17 Fit

17 Fit Ruokien kalorit Kasvikset ja sienet

Kasvisten ja sienten kalorit

263 elintarviketta taulukossa: 5–⁠312 kcal 100 g:ssa. Kevyin: konjac (konnyaku); energiapitoisin: ranskalaiset perunat.

Kaloritaulukko

Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.

Kasvisten ja sienten kalorit: Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.
Artisokka473,30,15,15,4
Artisokka, keitetty532,90,36,35,7
Aurinkokuivatut tomaatit2135,114,117,55,8
Baby pak choi90,60,10,41,2
Bambunversot191,70,41,81,4
Banaanipaprika271,70,51,93,4
Basilika, tuore233,10,61,11,6
Bataatti861,60,1203
Bataatti, uunissa paahdettu9020,117,43,3
Chayote190,80,12,81,7
Chili, marinoitu220,80,422,6
Chili, punainen401,90,47,31,5
Chili, vihreä4020,281,5
Cornichon-kurkut (etikkasäilötyt)191,10,30,81,5
Daikon-retikka180,60,12,51,6
Edamame12111,95,23,75,2
Endiivi (escarole)171,30,20,33,1
Enokisieni372,70,35,12,7
Etikkapunajuuret650,80,115,50,8
Fenkoli311,20,24,23,1
Hapankaali190,90,11,42,9
Herkkusienet223,10,33,31
Herkkusieni, keitetty282,20,53,12,2
Herkkusieni, paistettu1002,59,60,41,8
Herkkusieni, säilyke251,90,32,72,4
Herkkutatti323,10,431,9
Herkkutatti, keitetty474,80,33,64,6
Herkkutatti, kuivattu27031,52,319,135,1
Herne-porkkanasekoitus, säilyke382,20,36,52
Herneet, keitetyt845,40,210,15,5
Herneet, säilyke5830,57,33,3
Herneet, tuoreet815,40,48,85,7
Herneet, öljyssä paistetut1065,53,18,95,7
Hernesose (mushy peas)815,80,712,83,1
Huhtasieni313,10,62,32,8
Härkäpavut725,60,67,54,2
Inkivääri, tuore801,80,815,82
Jalapeño290,90,43,72,8
Jamssi1181,50,223,84,1
Jauhosavikka434,20,83,34
Jicama (jamssipapu)380,70,13,94,9
Judaksenkorva, kuivattu2167,92,12,657,4
Judaksenkorva, liotettu140,60,20,25,2
Juuriselleri, keitetty2710,24,71,2
Juuriselleri, raaka421,50,37,41,8
Jäävuorisalaatti140,90,11,81,2
Kaali, haudutettu471,32,642
Kaali, keitetty231,30,13,61,9
Kabocha-kurpitsa, keitetty801,60,316,24,1
Kantarelli321,50,53,13,8
Kantarelli, keitetty352,60,92,14,3
Kantarelli, paistettu932,47,61,93,9
Kaprikset232,40,91,73,2
Karhunlaukka261,90,22,92,2
Karvasmeloni1710,20,92,8
Kauluskaali (collard)3230,61,44
Kaurajuuri823,30,215,33,3
Keitetyt perunat861,70,1201,8
Keltainen tomaatti1510,32,30,7
Kermapinaatti902,46,14,91,2
Keräsalaatti131,40,21,11,1
Kesäkurpitsa171,20,33,11
Kesäkurpitsa, keitetty151,10,41,71
Kesäkurpitsa, uunissa paahdettu231,50,13,11,7
Kesäkurpitsa, öljyssä paistettu471,33,32,91,1
Kesäkurpitsanuudelit601,15,320,9
Kevätsipuli321,80,24,72,6
Kidneypavut, säilyke12481,1165,5
Kierreranskalaiset (pakaste)1652,67,3212,5
Kiinankaali161,20,221,2
Kimchi151,10,50,81,6
Kirsikkatomaatit180,90,23,91,2
Kirveli403,70,63,62,5
Komatsuna, keitetty141,60,10,32,4
Konjac (konnyaku)50,100,12,2
Korianteri, tuore232,10,50,92,8
Korvasieni, keitetty282,40,90,74,2
Kukkakaali, höyrytetty302,60,33,41,8
Kukkakaali, keitetty231,80,51,82,3
Kukkakaali, raaka251,90,332
