17 Fit

17 Fit Kalorier i mat Nötter och fröer

Kalorier i nötter och fröer

51 livsmedel i tabellen: från 131 till 718 kcal per 100 g. Minst kalorier har kastanjer, kokta; flest har macadamianötter.

Kaloritabell

Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.

Kalorier i nötter och fröer: Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.
Cashewnötter55318,243,926,93,3
Cashewnötter, rostade57415,346,429,73
Cashewnötter, rostade och saltade57415,346,429,73
Cashewsmör58717,649,425,62
Chiafrön48617314234,4
Glaserade valnötter5008,335,7443,6
Hampafrön, skalade55331,648,84,74
Hasselnötter62814,960,879,7
Hasselnötter, rostade6461562,48,29,4
Honungsrostade mandlar59418,249,914,213,7
Jordnötssmör5882550205
Jordnötssmör, crunchy58924,149,913,68
Jordnötter56725,849,27,68,5
Jordnötter, rostade och saltade5992852,55,99,4
Jordnötter, torrostade58724,449,712,98,4
Kastanjer, kokta13121,427,8–
Kastanjer, rostade2453,22,247,95,1
Kastanjer, råa1961,61,344,2–
Kokosflingor, sötade5012,935,543,24,5
Linfrön53418,342,21,627,3
Macadamianötter7187,975,85,28,6
Macadamianötter, rostade och saltade7167,876,14,88
Mandelsmör6142155,58,510,3
Mandelsmör, saltat6142155,58,510,3
Mandlar57921502212,5
Mandlar, rostade5982152,510,110,9
Mandlar, rostade och saltade5982152,510,110,9
Mandlar, skållade59021,452,58,89,9
Nötmix, rostad60719,553,5166,4
Nötmix, saltad59417,351,516,49
Paranötter65914,367,14,27,5
Pekannötter6919,2724,39,6
Pekannötter, rostade7109,574,34,29,4
Pinjenötter67313,768,49,43,7
Pistagenötter56020,245,316,610,6
Pistagenötter, rostade och saltade56921,145,817,310,3
Pumpakärnor55930,2494,76
Pumpakärnor med skal, rostade44618,619,435,418,4
Pumpakärnor, rostade och saltade57429,8498,26,5
Riven kokos, osötad6606,964,57,316,3
Sesamfrön57317,749,711,711,8
Sesamfrön, rostade565174811,714
Solrosfrön5842151208,6
Solrosfrön, rostade58219,349,81311,1
Solrosfrön, rostade och saltade58219,349,815,19
Solrosfrösmör61717,355,217,65,7
Svarta valnötter61924,159,32,86,8
Tahini (sesampasta)5951753,811,99,3
Vallmofrön5251841,68,619,5
Valnötter6541565146,7
Vattenmelonkärnor55728,347,415,3–