17 Fit

17 Fit Ruokien kalorit Makeiset ja jälkiruoat

Makeisten ja jälkiruokien kalorit

269 elintarviketta taulukossa: 60–⁠598 kcal 100 g:ssa. Kevyin: hyytelö; energiapitoisin: tumma suklaa 70 %.

Kaloritaulukko

Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.

Makeisten ja jälkiruokien kalorit: Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.
Agavesiirappi3100,10,576,20,2
Alfajor (dulce de leche -keksi)4256,516,362,11,2
Amaretti (mantelikeksit)4648,81376,72,6
Anman (höyrytetty papusämpylä)2796,2648,83,3
Appelsiinimarmeladi2460,30,459,31,5
Appelsiinisorbetti1441,1229,11,3
Appelsiinisukaatti3330,20,282,71,1
Aprikoosihillo2470,30,359,71,1
Bakewell-torttu4113,116,861,91,1
Baklava4406,629,3352,5
Banaanikakku3314,412,450,61,4
Barfi (intialainen maitofudge)2845,411,4400,4
Basbousa (mannakakku siirapissa)3636,213,852,72
Basler Läckerli (hunajakeksit)4127,57,9752,8
Bienenstich (mehiläisenpistokakku)3566,317,5431,8
Biscotti3737,68,465,61,4
Blinit (pienet pannukakut)260611,233,72,4
Brigadeiro (brasilialainen suklaatryffeli)3648,315,9493
Brownie4054,816,361,82,1
Brunsli (suklaa-mantelikeksit)51514,929,843,36,7
Bûche de Noël (joulukääretorttu)3174,219,730,71,3
Candy corn (karkkimaissi)34200,189,90
Cannoli3076,21536,71,2
Castella (japanilainen sokerikakku)3137,1561,80,5
Chiavanukas1182,85,410,25,6
Christmas pudding28536,953,24
Churchkhela (saksanpähkinät rypälehyytelössä)4428,223,153,44,5
Churrot419622,246,32,6
Cozonac (pähkinätäytteinen pullaleipä)3807,517,947,42,7
Crème brûlée2724,520,816,60,6
Crème caramel1324,53,620,60
Daifuku (mochi punapaputahnalla)2234,70,648,62,7
Digestive-keksit4636,221,360,43,8
Digestive-keksit, suklaa4886,325,757,22,1
Donitsi, sokerikuorrutettu4265,222,949,31,5
Dorayaki2926,63,259,91,9
Dulce de leche (kinuskikondensmaito)3076,55,5580,6
Eccles cake (rusinalehtitaikinaleivos)3654,418,345,83,6
Eclair2644,821,512,50,4
Energiapallot (taatelit, mantelit, kaura)3889,317,84710
Engadinin pähkinätorttu481727,749,92
Flan (karamellivanukas)1785,24,928,20
Flapjack (kaurapatukka)4345,122,851,95,2
Florentiinit5149,328,750,77,6
Flødeboller (suklaakuorrutetut vaahtokarkit)4054,21563,10,4
Fruktoosi368001000
Gajar halwa (porkkanahalva)3544,816,641,94,7
Gelato, suklaa2514,71718,90,9
Gelato, vanilja2493,516,222,30
Germknödel (hiivanyytti luumuhillolla)324611,547,61,9
Gulab jamun3067,212,8410,2
Halva (seesamihalva)46912,521,5564,5
Halva, auringonkukansiemen50910,630,449,16,1
Hedelmähyytelökarkit (marmeladi)3361,71,876,63,9
Hedelmäkakku (rusinat ja sukaatit)3604,212,655,22,1
Hedelmätorttu2983,710,646,92,6
Hillo2780,40,167,81,1
Hillomunkki (berliininmunkki)3786,418,745,60,9
Hunaja3040,3082,40,2
Hyytelö601,2014,20
Inkiväärikakku3563,916,449,23,3
