17 Fit

17 Fit Ruokien kalorit Liha ja siipikarja

Lihan ja siipikarjan kalorit

214 elintarviketta taulukossa: 86–⁠797 kcal 100 g:ssa. Kevyin: vasikanmaksa, raaka; energiapitoisin: salo (suolattu silava).

Kaloritaulukko

Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.

Lihan ja siipikarjan kalorit: Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.
Adana-kebab (tulinen lammasjauhelihavarras)2332015,81,20,4
Ankan koivet nahkoineen, raa’at21217,21600
Ankanrinta, paistettu (magret)22226,712,800
Ankka nahkoineen, raaka40411,539,300
Ankka, paahdettu nahkoineen3311928,400
Ankka, paahdettu, ilman nahkaa20023,411,200
Ankkaconfit (koipi)195327,400
Anticuchos (naudansydänvartaat)19024,4910,1
Beef jerky (kuivaliha)41033,225,69,21,8
Bierschinken (kinkkupalamakkara)16116,610,40,10,1
Bierwurst (savumakkara)29115,625,400
Boudin blanc (valkoinen makkara)2129,917,14,6–
Bratwurst33313,729,22,90
Bresaola16531,64,300
Brittiläiset porsasmakkarat, grillatut29414,522,192,3
Broilerin jauheliha14317,48,100
Broilerin kivipiirat, raa’at9417,72,100
Broilerin koipi, paahdettu nahkoineen20625,611,50,10
Broilerin koivet, raa’at16118,19,20,10
Broilerin maksa, haudutettu16724,56,50,90
Broilerin maksa, paistettu17225,86,41,10
Broilerin maksa, raaka11916,94,80,70
Broilerin reisi, haudutettu, nahaton17524,48,600
Broilerin reisifilee, nahaton12119,74,100
Broilerin rintafilee110231,200
Broilerin rintafilee, grillattu17629,65,500
Broilerin rintafilee, haudutettu149283,300
Broilerin rintafilee, leivitetty ja paistettu21924,6105,80,2
Broilerin rintafilee, säilyke omassa liemessään11724,61,90,30,1
Broilerin rintafilee, uunissa paistettu165313,600
Broilerin siivet, leivitetyt ja paistetut32317,821,314,70,3
Broilerin siivet, raa’at19117,512,800
Broilerin siivet, uunissa paahdetut24723,816,900
Broilerin sydämet, haudutetut18526,47,90,10
Broilerin sydämet, raa’at15315,69,30,70
Broilerinugetit, leivitetyt25015,611,619,42,4
Bündnerfleisch (ilmakuivattu nauta)19039,33,50,40
Carne asada (grillattu marinoitu nauta)27324,718,50,30
Cervelat (sveitsiläinen makkara)24913,421,50,50
Ćevapi (grillatut jauhelihatangot)22324,813,50,40,1
Char siu (kiinalainen BBQ-porsas)24925,912,87,50,2
Chipolata-makkarat, paistetut28218,822,40,80
Chorizo47620,941,92,60
Cocktailnakit29012,725,91,50,3
Coppa (capicola)284252010
Corned beef (suolaliha)14221,760,30,1
Cotechino (keitetty porsasmakkara)32315,229,100
Debrecen-makkarat19215,314,600
Döner-liha37723,531,400
Falukorv (ruotsalainen makkara)25412,719,37,90
Fasaani, paahdettu22027,91200
Foie gras4896,950,12,40
Frikadellen (saksalaiset jauhelihapihvit)25021,515,16,10,5
Fuet (ohut espanjalainen kuivamakkara)38024,230,71,80
Gammon (grillattu kinkkupihvi)19927,59,900
Grillibroileri, reisi nahkoineen22622,515,10,10
Grillibroileri, rinta nahkoineen17526,47,70,10
Grillimakkara (Toulouse), paistettu27418,822,100
Hamburgerryg (savustettu kypsä porsaanselkä)11618,44,800
