,914,320,32
Poha (maustetut riisihiutaleet)1683,47,221,31,4
Poke bowl lohella1727,57,816,41,7
Poke bowl tonnikalalla1478,54,516,41,7
Pork pie (porsaspiirakka)3709,92623,42,9
Porkkana-omenasalaatti880,74,210,72,4
Porsaanpaisti knedleillä ja hapankaalilla18913,19,411,81,5
Pot‑au‑feu (keitetty nauta kasviksilla)7810,923,21,5
Poutine (ranskalaiset juustolla ja kastikkeella)2137,71218,11,9
Pozole (maissikeitto)433,41,23,70,9
Proteiinipannukakut (kaura, munat, hera)23714,57,524,63,5
Pulled pork -sämpylä (BBQ)243158,824,10,8
Punajuurisalaatti valkosipulilla ja majoneesilla1602,113,37,31,8
Pupusa (lihalla)23211,510,420,42,6
Pyttipannu1936,513,510,61,5
Pölsa (ruotsalainen ohra-sisäelinpata)1881411,37,21
Pörkölt (unkarilainen paprikapata)1862110,42,21,3
Quesadilla kanalla28714,41325,41,9
Raggmunk (ruotsalaiset perunaletut)1494,25,5201
Rahkanyytit (laiskat varenikit)1799,96,918,50,4
Rahkapaistos1589,96,414,80,2
Rahkapaistos (syrna zapikanka)1809,48,6160,3
Rahkatäytteiset ohukaiset (nalysnyky)2077,68,824,70,9
Rajma (kidneypapucurry)1064,75,69,33,8
Ramen1277,14,613,10,9
Ramen kanalla12673,914,41
Ramen naudanlihalla1376,85,214,41
Ramen, kasvis10843,314,51,1
Ranskalainen sipulikeitto1085,54,510,71,1
Rapu-kermakroketit2555,117,121,11
Rapupihvit15520,27,50,50
Rapupuikkosalaatti1575,29,412,50,7
Ratatouille531,23,152
Rendang, nauta20419,512,24,8–
Reuben-voileipä2821019,414,22,2
Ribollita (toscanalainen leipä-papukeitto)1143,94,711,73,6
Ribsit mustapapukastikkeessa21614,314,55,50,3
Riisi kanalla (arroz con pollo)1754,23,231,51
Riz Casimir (currykana hedelmillä ja riisillä)1267,43,316,11
Ropa vieja (revitty naudanlihapata)15717,78,11,60,9
Rosolli sillillä (sillsallad)944,33,510,31,4
Ruisleipä ja salo (suolattu silava)4366,529,334,33
Ruisleipäviipale voilla3516,81741,23,6
Ruotsalaiset lihapullat26014,418,67,80,8
Rösti1822,48,322,53,3
Saag (maustettu pinaatti)1113,38,84,62,3
Saag aloo (pinaatti ja peruna)1102,28,271,7
Sabich (pita paistetulla munakoisolla ja munalla)2165,711,920,62,1
Saksalainen pannukakku (Pfannkuchen)1746,96,3220,9
Saksalainen perunasalaatti1082,93,215,31,9
Salade niçoise1237,38,53,70,7
Salamipizza24810,410,726,52
Salmorejo (kylmä tomaattikeitto)1623,211,111,91,5
Salpicão (brasilialainen kanasalaatti)2521316,512,11,3
Šaltibarščiai (kylmä punajuurikeitto)493,61,550,6
Saltimbocca21628,811,20,10
Salvia-sipulitäyte (stuffing)2535,613,327,1–
Sambar493,10,97,12,4
Samosa3105,117,531,41,8
Sancocho (latinalaisamerikkalainen liha-juurespata)724,91,88,70,7
Sarmale (hapankaalikääryleet)1656,912,35,51,1
Šašlik (grillivartaat)230201610,8
Satsivi (kana saksanpähkinäkastikkeessa)23614,718,62,71,6