Jaffa cakes3544,48,565,41,5
Jalebi (intialaiset siirappikierteet)3822,912,365,60,8
Jogurttijäätelö12733,621,60
Jäätelökeksi2374,38,637,10
Jäätelötötterö2873,513,537,81,5
Kaakaojauhe, sokeroimaton22819,613,720,937
Kaiserschmarrn (revitty pannukakku)2106,8729,20,8
Kammerjunker (tanskalaiset korppukeksit)454617,866,42
Kanelitähdet (Zimtsterne)50514,225,950,95,6
Karamellisiirappi32400810
Katkarapulastut5700,339530,9
Kaurakeksit4506,218,165,92,8
Kermatäytevohvelit5385,830,160,11,6
Kheer (intialainen riisivanukas)1133,42,819,10,4
Kinuskiomena1341,32,127,81,8
Kiova-kakku (marenki-pähkinäkakku)5307,430,7563,6
Kirsikkahillo2470,40,260,90,6
Kladdkaka (ruotsalainen mutakakku)3966,321,745,94,2
Klejner (tanskalaiset tippaleipäkierteet)5545,936,449,22,8
Knäck (ruotsalainen mantelitoffee)4632,522,362,51,4
Koldskål (kylmä kirnupiimäjälkiruoka)673,21,99,40
Kondensoitu maito, sokeroitu3217,98,754,40
Kookosmakroni460322,656,15,1
Kookospatukka suklaakuorrutteella4753,923,860,23
Korivka (maitotoffee)4193883,70,9
Kova sokerikaramelli3491,2672,50
Kozinaki (auringonkukansiemenpatukka)47810,727,448,66,1
Kransekake (norjalainen mantelirengaskakku)44110,622,5495,6
Kuivakakku (pound cake)4385,925,6461,1
Kulfi (intialainen jäätelö)4575,742,413,10,5
Kumikarkit3486,30,380,20,3
Kunafa (juustoleivonnainen siirapissa)3467,819,535,80,6
Kuorrutettu rahkapatukka 18 % (syrok)3137,617,730,70,8
Kuppikakku3522,814,852,61
Kurpitsapiirakka20148,822,84,8
Kutia (joulun vehnäpuuro)2987,613,536,35,3
Kuukakku3484,78,562,62,1
Ladoo (intialaiset makeat pallot)4116,922,342,74
Lakritsi3115,20,570,61,3
Laskiaispulla3236,914,940,12,6
Lebkuchen (saksalainen piparkakku)32671,368,72,7
Lemon curd (sitruunatahna)2660,64,955,40,2
Linnunmaito (suklaakuorrutettu vaahtokonvehti, Ptasie mleczko)3764,710,366,20,6
Linzer-torttu4427,122,152,32,8
Lokum (turkkilainen makeinen)2950,6073,80
Luumuhillo (povidla)2390,30,159,30,9
Maamoul (taatelitäytteiset keksit)4105,416,758,63,2
Macaron4301021,249,72,9
Madeleine4625,225,253,51,2
Mailänderli (voikeksit)4317,120,853,21,4
Maissitikut (makeat)4108,93,684,20
Maitosuklaa5357,729,7563,4
Maitosuklaa pähkinöillä5528,435,948,73,5
Mango ja tahmea riisi14623,826,4–
Mansikkahillo2510,30,560,50,7
Mansikkatorttu3153,219,8311,5
Mansikkatäytekakku2603,315,526,71,3
Marenki3964,10,394,30,3
Maria-keksit (teekeksit)4328,311,573,92,2
Marrons glacés (sokeroidut kastanjat)2901,71,266,32,8
Marsipaani407412,468,62,5
Medovik (hunajakerroskakku)3955,317,853,51,8
Mehujää850,10,220,80,2
Melassi29000,174,70
Mille-feuille (Napoleon-leivos)2923,911,343,70,2
Mince pie (joulupiirakka hedelmätäytteellä)3773,814,956,72,6
Mitarashi dango1943,20,443,50,3
Mochi (riisikakku)22340,645,50,5
Munatorttu (Hongkong)3076,414,736,91,1
