17 Fit

17 Fit Ruokien kalorit Viljat, palkokasvit ja jauhot

Viljojen ja palkokasvien kalorit

157 elintarviketta taulukossa: 61–⁠489 kcal 100 g:ssa. Kevyin: lasinuudelit, keitetyt; energiapitoisin: granola.

Kaloritaulukko

Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.

Viljojen ja palkokasvien kalorit: Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.
Aamiaismurot, makeat3888,23,279,24,9
Aasialaiset vehnänuudelit, keitetyt1653,56,921,41
Aburaage (ohut paistettu tofu)37723,434,40,51,3
Adzukipavut, keitetyt1287,50,117,57,3
Amarantti, keitetty1023,81,616,62,1
Amarantti, kuiva36913,5758,66,7
Atsuage (friteerattu tofu)14310,711,31,10,7
Basmatiriisi, keitetty1172,70,624,41
Basmatiriisi, kuiva3537,70,877,80,9
Borlottipavut, keitetyt1369,30,515,98,6
Bulgur, keitetty833,10,214,14,5
Bulgur, kuiva34212,31,375,912,5
Couscous (durumvehnä), keitetty1574,61312,3
Couscous, keitetty1123,80,221,81,4
Couscous, kuiva37612,80,672,45
Durra (sorghum), jyvät32910,63,565,46,7
Durumvehnäsuurimot (semola)35210,91,371,63,4
Gluteeniton pasta, keitetty1633,11,134,41
Granola48913,724,3458,9
Halkaistut herneet, keitetyt1188,30,412,88,3
Halkaistut herneet, kuivat36423,13,939,422,2
Hirssi, keitetty1193,5122,41,3
Hirssi, kuiva378114,264,38,5
Hirssijauho35010,24,163,29,7
Hirssipuuro, maitoon1103,2317,30,7
Hominy-maissi, säilyke721,50,911,82,5
Härkäpavut, keitetyt1107,60,414,35,4
Höyrytetty valkoinen riisi (ravintola)1513,20,3330,9
Idätetty vehnä1987,51,341,41,1
Japanilainen riisi, keitetty1562,50,334,61,5
Jasmiiniriisi, keitetty1432,90,730,51,1
Jeera-riisi (juustokuminariisi)1432,54,522,40,9
Kastanjajauho3355,73,470,412,6
Kaurahiutaleet37913,26,567,710,1
Kaurahiutaleet, veteen keitetyt762,51,511,91,7
Kaurajauho40414,79,159,26,5
Kauralese24617,3750,815,4
Kauransuurimot38916,96,955,710,6
Kaurapuuro, maitoon1165,63,314,51,7
Kaurapuuro, veteen642,21,19,71,7
Khorasan-vehnä (kamut)34214,52,159,511,1
Kidneypavut, keitetyt1278,70,515,47,4
Kidneypavut, kuivat33722,51,146,115,2
Kikherneet, keitetyt1648,92,619,87,6
Kikherneet, kuivat37820,5650,812,2
Kikherneet, säilyke13972,816,16,4
Kikhernejauho38722,46,74710,8
Kvinoa, keitetty1204,41,918,52,8
Kvinoa, kuiva36814,16,164,27
Lasinuudelit, keitetyt610,30,114,40,8
Lasinuudelit, kuivat3510,20,185,60,5
Lesehiutaleet36011,54,459,318,3
Limapavut, keitetyt1157,80,413,97
Linssit, keitetyt11690,412,27,9
Linssit, kuivat35224,61,152,610,7
Lupiininsiemenet, keitetyt11915,62,97,12,8
Maissihiutaleet3845,90,985,32,7
Maissihiutaleet, sokerikuorrutetut3794,40,6881,9
Maissijauho3628,13,669,67,3
Maissijauho, hieno3616,22,178,12,5
Maissisuurimot3707,11,875,53,9
Maissitärkkelys3810,30,190,40,9
Mannagnocchi1855,62,434,41,8
Mannapuuro, maitoon1213,53,219,40,6
Mannapuuro, veteen1223,40,8241,9
Mannasuurimot36012,71,168,93,9
Munanuudelit38414,24,4683,3
Munanuudelit, keitetyt1344,62232
Mungpavut, keitetyt10570,411,67,6
Mustapavut, keitetyt1328,90,5158,7
Mustapavut, kuivat34121,61,446,915,5
Mustapavut, säilyke9160,39,76,9
Mustasilmäpavut, keitetyt1167,70,514,36,5
Mysli370106668,4
Mysli kuivahedelmillä (Bircher)3699,56,961,711
