17 Fit

17 Fit Ruokien kalorit Maitotuotteet ja kananmunat

Maitotuotteiden ja munien kalorit

170 elintarviketta taulukossa: 25–⁠753 kcal 100 g:ssa. Kevyin: hera, nestemäinen; energiapitoisin: voi, suolaton 82 %.

Kaloritaulukko

Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.

Maitotuotteiden ja munien kalorit: Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.
Ankanmuna18512,813,81,40
Appenzeller38324,331,700
Asiago35632,125,600
Beaufort41026,53400
Bel Paese37625,430,200
Bergkäse (alppijuusto)39528,930,800
Brie33420,827,70,50
Brynza (suolavesijuusto)27016,421,71,40
Burrata27317,421,42,70
Butterkäse (voijuusto)31023,623,50,10
Camembert30019,824,30,50
Cantal38326,630,500
Cheddar41024,333,82,10
Cheshire38723,430,64,80
Chihuahua-juusto (Oaxaca-tyyppinen)37421,629,75,60
Clotted cream5861,663,52,20
Colby39423,832,12,60
Comté41827,234,600
Cotija-juusto366203040
Crème fraîche 30 %304330,72,80
Danablu (tanskalainen sinihomejuusto)34820,129,500
Danbo32223,225,100
Double Gloucester41324,4350,10
Edam3572528,61,40
Emmental37327,928,800
Esrom32823,725,700
Feta26514,221,53,90
Feta, lampaanmaidosta27414,822,82,50
Filmjölk (ruotsalainen viilijuoma)573,32,84,60
Fontina38925,631,11,60
Fromage blanc 0 % (rasvaton tuorejuusto)364,504,40
Gorgonzola3121926,400
Grana Padano39634,129,200
Gruyère41329,832,30,40
Halloumi31323,923,51,60
Hanhenmuna18513,913,31,40
Harzer-juusto (hapanmaitojuusto)128300,500
Havarti3422426,80,10
Hedelmäjogurtti1054,91,418,60
Hera, nestemäinen250,80,24,70
Heraproteiini40080680
Jarlsberg35226,726,900
Jogurtti hedelmäpohjalla10833,915,20,4
Jogurtti muroilla913,63,411,31
Jogurtti, maustamaton613,53,34,70
Jogurtti, maustamaton, vähärasvainen635,31,670
Jogurtti, maustettu, sokeroitu893,42,612,20,2
Jogurttiparfait1045,32,214,81,3
Juotava jogurtti, sokeroitu7431,411,60
Juustomunakas25517,719,32,60
Kahvikerma 10 %1313,111,54,30
Kananmuna14312,69,50,70
Kashkaval (keltainen juusto)35125,626,62,10
Kefiiri 1 %403140
Kefiiri 2,5 %553,22,54,20
Kefiiri 3,2 %623,23,54,50
Keitetty kananmuna15512,610,61,10
Kerma 20 %195319,13,70
Kermavaahto2573,222,212,50
Kevytlevite, voipohjainen3680,338,93,70,5
Kevytmaito 1,5 %443,21,44,20
Kookosjogurtti (kasvipohjainen)920,77,650,3
Kova juusto (gouda)35625272,20
Kreikkalainen jogurtti 2 %739,923,90
Kreikkalainen jogurtti hunajalla ja saksanpähkinöillä2019,113,512,31
Kreikkalainen jogurtti, rasvaton5910,20,43,60
Kreikkalainen jogurtti, täysrasvainen979540
Kreikkalaistyyppinen jogurtti 9 %1133,39,24,20,1
Kuohukerma 33–⁠36 %3402,836,12,80
Labneh (siivilöity jogurtti oliiviöljyllä)1588,112,53,60
Laktoositon maito 1,5 %443,51,34,70
Lampaanjuusto, puolikova (manchego-tyyppinen)38423,932,300
Lampaanmaito1035,774,50
Lampaanmaitojogurtti685,734,60,1
Lasten hedelmärahka14645,220,90,2
Limburger32720,127,30,50
Maasdam-juusto35925,528,400
Maito 1 %433,31,14,80
Maito 2,5 %522,82,54,70
Maitojauhe, rasvaton36135,30,7540