Kukkakaali, öljyssä paistettu491,92,932
Kukkakaaliriisi681,85,32,81,9
Kuningasosterivinokas (eryngii)312,80,42,93,4
Kurkku150,70,13,60,5
Kurpitsa, keitetty200,70,13,81,1
Kurpitsa, raaka2610,160,5
Kurpitsa, uunissa paahdettu300,30,15,72
Kurpitsasose341,10,35,22,9
Kyssäkaali, keitetty291,80,15,61,1
Kyssäkaali, raaka271,70,12,63,6
Lanttu371,10,26,32,3
Lehtikaali352,91,50,34,1
Lehtikaali, keitetty362,91,21,34
Lehtimangoldi191,80,22,11,6
Lehtisalaatti151,40,22,91,3
Lehtisinappi272,90,41,53,2
Leipäpuun hedelmä, keitetty1191,60,426,4–
Linssin idut294,70,40,32,8
Lollo rosso -salaatti131,30,21,40,9
Lootuksenjuuri, keitetty661,30,112,72,3
Maa-artisokka732015,81,6
Maissi, keitetty963,41,518,62,4
Maissi, säilyke792,40,517,42
Maissi, tuore863,31,416,72
Maitake-sieni311,90,24,32,7
Makea sipuli320,80,16,70,9
Maniokki (kassava)1601,40,336,31,8
Maustekurkut (hapanimelät)330,905,50,9
Merilevä (kombu)431,70,68,31,3
Mesisieni373,20,72,95,5
Metsäsienet, keitetyt202,20,50,71,6
Metsäsienet, sekoitus222,40,21,91,7
Minttu, tuore443,30,71,66,8
Munakoiso, marinoitu490,90,77,32,5
Munakoiso, raaka2510,22,93
Munakoiso, uunissa paahdettu341,30,13,81,9
Munakoiso, öljyssä paistettu5112,933,1
Mungpavun idut3030,24,11,8
Musta retikka290,90,15,51,2
Musta tryffeli738,30,50,616,5
Mustat oliivit1160,810,94,41,6
Myskikurpitsa4510,19,72
Männynleppärousku362,80,72,95,5
Nameko-sieni211,80,22,43,4
Nauris, raaka280,90,14,61,8
Niittyherkkusieni252,30,42,51,7
Nokkonen436,20,20,86,6
Nori-levä355,80,34,80,3
Okra331,90,24,33,2
Osterivinokas333,30,43,82,3
Padrón-paprikat, paistetut1060,810,22,61,5
Paistetut perunat1702,88221,6
Pak choi131,50,21,21
Palmunsydämet (säilyke)282,50,62,22,4
Palsternakka, keitetty711,30,313,43,6
Palsternakka, raaka751,20,313,14,9
Palsternakka, uunissa paahdettu1582,44,526,65,1
Paprika2710,362,1
Paprika, keltainen2710,25,40,9
Paprika, paahdettu360,90,16,52
Paprika, punainen2610,33,92,1
Paprika, vihreä200,90,22,91,7
Parsa, keitetty222,40,22,12
Parsa, raaka202,20,11,82,1
Parsa, säilyke192,10,70,91,6
Parsa, öljyssä paistettu452,32,91,82,2
Parsakaali342,80,472,6
Parsakaali, höyrytetty384,10,72,52,2
Parsakaali, keitetty352,40,43,93,3
Parsakaali, öljyssä paistettu632,633,92,4
Parsanauris (cime di rapa)223,20,50,12,7
Patissonikurpitsa181,20,22,61,2
Persilja, tuore3630,833,3
Persiljajuuri762,90,513,82,1
Peruna7720,1172,1
Peruna, keitetty kuorineen871,90,118,31,8
Peruna, pannulla paistettu1372,55,717,32,6
Peruna, uunissa paahdettu öljyssä1261,94,319,11,4
Perunakroketit (pakaste)1482,55,720,42,8
Perunalohkot (pakaste)1011,93,115,12,4
Perunamuusi10624,2151,5
Pinaatti232,90,43,62,2
Pinaatti, keitetty2330,31,42,4
Pinaatti, öljyssä paistettu593,33,71,21,8
Piparjuuri887,50,7137,5
Porkkana410,90,29,62,8
Porkkana, höyrytetty420,60,37,33,7
Porkkana, keitetty350,80,25,23
Porkkana, öljyssä paistettu72137,33,1
Porkkanasose320,90,15,13,1