Natto (fermentoidut soijapavut)19016,5100,36,7
Ohrajauho3399,92,364,58,8
Ohranjyvät, kokonaiset33412,52,356,217,3
Ohrarouhe, kuiva3168,51,56210,3
Ohrasuurimot, keitetyt1232,30,424,43,8
Ohrasuurimot, kuivat3529,91,262,115,6
Onigiri (riisipallo)1702,70,336,10,4
Parboiled-riisi, keitetty1232,90,425,10,9
Pasta, keitetty1585,80,9311,8
Pasta, kuiva350121,5713,2
Perunatärkkelys34800,286,30,6
Pienet valkoiset pavut, keitetyt1408,20,615,610,5
Pikakaurahiutaleet37913,26,557,610,1
Pikanuudelit44010,217,657,42,9
Pilau-riisi1342,53,722,10,6
Pintopavut, keitetyt14390,717,29
Pintopavut, säilyke11470,914,75,5
Polenta, keitetty781,40,116,91,6
Polenta, pikavalmiste, kuiva3507,91,8743,2
Punainen riisi, keitetty1413,50,728,24
Punaiset linssit, kuivat35823,92,252,310,8
Punalinssipasta, keitetty16811,70,825,14,9
Puuroriisi, keitetty1302,40,228,7–
Ramen-nuudelit, keitetyt1334,90,625,22,8
Rapea mysli hedelmillä4368,916,759,78,7
Rapea suklaamysli4428,616,763,27,4
Riisi, keitetty1302,70,3280,4
Riisijauho36661,477,72,4
Riisimurot3916,71,5871
Riisinuudelit, keitetyt891,40,320,10,3
Riisinuudelit, kuivat36460,678,61,6
Riisipuuro, maitoon1172,72,620,4–
Risottoriisi, keitetty1302,40,228,6–
Ruisjauho34910,91,563,611,8
Ruisjauho, tumma (kokojyvä)32515,92,244,823,8
Ruisjyvät3349,826115
Soba-nuudelit, keitetyt995,10,121,4–
Soba-nuudelit, kuivat33614,40,774,6–
Soijapavut, keitetyt17218,292,46
Soijapavut, kuivat44636,519,920,99,3
Somen-nuudelit, keitetyt1143,50,423,30,9
Speltinjyvät, kuivat34414,62,459,510,7
Speltti, keitetty1275,50,822,53,9
Spelttijauho35211,43649,3
Spätzle (munanuudelit)1685,81,3321,5
Suklaamurot (vehnä)3888,52,680,14,9
Suklaariisimurot38862,284,23,1
Suklaatäytteiset murotyynyt4427,314,867,25,3
Tahdig (rapea persialainen riisi)1922,610,721,10,8
Tahmea riisi, keitetty9720,220,11
Taikina, keitetty (pelmenit, varenikit)1315,21,124,9–
Taikina, raaka (pasta, varenikit)28811,32,354,7–
Tapiokahelmet, kuivat3580,2087,80,9
Tattari, keitetty923,40,619,92,7
Tattari, kuiva34611,72,77110,3
Tattarijauho33512,63,160,610
Tattaripuuro maidolla803,31,213,61,5
Teff, keitetty1013,90,717,12,8
Tomaattipavut (baked beans)944,80,4174,1
Tomaattipavut porsaanlihalla1065,21,614,55,5
Tuore munapasta, keitetty1685,81,3321,5
Tuore munapasta, raaka28310,11,953,83,2
Täysjyväpasta, keitetty14961,726,23,9
Täysjyväpasta, kuiva35213,92,964,29,2
Täysjyväriisi, keitetty1232,71241,6
Täysjyväriisi, kuiva3677,53,272,73,6
Täysjyvävehnäjauho34013,22,561,310,7
Udon-nuudelit, keitetyt952,60,419,51,3
Ugali / pap (jäykkä maissipuuro)1112,10,522,71,2
Valkoinen riisi, kuiva36070,6791,3
Valkoiset pavut, keitetyt1399,70,318,86,3
Valkoiset pavut, kuivat33323,40,845,115,2
Valkoiset pavut, säilyke (cannellini)1147,30,316,44,8
Vehnägluteeni37075,21,913,20,6
Vehnäjauho36410,3173,62,7
Vehnäjauho leivinjauheella (self-raising)3509,11742,5
Vehnälese21615,64,321,742,8
Vehnänalkiot37527,29,535,116,3
Vehnäpuuro, veteen1495,50,927,43,8
Villiriisi, keitetty10140,319,51,8
Villiriisi, kuiva35714,71,168,76,2
Yaki onigiri (grillattu riisipallo)1663,10,336,90,4