Murokeksit (shortbread)4896,422,764,82
Muropatukka hedelmillä3775,57,173,53,8
Muropatukka pähkinöillä4448,718,260,64,6
Muropatukka, suklaa4516,514,9734,5
Mustikkahillo2460,30,458,92,1
Mustikkamuffini3754,516,151,91,1
Napoleon-kakku2923,911,343,70,2
Nugaa5087,925,262,50,7
Ohukaiset hillolla2946,55,7541
Ohukaiset suklaalevitteellä3818,114,654,32,4
Oliebollen (hollantilaiset munkit)3425,51643,41,5
Omenaletut (racuchy)2565,111,831,31,3
Omenamurupaistos (crumble)2292,29,533,81,7
Omenapiirakka2371,91132,41,6
Omenastrudeli281214,136,40,8
Omenatorttu2202,58,832,73,3
Oreshki (pähkinäkeksit kinuskitäytteellä)3966,717,452,41,1
Ostkaka (ruotsalainen juustokakku)17210,4716,60
Palmier (lehtitaikinakeksi)4905,928,253,15,3
Panettone3546,410,756,52,8
Panna cotta1982,71314,90
Pastel de nata (portugalilainen vaniljatorttu)3265,516,438,90,6
Pastila (omenapastilli)2760,60,170,20,7
Pavê (brasilialainen keksikerrosjälkiruoka)2816,211,938,51,5
Pebernødder (tanskalaiset pippurinapit)4695,819,267,22,3
Pekaanipiirakka4435,52941,82,6
Piippukakku (kürtőskalács, trdelník)3606,612,654,21,6
Pikarijäätelö2343,212,726,71,9
Piparkakut4534,915,472,12,2
Poffertjes (hollantilaiset minipannukakut)2206,46,2330,9
Polvorones (espanjalaiset murokeksit)4806,525,755,32,3
Popcorn, karamelli41836,585,43
Porkkanakakku3742,517,550,71,1
Prinsessakakku (prinsesstårta)2954,313,837,32,1
Prjaniki (kuorrutetut täytetyt piparkakut)3514,31,979,31
Profiterolit2735,512,234,32,3
Pudim (brasilialainen kondensoitu maitoflan)1946,86,128,60
Puff-puff (friteeratut taikinapallot)3354,715,443,11,2
Punssirulla (dammsugare)453520,261,23,3
Puolukkahillo1480,20,235,31
Purukumi, sokerillinen3720,30,390,62,4
Purukumi, sokeriton2280,70,578,12
Rahkapiirakka2376,211,6270,7
Rakeet (kovat karamellit)39400,2980
Riisimuro-vaahtokarkkipatukka4173,4980,50
Riisivanukas1083,22,118,10,3
Risalamande (riisi-mantelijälkiruoka kermalla)1322,96,315,60,1
Rock cakes (rusinakakkuset)3865,314,857,61,4
Rommibaba2432,39,936,30,8
Ruskea sokeri3800,1098,10
Sacher-kakku3975,22147,32,8
Saksalainen juustokakku (Käsekuchen)2376,211,6270,7
Savoiardi-keksit (sokerikorput)38583,879,91,4
Schwarzwaldin kirsikkakakku3244,11934,22,2
Senbei (soijakastikeriisikeksit)3687,3180,40,6
Sharlotka (omenasokerikakku)1844,42,135,81,5
Sholeh zard (sahrami-riisivanukas)1251,53,322,60,7
Siirappitorttu (treacle tart)3803,815,955,31,7
Sitruuna-marenkipiirakka2512,98,540,90,7
Sitruunakakku428521,3541
Sitruunatorttu379520,942,71,8
Sokeri387001000
Sokerikakku3835,714,457,64,6
Sokerikeksit4966,826,1572,6
Sokerikuoriset suklaanapit5055,524,3652
Sokerimantelit (dragee)470517,273,90
Sorbetti1100,80,126,60,5
Speculoos-keksit4775,919,7691,9
Spitzbuben (hillotäytteiset murokeksit)4995,825,660,31,9
