17 Fit

17 Fit Ruokien kalorit Naposteltavat, mausteet ja muut

Naposteltavien, mausteiden ja muiden kalorit

77 elintarviketta taulukossa: 0–⁠532 kcal 100 g:ssa. Kevyin: jodioitu suola; energiapitoisin: perunalastut.

Kaloritaulukko

Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.

Naposteltavien, mausteiden ja muiden kalorit: Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.
Agar-agar270,506,30,5
Alfredo-kastike1502,1151,80
Basilika, kuivattu244234,110,137,7
Cayennepippuri3761217,329,427,2
Curryjauhe30114,5142,653,2
Fenkolinsiemenet32615,714,912,539,8
Garam masala (mausteseos)37915,615,145,2–
Guacamole1551,914,21,96,5
Hiivauute-levite (Marmite, Vegemite)18040,70,43,30
Hoisin-kastike2203,33,441,32,8
Hummus, kotitekoinen1774,98,616,14
Hummus, maustettu2417,217,19,35,3
Inkivääri, jauhettu33594,258,314,1
Jodioitu suola00000
Juustokumina42717,822,333,710,5
Kalakastike355,103,60
Kanaliemikuutio23311,311,520,80,6
Kaneli, jauhettu24741,227,553,1
Kardemumma, jauhettu32110,86,740,528
Karpalokastike1590,90,139,31,1
Kasvirouhe (soija tai herne)16714,88,456,2
Kookosmaito197221,32,80,1
Korianterinsiemenet34612,417,81341,9
Kuivahiiva30744,56,417,923,3
Kumina33419,814,611,938
Kurkuma, jauhettu3129,73,344,422,7
Kynteli, kuivattu2646,75,92345,7
Laakerinlehdet3537,68,448,626,3
Leivinjauhe14220,233,21,9
Lihaliemikuutio24010,213,319,70,7
Liivatejauhe33585,60,100
Maustettu nori (merilevänaposteltava)301403,513,525,2
Meirami, kuivattu27612,7720,340,3
Misotahna19812,86205,4
Muskottipähkinä5075,336,328,520,8
Mustapippuri, jauhettu25110,43,338,625,3
Mykoproteiinipalat (Quorn-tyyppinen)9213,42,31,66
Myslipatukka47110,119,859,15,3
Neilikka33561331,633,9
Oregano, kuivattu26594,326,442,5
Osterikastike511,40,310,60,3
Paprikajauhe28214,112,919,134,9
Persilja, kuivattu291295,316,829,7
Perunalastut5326,43450,73,1
Pico de gallo170,70,12,61,1
Popcorn, ilmapaahdettu38712,94,563,314,5
Popcorn, suolattu4851123,852,68,1
Proteiinipatukka (30 % proteiinia)41230,315,231,17,3
Provencen yrtit28311,57,22340,1
Ravintohiiva33440,44,521,822,5
Riisikakut maapähkinävoilla4811424,852,13,8
Rosmariini, kuivattu3284,915,221,542,6
Ruokasuola00000
Sahrami35211,45,861,53,9
Savutofu16414,99,52,90,3
Seitan13420,62,56,70,9
Silkkitofu544,62,91,50,6
Sitruunamehu220,30,26,60,3
Soijarouhe, kuiva36651,13,315,417,5
Soijarouhe, liotettu15018,62,975,6
Spirulina, kuivattu29057,57,720,33,6
Sriracha931,90,9172,2
Suolarinkelit384102,9773,4
Tempe19220,310,87,66,2
Teriyaki-kastike895,9015,50,1
Timjami, kuivattu2859,17,426,937
Tofu, kiinteä14417,38,70,52,3
Tofu, paistettu27018,820,253,9
Tuorehiiva1058,41,9108,1
Tzatziki915,263,90,2
Valkopippuri, jauhettu31011,42,148,326,2
Valkosipulijauhe34416,70,862,89,4
Vaniljauute2400,102,40
Vegaaninen burgeripihvi (soija tai herne)1971811,14,14,3
Vegaaniset nakit (tofu tai soija)22913,416,35,71,5
Vegaaniset nugetit25015,510,919,75,4
Wasabi2922,210,9406,1