Portobello222,10,32,61,3
Portobello, grillattu293,30,62,22,2
Portulakka2020,43,41,6
Punajuuren naatit222,20,10,63,7
Punajuuri, keitetty441,70,282
Punajuuri, raaka431,60,26,82,8
Punajuuri, säilyke310,90,15,41,8
Punakaali, haudutettu351,20,15,73
Punakaali, keitetty291,50,14,32,6
Punakaali, raaka311,40,25,32,1
Punasipuli361,30,45,62,5
Punikkitatti / lehmäntatti282,10,623,3
Purjo, keitetty310,80,26,61
Purjo, raaka611,50,312,31,8
Radicchio231,40,33,60,9
Rakuuna, tuore443,804,16,2
Ranskalaiset perunat3123,415411,8
Ranskalaiset, paksut (fish and chips)2143,58,430,23,2
Ranskalaiset, uunissa1893,24,932,13,5
Raparperi210,90,22,71,8
Retiisi160,70,11,81,6
Retiisin idut433,82,53,6–
Romanesco352,40,35,32,9
Roomansalaatti171,20,31,22,1
Roosa tomaatti201,10,23,81,2
Rosmariini, tuore1313,35,96,614,1
Rouskut, suolatut231,60,52,31,5
Rucola252,60,721,6
Ruohosipuli303,30,71,92,5
Ruskea herkkusieni222,50,13,70,6
Ruusukaali, keitetty362,50,54,52,6
Ruusukaali, raaka433,40,35,23,8
Ruusukaali, öljyssä paistettu673,435,23,8
Salaattisekoitus (baby-lehdet)2020,41,91,4
Salaattisikuri (witloof)170,90,10,93,1
Salottisipuli722,50,113,63,2
Salvia, tuore3740,317
Savoijinkaali2720,133,1
Serrano-chili321,70,433,7
Shiitake342,20,54,32,5
Shiitake, kuivattu2969,6163,911,5
Shimeji-sieni262,70,51,33
Shirataki-nuudelit70,200,12,9
Shiso-lehdet (perilla)323,90,117,3
Sienet, marinoidut462,40,36,91,4
Sienet, öljyssä paistetut703,542,92,1
Sienisekoitus, kuivattu25726,82,216,538,9
Sinimailasen idut2940,70,32,8
Sipuli401,10,19,31,7
Sipuli, keitetty441,40,28,81,4
Sipuli, marinoitu140,60,22,51,8
Sipuli, paistettu1230,910,86,21,7
Sitruunaruoho991,80,525,3–
Soijapavun idut406,310,32,4
Sokeriherne422,80,252,6
Spagettikurpitsa310,60,65,41,5
Suippokaali311,20,24,53
Suolaheinä2220,70,32,9
Suolakurkku120,50,22,31,2
Suppilovahvero242,20,80,43,2
Säilötyt tomaatit (marinoidut)400,80,16,71,2
Takiaisenjuuri (gobo)581,80,115,7
Takuan (säilötty daikon)430,60,38,52,3
Taro1121,50,222,44,1
Tilli, tuore433,51,14,92,1
Timjami, tuore1015,61,710,414
Tomaatti180,90,23,91,2
Tomaatti, paahdettu2510,43,51,9
Tomaattimurska (säilyke)321,60,35,41,9
Tomaattisäilyke2010,141,9
Tomatillo32113,91,9
Tostones (paistetut vihreät keittobanaanit)3091,511,845,73,5
Uuniperuna932,50,118,92,2
Vahapavut, keltaiset311,80,13,73,4
Valkokaali251,30,15,82,5
Valkosipuli1496,40,5312,1
Varsiselleri140,70,21,41,6
Vesikastanjat971,40,120,93
Vesikrassi112,30,10,80,5
Vihanneskrassi314,20,70,23,5
Vihannessekoitus, pakaste723,30,59,54
Vihreä lehtisalaatti151,40,11,61,3
Vihreät oliivit145115,30,53,3
Vihreät pavut, keitetyt351,90,34,73,2
Vihreät pavut, raa’at311,80,24,32,7
Vihreät pavut, säilyke211,10,42,31,9
Vihreät pavut, öljyssä paistetut6422,94,53
Vihreät tomaatit231,20,241,1
Viininlehdet935,62,16,311
Voikukanlehdet452,70,75,73,5
Voitatti191,10,50,83,2
Vuonankaali2120,43,62,3
Wakame-levä4530,68,60,5