Sauerbraten (marinoitu patapaisti)17424,45,55,40,2
Scotch broth (ohra-lammaskeitto)746,83,53,70,9
Scotch egg (makkarakuorrutettu muna)241121611,91,7
Seesamikana29314,314,326,20,7
Shabu-shabu (japanilainen pata)8213,421,81,4
Shakshuka1175,59,51,61,1
Shawarma2151011191
Shish kebab pitassa salaatilla14913,64,114,11,2
Shopska-salaatti562,83,43,41
Shumai (höyrytetyt porsasdumplingit)1919,19,215,91,7
Shurpa (lammas-kasviskeitto)443,42,12,30,4
Sichuan-pavut (kuivapaistetut)1273,99,94,42,6
Sienikeitto361,21,640,8
Sienirisotto1294,23,918,51,5
Simpukkakeitto (clam chowder)933,14,88,31
Sipulirenkaat3524,219,837,32,6
Sitruunakana (kiinalainen)15016,96,26,60
Skagenröra (katkarapusalaatti)16112,611,61,90,1
Sleesialaiset perunanyytit (kluski śląskie)1671,70,637,81,3
Sloppy joe18511,36,418,91,1
Smoothie bowl (marjat, banaani, granola)1452,84,721,33,1
Smørrebrød sillillä2449,611,524,11,9
Soljanka704,54,52,50,4
Som tam (vihreä papaijasalaatti)682,42,2102,2
Sopa de fideo (meksikolainen nuudelikeitto)952,53,312,61,1
Soupe au pistou3220,54,11,5
Souvlaki (porsasvartaat)12413,95,24,30,8
Spaghetti aglio e olio2285,210,825,71,6
Spaghetti alle vongole1837,26,920,81,3
Stamppot (perunamuusi lehtikaalilla ja makkaralla)1373,38,79,81,9
Stifado (kreikkalainen nauta-sipulipata)17915,711,62,50,7
Stroganoff15010,19,35,50,7
Sukiyaki9612,22,44,51,3
Sundubu jjigae (pehmeä tofupata)604,74,30,60,5
Suolakurkkukeitto (rassolnik)452,80,95,80,9
Suolakurkkukeitto (zupa ogórkowa)2811,23,10,5
Sushi15063251
Svíčková (nauta kermaisessa juureskastikkeessa)18218,39,15,70,6
Syrnyky (rahkaletut)220149200,3
Szechuan-nauta1057,15,35,81,5
Tabbouleh1271,69,77,81,8
Taco24615,313,613,42,2
Taco kanalla193118,415,93,2
Taco naudanlihalla21210,610,615,93,2
Tacos al pastor18714,3715,22,6
Tacosalaatti lihalla1797,59,313,62,9
Takoyaki (mustekalapallot)15777,115,60,8
Talonpojan perunat (sipulilla ja pekonilla)2055,314,113,22,1
Tamago sando (japanilainen munavoileipä)2669,313,4251,7
Tamagoyaki (japanilainen munakasrulla)14610,59,26,40
Tamale1747,4913,42,4
Tandoori-kana21427,410,81,90,8
Tarator (kylmä jogurtti-kurkkukeitto)742,55,83,40,3
Tartiflette16168,913,50,8
Tattari lihalla1478,37,111,92
Tattari sienillä1252,86,613,22,4
Tattarigaletti kinkulla, juustolla ja munalla20912,79,815,24,5
Teriyaki-kana16325,761,60
Teriyaki-nauta19828,98,31,90
Thaimaalainen kasviscurry1013,88,23,13,1
Thaimaalainen vihreä kanacurry1198,88,71,42,6
Toad in the hole (makkarat taikinassa)2851217,918,52,4
Tochitură (porsas, makkara, muna ja juusto)26022,618,30,80
Tofupihvi (tofu hambāgu)1429,99,26,81,3
Tom kha gai (kookos-kanakeitto)874,672,4–
Tom yum -keitto katkaravuilla223,10,31,90,2