Stevia (makeutusaine)23800,2980,5
Sticky toffee pudding (taatelivanukas kinuskikastikkeella)3554,812,257,32,1
Stollen (joululeipä)4075,918,653,52,6
Streuselkuchen (murupäällinen pullakakku)3575,315,748,11,1
Stroopwafel (siirappivohveli)4054,812,668,71,3
Struffoli (napolilaiset hunajapallot)3836,215,954,21,2
Suji halwa (mannahalva)3422,216,746,30,5
Sukaatit2980,30,172,33,3
Suklaa-hasselpähkinälevite5395,429,7575,4
Suklaahippukeksit4815,422,664,32,5
Suklaajäätelö2163,811271,2
Suklaakakku kuorrutteella3893,520,150,62,2
Suklaakastike (jäätelölle)2773,816,826,23
Suklaakuorrutettu puikkojäätelö3283,419,833,41,2
Suklaakuorrutettu rahkapatukka 23 % (syrok)3996,522,941,41,4
Suklaakuorrutetut keksit5006,92561,92,1
Suklaamaapähkinät4999,52555,95,9
Suklaamousse1505,44,421,31,5
Suklaapallot (kaura)5084,931,549,15,2
Suklaapatukka karamellilla ja nugaalla4963,724,166,40,6
Suklaapatukka keksillä5236,128,160,51,9
Suklaarakeet (hagelslag)5357,729,7563,4
Suklaatorttu4645,930,740,92,9
Suklaatäytevohvelit5236,429,857,23,5
Suklaatäytteinen munkki4207,322,545,92,6
Suklaavanukas1422,14,6230
Suklaavohvelipatukka5116,529,455,14,9
Suklainen keksisalami4375,627,244,72,8
Suklainen kreemijälkiruoka1303,43,919,90,7
Suolatikut (pretzel)38811,54,373,74,2
Taiyaki / imagawayaki (täytetty vohvelikakku)2204,51,446,91,7
Tangyuan (tahmeat riisipallot seesamilla)2804,310,441,81,4
Tanskalaiset voikeksit5165,427,161,72
Tarte Tatin2412,39,337,10,7
Tiikerikakku4325,82350,51,8
Tippaleivät (chrust, faworki)4516,52548,91,2
Tiramisu3535,723,928,80,6
Toffee (iriska)500215,975,10,6
Toffeekaramellit3824,68,1770
Tomusokeri3890099,80
Tortillalastut4976,622,362,74,7
Tres leches -kakku2577,110,134,90,5
Trifle1672,77,920,40,4
Tumma suklaa 50 %5026,633,842,912
Tumma suklaa 70 %5987,842,645,910,9
Tumma suklaa 85 %59110,446,326,912,8
Turrón (mantelinugaa)5087,925,262,50,7
Tuulihattu kermavaahdolla3484,626,422,91
Tuulihattu vaniljakreemillä2234,37,334,91
Täytekeksit, suklaa4606,71867,93,8
Täytetty paahtoleivos (Pop-Tart-tyyppinen)3884,29,969,31
Täytetyt konvehdit5559,134,751,52,1
Unikonsiemenrulla (makowiec)390917,247,94,4
Vaahterasiirappi26000,1670
Vaahtokarkit3181,80,281,20,1
Vadelmahillo2480,50,2610,9
Valkosuklaa5395,932,1590,2
Vaniljajäätelö2273,215200,7
Vaniljakastike (custard)11444,215,30
Vaniljakreemitorttu (custard tart)2636,714,326,71,1
Vaniljasarvet (Vanillekipferl)5438,53351,43,4
Vaniljasokeri3990,10,3990,4
Vaniljavanukas1053,13,614,40,1
Vaniljavohvelit4554,916,4711,6
Victoria sponge -kakku3543,714,851,71,2
Viinikumit3960098,80,1
Voikeksit4676,118,868,10,8
Welsh cakes (rusinakakkuset)4325,517,857,61,7
Yokan (punapapuhyytelö)2893,60,2683,1
Zugin kirsikkakakku (Zuger Kirschtorte)3075,817,127,51,1