17 Fit

17 Fit Ruokien kalorit Kala ja merenelävät

Kalan ja merenelävien kalorit

183 elintarviketta taulukossa: 28–⁠534 kcal 100 g:ssa. Kevyin: lipeäkala, keitetty; energiapitoisin: taramasalata.

Kaloritaulukko

Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.

Kalan ja merenelävien kalorit: Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.
Ahven8217,91,200
Alaskanseiti, keitetty10024,40,300
Ankerias18418,411,700
Ankerias, kypsennetty21322,113,800
Buri (keltapyrstö), grillattu26026,220,40,30
Chikuwa (grillattu kalakakkuputki)11912,2214,60
Currysilli2907,722,414,30
Etanat valkosipulivoissa (escargots)27712,923,72,31,7
Etanat, keitetyt8016,61,40,20
Friteeratut kalmarirenkaat23413,813,213,60,5
Friteeratut katkaravut21812,312,911,90,5
Graavilohi21219,312,64,10
Grenadier (pitkähäntäkala)7617,50,700
Grönlanninpallas16113,21200
Hamachi (keltapyrstö), raaka21720,717,20,30
Hammasahven (sea bream), uunissa paistettu12122,93,300
Harmaakeltti11719,43,800
Hauki, raaka8819,30,700
Hauki, uunissa paistettu11324,70,900
Hopealohi14621,65,900
Hummeri89190,900
Hummeri, keitetty9119,61,30,10
Kala, leivitetty ja paistettu19311,91013,40,9
Kalanmäti14322,36,41,50
Kalapihvit / kalanugetit25513,213,718,42,5
Kalapuikot2771116,220,21,5
Kalapullat (säilyke)758,32,35,40
Kalles kaviar (savustettu mätitahna)4148,835,815,20
Kalmari, keitetty9821,90,90,10
Kalmari, pannulla paistettu17317,97,58,40
Kalmari, raaka9215,61,43,10
Kamaboko (kalakakku)93120,9110
Kampasimpukat6912,10,53,20
Kampasimpukat, kypsennetyt11020,21,83,20
Kampela, raaka7012,41,900
Karppi, raaka12717,85,600
Karppi, uunissa paistettu16222,97,200
Katkaravut85200,500
Katkaravut, keitetyt94191,21,90
Katkaravut, leivitetyt ja paistetut (scampi)28210,913,6290
Kilohaili18619,811,900
Kilohaili, savustettu24319,418,400
Kilohailit öljyssä (säilyke)34715,332,200
Kirjolohi, raaka14119,96,200
Kirjolohi, savustettu18023,49,30,70
Kirjolohi, uunissa paistettu16823,87,400
Koiralohi12020,13,800
Kolja7416,30,500
Kolja paistotaikinassa23217,1149,10,4
Kolja, höyrytetty8920,90,600
Kolja, savustettu9722,60,700
Kuha8018,70,400
Kultaotsa-ahven (dorade)12920,95,100
Kultaotsa-ahven, uunissa paistettu14823,65,900
Kummeliturska8317,61,400
Kummeliturska, haudutettu11221,2300
Kuningasrapu8418,30,600
Kuore9717,62,400
Kyttyrälohi12720,54,400
Kyttyrälohi, säilyke13823,1500
Lahna10416,9400
Lahna, savustettu12421,34,200
Lipeäkala, keitetty285,90,500
Lohenmäti22430,810,51,50
Lohi208201300
Lohi, grillattu22325,513,500
Lohi, höyrytetty1952311,500
Lohi, keitetty1932510,300
Lohi, kylmäsavustettu178229,50,90,1
Lohi, uunissa paistettu20622,112,300
Lohirillette23715,118,421,6
Made7115,70,800
Mahi-mahi (kultamakrilli), kypsennetty10923,70,900
Makrilli, paistettu18623,610,200
Makrilli, raaka20518,613,900
Makrilli, savustettu29418,824,300
Makrilli, suolattu30518,525,100
Makrilli, säilyke suolavedessä18921,611,400
Makrilli, uunissa paistettu26223,917,800
Makrillifileet tomaattikastikkeessa22717,716,31,91
Makrillihauki, grillattu (sanma)28123,322,80,20
Marinoidut sillirullat (rollmops)21113,713,880
Matjessilli (filee)17714,612,600
Maustesilli (kryddersild)23012,415,2110
