17 Fit

17 Fit Ruokien kalorit Leipä ja leivonnaiset

Leivän ja leivonnaisten kalorit

136 elintarviketta taulukossa: 93–⁠531 kcal 100 g:ssa. Kevyin: injera (etiopialainen leipä); energiapitoisin: lehtitaikina, paistettu.

Kaloritaulukko

Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.

Leivän ja leivonnaisten kalorit: Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.
Aloo paratha (perunatäytteinen leipä)2355,9930,44,9
Arepa (maissikakku)1892,83,935,11,1
Bagel27510,51,651,12,3
Banitsa (bulgarialainen juustopiirakka)2618,716,2200,7
Beljaš (friteerattu lihapiirakka)33811,420,226,11
Bhature (friteerattu hiivaleipä)3896,52141,61,5
Bolo-rei (portugalilainen loppiaiskakku)3748,813,153,94,2
Brioche40111,319,1460,3
Bublik (rinkeli)2729,3447,33,4
Burek lihalla26210,81520,90,9
Börek juustolla2738,816,522,10,8
Challah (palmikoitu munaleipä)2907,27,745,61,5
Chapati2997,89,236,49,7
Chapati (ilman rasvaa)2027,3139,8–
Ciabatta (panini-leipä)2727,71,155,92,6
Cornish pasty (liha-kasvispiirakka)278717,821,92,9
Covrigi (romanialaiset seesamirinkelit)2799,46,244,13,7
Croissant4068,22145,82,6
Crumpet2076,9141,43,1
Dosa2105,7435,21,8
Empanada gallega (tonnikalapiirakka)2979,617,224,81,8
Empanada naudanlihalla33312,119,225,91,6
English muffin (teeleipä)2278,91,740,73,5
Filotaikina2897,1650,81,9
Focaccia2498,87,9341,8
Galette des rois (loppiaispiirakka mantelikreemillä)4347,63033,42
Gluteeniton leipä2612,63,351,86,5
Grissini (leipätikut)43312,711,865,35,2
Hot cross bun (pääsiäissämpylä)3127,35,8541,9
Idli (höyrytetyt riisikakut)1286,40,319,25,8
Injera (etiopialainen leipä)932,50,716,62,8
Irlantilainen soodaleipä2617,61,652,22,7
Jamaikalainen lihapiirakka35215,420,824,62,5
Joulun hedelmäkakku349411,158,11,5
Julekake (norjalainen joululeipä)3257,47,655,72,9
Juusto-sipulirulla lehtitaikinassa3278,22028,12,9
Juustoquiche36511,929,212,90,8
Kaalipiirakat, uunissa (pyrizhky)2515,411,830,21,8
Kanelbulle (ruotsalainen kanelipulla)3726,216,448,52,4
Kanelirulla (kuorrutettu)4524,526,647,41,2
Karjalanpiirakka1985,55,929,20,8
Kaurakeksit (oatcakes)4539,32057,29,4
Kauraleipä2698,44,444,54
Kevätsipulilätty (cong you bing)3365,915,6411,7
Kiinalaiset ohukaiset (Pekingin ankkaan)3057,87,949,2–
Kirsikkapiirakat, uunissa (pyrizhky)2695,77,544,51,6
Korppujauho39513,35,367,54,5
Korput40713,57,272,32,4
Kringle (tanskalainen viineripalmikko)4184,72738,21,6
Krutongit40711,96,668,45,1
Köyhät ritarit27310,411,431,11,2
Lavash (ohut rieska)2759,11,255,72,7
Lehtitaikina, paistettu5317,23154,11,8
Lehtitaikina, raaka3775,420,441,41,9
Lihapiirakat, uunissa (pyrizhky)28314,21229,31,2
Lipeäsämpylä (Laugenbrötchen)2859,35,348,92,3
Lussekatt (sahramipulla)3177,5851,53,5
Maalaisleipä2537,51,3504,3
Maissileipä2876,59,841,41,5
Maissitortilla3139,15,854,72,8
Makkararulla lehtitaikinassa (sausage roll)3528,424,124,63,4