Maitojauhe, täysmaito49626,326,738,40
Maitorahka887,14,35,70
Maitotiiviste, sokeroimaton1346,87,6100
Mantelijogurtti (kasvipohjainen)601,344,8–
Mascarpone3854,43940
Mimolette30824,923,400
Minijuusto vahakuoressa30321,723,700
Monterey Jack37324,530,30,70
Morbier35522,829,200
Mozzarella25619,519,50,70
Mozzarella, kevyt25424,315,92,80
Munakas kasviksilla, juustolla ja lihalla1849,813,55,11
Munakokkeli14510111,60
Munankeltuainen32215,926,53,60
Munanvalkuainen5210,90,20,70
Munanvalkuainen, keitetty4710,30,21,10
Munster-juusto36823,4301,10
Obatzda (baijerilainen juustotahna)33411,231,71,90,9
Oscypek (savustettu lampaanjuusto)38423,932,300
Paistettu muna ilman rasvaa14713,89,710
Paistetut munat19613,6150,80
Paneer3282624,50,90
Parmesaani39235,825,83,20
Parmesaani, raastettu42028,427,813,90
Pecorino Romano38731,826,93,60
Pehmeäksi keitetty muna14212,29,81,10
Pekonimunakas26712,523,51,50
Piimä403,31,14,80
Pizzamozzarella29523,819,85,60
Probioottinen jogurttijuoma762,81,512,70
Proteiinijogurtti hedelmillä987,52,311,50
Provoleta (grillattu provolone)36524,528,42,60,8
Provolone35125,626,62,10
Puhvelimozzarella26014,522,30,20
Queso fresco29818,923,430
Raclette-juusto34223,427,500
Raejuusto 1 %7212,412,70
Raejuusto 2 %8110,42,34,80
Raejuusto 4 %9811,14,33,40
Raejuusto 5 %1211751,80
Raejuusto, rasvaton7210,30,36,70
Raita574,42,45,50,4
Rasvaton maito353,40,24,90
Reblochon32620,427,400
Red Leicester4032533,60,10
Reikäjuusto (emmental-tyyppinen)39327311,40
Ricotta1507,510,27,30
Ricotta, kevyt13811,47,95,10
Romadur27523,120,100
Roquefort38419,533,900
Ryazhenka (uunissa hapatettu maito)563,43,220
Saint-Nectaire34422,528,400
Sbrinz (erittäin kova juusto)4112833,200
Sienimunakas1258,19,22,30,5
Sinihomejuusto35321,428,72,30
Skyr, maustamaton49803,90
Smetana 10 %1193,1104,10
Smetana 15 %1622,61530
Smetana 20 %2062,82030
Smetana 40 % (kotitekoinen)3972,14220
Soijajogurtti943,51,815,80,2
Stilton (sinihomejuusto)41023,7350,10
Sulatejuusto29717,8234,80
Sulatejuustokolmiot24210,719,36,40
Sulatejuustoviipaleet24614,118,55,30
Suluguni (georgialainen juusto)31821,624,62,50
Telemea (romanialainen suolavesijuusto)26514,221,53,90
Tête de Moine41624,235,500
Tilsit-juusto34024,4261,90
Tomme35021,629,400
Trappista34525,126,800
Tuorejuusto3506,234,45,50
Tuorejuusto, kevyt17312,2123,30
Tuorejuusto, valkosipuli-yrtti3667,735,34,20
Täysmaito 3,2 %613,13,34,80
Uppomuna13812,59,50,70
Vacherin Fribourgeois36823,530,400
Vegaaninen cashewjuusto44214,535,315,22,6
Vegaaninen juusto (kookosöljypohjainen)2720,320,121,22,3
Viili (hapanmaito)673,33,54,80
Viiriäisenmunat15813,111,10,40
Voi7170,9810,10
Voi, suolaton 82 %7530,782,90,90
Vuohenjuusto, kova45230,535,62,20
Vuohenjuusto, pehmeä26418,521,100
Vuohenmaitojogurtti734,25,21,10
Vuustjuusto (brunost)4669,729,542,60
Wensleydale38123,731,80,10
Ymer (tanskalainen hapanmaitotuote)7263,53,40
Yrttimunakas1479,511,220,6