Hanhen koivet nahkoineen, raa’at23117,218,100
Hevosenliha13321,44,600
Hevosenliha, paahdettu138282,900
Hirvenpaisti16535,62,500
Ilmakuivattu kinkku2293111,50,30
Isterband (ruotsalainen hapatettu makkara)27811244,61
Italialainen makkara (salsiccia)31718,226,22,10
Jagdwurst (metsästäjänmakkara)20415,315,80,10,1
Joojeh-kebab (sahramikana)18226,87,30,70
Joulukinkku, kuorrutettu18621,18,54,90,1
Jäniksenliha, raaka11321,6300
Kabanossi (ohut kuivamakkara)46026,139,10,80
Kalkkunaleike, kypsennetty12824,630,50
Kalkkunamakkara, paistettu19623,910,400
Kalkkunan jauheliha, raaka15018,78,300
Kalkkunan koipi11820,5400
Kalkkunan reisi, paahdettu16726,9600
Kalkkunan rinta, paahdettu13928,82,100
Kalkkunan rintafilee11423,71,500
Kalkkunan siivet nahkoineen, raa’at19220,212,300
Kalkkunanakit22312,217,33,80
Kalkkunapastrami13916,36,23,20,1
Kanaleikkele2361418,91,80
Kananakit22315,516,22,70
Kananmaksapasteija26913,822,920
Kani, haudutettu19730,48,400
Kaninliha, raaka13620,15,500
Karaage (japanilainen paistettu kana)30724,218,1130,8
Kassler (savustettu porsaanselkä)107222,200
Keittokinkku, viipale16416,68,82,31,3
Keittokinkku, vähärasvainen165227,70,50
Kuivamakkara (porsas)41728,732,31,80
Lampaan jauheliha28216,623,400
Lampaan lapa, paahdettu25230,514,50,10
Lampaan reisi, paahdettu16926,86,800
Lampaan reisi, raaka23017,917,100
Lampaankyljykset, grillatut15726,35,800
Lampaanmaksa, raaka13120,64,910
Landjäger (kuivasavumakkara)49126,642,700
Lauantaimakkara30815,224,65,50
Leberkäse (baijerilainen lihamureke)24411,521,80,50
Leverpostej (tanskalainen maksapasteija)23711,319,24,70,4
Lihasäilyke (Spam)31513,426,64,60
Lyoner (lauantaimakkaratyyppinen)24411,521,80,50
Maalaispasteija32315,528,21,50
Maksamakkara32614,128,52,20
Maksapasteija, porsas35510,833,32,90,2
Medisterpølse (tanskalainen porsasmakkara, raaka)22512,217,44,70,2
Merguez-makkarat, paistetut28319,821,81,80
Mettwurst (savustettu raakamakkara)34922,928,50,20,1
Mortadella3051526,71,40
Mustamakkara31312,227,14,51,4
Nakit26011231,60
Nakit, paksut (sardelki)27313,124,500,1
Naudan jauheliha250172000
Naudan jauheliha 10 %, paistettu21026,111,800
Naudan jauheliha 10 %, raaka176201000
Naudan jauheliha 20 %, paistettu2652319,20,10
Naudan kofta (köfte)29025,320,51,30,3
Naudan kuve (flank steak), grillattu162256,900
Naudan mahalaukku (tripe), keitetty9411,7420
Naudan niska, raaka14919,38,100
Naudan paahtopaisti, raaka11022,12,400
Naudan ribsit, haudutetut26937,313,300
Naudan rinta, vähärasvainen15720,77,40,60
Naudan sisäfilee, raaka12121,2400
Naudan ulkofilee, paahdettu19428,88,700
Naudan ulkofileepihvi, raaka13122,14,100
Naudankieli, keitetty28419,322,300
Naudankieli, raaka22414,916,13,70
Naudanliha, haudutettu17234400
Naudanliha, keitetty24032,112,400
Naudanliha, vähärasvainen170201000
Naudanlihasäilyke (tushonka)21116,516,10,20,1
Naudanmaksa, haudutettu19129,15,35,10
Naudanmaksa, raaka13520,43,63,90
Naudanmunuaiset9917,43,10,30