Manakish za’atarilla369718,641,74,5
Mantelicroissant4467,629,135,93,7
Medialuna (argentiinalainen makea croissant)4067,420,6472,2
Moniviljaleipä26513,44,235,97,4
Moniviljasämpylä3029,85,4506,6
Murotaikina, raaka3775,319,543,61,8
Naan-leipä31111,17,3452,9
Nikuman (höyrytetty lihasämpylä)242105,1393,2
Näkkileipä379103,673,74,4
Omenatasku3384,218,736,63,1
Paahdettu leipä3179,51,3643,7
Paahtoleipä2787,13,652,31,8
Pan con tomate (tomaattileipä)2545,6936,23,3
Pan dulce (meksikolainen pulla, concha)3719,112,254,22,2
Pandoro (italialainen joulukakku)4018,117,451,52,7
Pão de queijo (brasilialaiset juustosämpylät)3318,315,6390,4
Papadum50111,538,825,76,3
Paratha3266,413,235,89,6
Patonki2878,31,458,32,7
Perunaleipä26612,53,140,86,3
Perunapiirakat, paistetut (pyrizhky)2724,812,533,32,5
Piadina (italialainen rieska)3076,210,644,21,6
Pitaleipä2597,50,9532,7
Pizzataikina, raaka2797,7744,61,9
Plăcintă juustolla (moldovalainen piirakka)2518,913,124,20,9
Pretzel (pehmeä)3309,27,154,63,8
Pulla (maitosämpylä)3598,912,352,21,8
Pumpernickel1764,81,531,19,4
Puri (friteerattu intialainen leipä)3667,222,333,23,5
Pääsiäisleipä (paska / kulitš)3557,212,353,31,4
Quiche lorraine38715,530,611,40,7
Rahkapiirakat, uunissa (pyrizhky)2769,1939,41,1
Rahkapulla (vatruška)2947,58,445,71,1
Riisikakut3857,3380,52,9
Roscón de Reyes (espanjalainen loppiaiskakku)3728,511,855,93,4
Ruis-vehnäleipä (sekaleipä)2187,41426,1
Ruisleipä2598,53,3484,5
Ruisleipä siemenillä24486,8347,5
Rusinakierre (pain aux raisins)3335,1955,92,8
Rusinaleipä2747,94,4484,3
Rusinasämpylä28085,648,52,9
Samsa (lihapiirakka)39112,424,8281,1
Scone3826,718,446,91,2
Sekaleipä (vaalea)2658,60,3544,2
Simit (turkkilainen seesamirinkeli)3049,78,345,54,1
Skotlantilaiset letut2705,69,6401,9
Spanakopita2128,315,29,31
Spelttileipä2218,42,4386,8
Suklaabrioche3517,511,653,22,2
Suklaacroissant4217,422,846,13,3
Sushki (pienet kuivat rinkelit)3729,3372,82,4
Sämpylä2939,15,349,73,3
Sämpylä, vaalea (Brötchen)2459,20,948,53
Tacokuoret4766,421,856,86,7
Tanskalainen ruisleipä (rugbrød)1945,71,335,78,5
Tunnbröd (pehmeä ruotsalainen rieska)28083,152,43,8
Täysjyväleipä247133,4416
Täysjyväpaahtoleipä2628,54,143,76,2
Täysjyväsämpylä2829,93,24810,7
Täysjyvävehnäleipä2448,41,844,36,9
Unikonsiemenkääretorttu (makivnyk)43011,321,944,85
Vaalea leipä26593,2493,8
Valkosipulileipä3498,316,639,12,5
Valkosipulisämpylät (pampushky)3287,211,447,33,4
Vehnä-ruisleipä2078,61,537,34,6
Vehnäkorput (biscottes)4099,85,976,63,1
Vehnänäkkileipä (ruotsalainen)4028,98,368,57,3
Vehnäsämpylä28010,11,8543,6
Vehnätortilla29787,646,92,4
Vehnävoileipäkeksit4507,812754,1
Voicroissant4206,622,645,72,5
Voileipäkeksit5106,626,4592,3
Wienerleipä403722,443,31,3
Yorkshire pudding1976,78,323,41,1
Zopf (sveitsiläinen voipalmikko)325911,445,72,1