Tomaatti-kurkkusalaatti smetanalla3612,13,30,8
Tomaatti-kurkkusalaatti öljyllä620,95,231
Tomaattikeitto riisillä611,11,89,40,8
Tomaattikeitto, kermainen701,24,75,41
Tomaattipavut makkaroilla9864,510,23,3
Tomaattipavut paahtoleivällä1685,71,731,13,2
Tonjiru (porsas-misokeitto)261,51,50,90,5
Tonnikalapatonki kasviksilla27410,311,3321,8
Tonnikalapizza22511,97,526,61,5
Tonnikalarulla (sushi)977,40,314,60,7
Tonnikalasalaatti majoneesilla19410,115,82,50,4
Tostada1576,26,815,63,3
Tšeburek (friteerattu lihapiirakka)34210,41733,52,7
Tteokbokki1314,1418,80,8
Tteokguk (riisikakkukeitto)994,31,216,10,2
Tuna melt (tonnikala-juustoleipä)29611,71723,11,7
Tunnbrödsrulle (rieskarulla makkaralla ja muusilla)1864,511,116,41,6
Tuore kevätrulla (riisipaperi)1125,72,615,31,9
Tuorepuuro (overnight oats)1606,83,821,63,8
Tuplajuustohampurilainen29915,516,721,50,5
Turkkisilli (silli-punajuurikerrossalaatti)19061571,2
Túrós csusza (nuudelit rahkalla)1789,6717,51
Täytetyt herkkusienet28810,71524,73
Täytetyt munat19811,515,91,10
Täytetyt paprikat955,54,580,7
Täytetyt pastasimpukat lihakastikkeella1588,56,515,61
Täytetyt tomaatit1225,59,722,3
Upma (suolainen mannapuuro)8722,612,51,3
Urad-dal814,83,27,92,7
Uunipannukakku1596,1815,10,9
Vaalea leipäviipale voilla3696,718,4433
Vada (linssipihvit)26612,89,727,45,8
Vada pav (perunapihvi sämpylässä)3006,61532,73
Valkosipulikeitto (česnečka)402,11,15,20,4
Varenykit kaalilla1574,73,427–
Varenykit kirsikoilla1584,2133–
Varenykit perunalla1484,42,8260,9
Varenykit rahkalla1729,23,226–
Vasikan blanquette11315,443,10,8
Vihreä borssi (suolaheinäkeitto)402,51,43,80,7
Vihreät pavut seesamikastikkeella (goma-ae)773,73,44,92,8
Vinegret (punajuurisalaatti)761,64,67,52,1
Vitello tonnato19721,312,10,70,1
Vohvelit2907,914332,5
Voileipä lauantaimakkaralla29211,713,129,91,9
Voileipä mädillä33413,817,530,92,2
Voileipäkakku2378,715,515,11,8
Wallenbergare (vasikkapihvit)24616,716,77,10,8
Waterzooi (belgialainen kanapata)837,24,52,80,4
Welsh rarebit (juustokastikeleipä)39813,928,421,11,2
Wieninleike27122,914,112,60,9
Wonton-keitto332,41,32,60,3
Wrap23212,89,421,81,5
Xiaolongbao (liemidumplingit)16811,77,811,6–
Yakisoba (japanilaiset paistetut nuudelit)1614,57,916,62,2
Yakitori (japanilaiset kanavartaat)172263,39,30,6
Zacuscă (paahdettu kasvistahna)1521,213,26,51,8
Zereshk polo (happomarjariisi kanalla)1668,27,116,71
Zongzi (tahmea riisi lehdessä)1745,95,525,60,5
Żurek (hapan ruiskeitto)924,15,65,60,6
Älplermagronen (alppimakaroni)1806917,81,7
Äyriäispaella14384,815,70,7
Äyriäispizza20010,36,724,60,5
Äyriäisrisotto1305,56,112,51,1
Łazanki (pasta kaalilla ja makkaralla)1634,58,515,51,9