Naudanpastrami14721,85,80,40
Naudanpihvi, grillattu12827,61,900
Naudansydän11217,73,90,10
Paahdettu broileri nahkoineen23927,313,600
Paahdettu hanhi2382912,700
Pancetta34220,228,80,80
Pekoni, paistettu46833,935,11,70
Pekoni, raaka39313,737,100
Pepperoni50419,346,31,20
Peuranliha (riista)120232,400
Picanha (grillattu naudan paahtopaisti)25726,815,800
Pinnekjøtt (suolatut höyrytetyt lampaankyljet)33621,527,100
Pljeskavica (balkanilainen grillipihvi)21923,513,30,80,2
Poronliha, raaka10622,61,700
Porsaan jauheliha, raaka26316,921,200
Porsaan kylki, paahdettu40426,632,200
Porsaan kylki, raaka5189,35300
Porsaan kylki, savustettu30416,626,20,50
Porsaan lapa, haudutettu2533014,800
Porsaan lapa, vähärasvainen14819,67,100
Porsaan munuaiset, raa’at102173,800
Porsaan niska, raaka17519,210,900
Porsaan niska, savustettu ja kypsennetty15420,97,50,60
Porsaan paisti, vähärasvainen, raaka10622,21,900
Porsaan potka, keitetty (Eisbein)16223,27,50,40
Porsaan potka, paahdettu (Schweinshaxe)23936,69,90,90
Porsaan ribsit, haudutetut33323,126,60,10
Porsaan ribsit, raa’at27715,523,400
Porsaan sisäfilee14321600
Porsaan sisäfilee, paahdettu16826,17,100
Porsaan sisäfilee, raaka11822,8300
Porsaankamarat (naposteltava)58054,140,300
Porsaankieli, keitetty23523,915,500
Porsaankyljys, grillattu21129,610,300
Porsaankyljys, luullinen, raaka17020,7900
Porsaanlihasäilyke (tushonka)29717,6250,40,1
Porsaanpaisti16330,54,30,70
Porsaansydän, raaka11716,95,500
Porsasnakit26912,823,70,20,1
Porsasrillette39014,336,90,20
Porsassalami40022,633,71,60
Prime rib (naudan luullinen paahtopaisti)36522,629,800
Prinskorv (paistetut pikkunakit)28310,625,440
Prosciutto di Parma24827,215,40,30
Puolalainen makkara (kiełbasa)32510,829,63,70
Puolalainen makkara, paistettu33312,429,44,80
Roast beef (paahtopaisti)11721,93,20,30
Rullepølse (maustettu porsasrulla)26915,323,100
Salami37821,131,60,70
Salo (suolattu silava)7972,48900
Sammakonreidet22014,412,411,20,5
Savukalkkuna20828,19,700
Savumakkara3201228,72,40
Savustettu ankanrinta36421,930,50,60
Schwarzwaldin kinkku30726,521,90,10
Selkäpekoni11823,12,60,70
Serranokinkku2293111,50,30
Servelaatti27811,924,81,60,4
Shish taouk (jogurttimarinoidut kanavartaat)18426,97,310
Sianmaksa13421,43,62,50
Sika-nautajauheliha, raaka25018,419,600
Suya (mausteiset nautavartaat)20125,110,51,91,1
Syltty17314,112,90,20
Teewurst (levitettävä savumakkara)37312,735,600
Thüringeniläinen grillimakkara20118,114,30,10,1
Tonkatsu (leivitetty porsaanleike)4292235,98,80,7
Vasikan jauheliha19718,613,100
Vasikan piccata21722,511,65,50,3
Vasikanleike, kypsennetty147312,500
Vasikanliha, raaka10721,31,800
Vasikanmaksa, raaka8614,91,14,10
Vasikanpaisti14328,13,400
Vasikkamakkara, grillattu (Kalbsbratwurst)2321319,41,30
Viiriäinen13421,84,500
Villisianliha12221,53,300
Villisianpaisti15328,34,400
Weisswurst (baijerilainen vasikkamakkara)22011,818,90,60
Wienerit (nakit)24213,920,40,60