Mentaiko (tulinen seidin mäti)121213,36,60
Meriantura, grillattu9723,60,300
Meribassi, raaka9718,4200
Merikissa8215,82,100
Merikrotti, grillattu98230,700
Miekkakala17223,47,900
Miekkakala, uunissa paistettu26628,716,900
Molva82190,600
Monni (eurooppalainen), raaka12815,37,400
Monni, leivitetty ja paistettu25513,516,711,20,5
Monni, raaka11915,25,900
Muikku11118,73,900
Mullo15818,49,400
Mullo, höyrytetty14324,15,200
Mustekala (tursas), raaka8214,912,20
Mustekala, keitetty15629,82,14,40
Napsija, kypsennetty12126,31,700
Nieriä10921,22,700
Osterit595,21,65,50
Paistettu marinoitu silli (Brathering)22216,8145,90,3
Pallas, raaka9118,61,300
Pangasius (filee)7414,91,600
Pangasius, uunissa paistettu10921,82,300
Piikkikampela9217,22,500
Piikkikampela, uunissa paistettu11821,33,600
Piikkimakrilli116194,400
Punakampela, leivitetty ja paistettu24213,416,88,91
Punalohi13122,34,700
Punasimppu, raaka9215,33,500
Punasimppu, savustettu11716,85,500
Rapu, keitetty12419,54,31,80
Rapupuikot (surimi)957,60,514,50,5
Rasvakalanmäti11110,47,310
Rausku, uunissa paistettu96230,500
Ravut77160,900
Ravut, keitetyt8218,30,900
Ruutana9318,22,50,10
Sampi12317,75,800
Sampikaviaari2542517,100
Sardelli, marinoitu (boquerones)13623,93,32,70
Sardelli, suolattu128253,100
Sardellifileet öljyssä21028,99,700
Sardiini, tuore16319,59,500
Sardiinit oliiviöljyssä20224,311,21,10
Sardiinit tomaattikastikkeessa18520,910,40,40,1
Sardiinit öljyssä20824,611,400
Sardiinit, grillatut19425,110,400
Savusilli öljyssä16815,11120
Seepia7916,20,70,80
Seiti, keitetty10023,10,800
Seiti, raaka7617,20,800
Seiti, uunissa paistettu8719,4100
Siika13419,15,900
Siika, savustettu11020,92,800
Silakka, paistettu2012312,100
Silli smetanakastikkeessa2905,323,215,60
Silli, marinoitu26214,2189,60
Silli, savustettu21724,612,400
Silli, tuore15818900
Simpukat (vongole)8614,713,60
Simpukat (vongole), keitetyt9916,21,55,30
Sinappisilli2395,21814,50
Sinisimpukat tomaattimarinadissa (säilyke)14512,57,952
Sinisimpukat valkoviinissä (moules marinières)9210,32,27,40,5
Sinisimpukat, keitetyt10817,22,15,10
Sinisimpukat, raa’at8611,92,23,70
Suolaturska, kuivattu (bacalao)20647,61,700
Suolaturska, liotettu ja keitetty11326100
Surimipuikot1258,34,911,80,2
Surströmming (hapatettu silakka)8211,83,900
Suutari7717,70,700
Särki9518,22,400
Tarako (seidin mäti)131244,70,40
Taramasalata5346,854,83,20,7
Taskurapu, raaka8718,11,100
Taskurapuliha, säilyke11114,81,88,70,2
Tilapia, raaka9620,11,700
Tilapia, uunissa paistettu12826,12,600
Tokko7819,10,20,10
Tokot tomaattikastikkeessa (säilyke)13113,68,20,90,3
Tonnikala tomaattikastikkeessa13014,65,94,30,6
Tonnikala vedessä11625,50,800
Tonnikala öljyssä19829,18,200
Tonnikala, tuore10924,40,500
Tonnikalapihvi, uunissa paistettu13629,91,800
Tonnikalasashimi (vähärasvainen)11526,41,40,10
Turska8217,80,700
Turska paistotaikinassa (fish and chips)24016,814,79,80,5
Turska, höyrytetty10624,50,900
Turska, uunissa paistettu10522,80,900
Turskanmaksa, säilyke4337,344,41,10
Turskanmäti, savustettu14626,94,20,10
Tyynenmerenturska, uunissa paistettu8420,40,30–
Unagi kabayaki (glaseerattu grillattu ankerias)28523218,40
Valkoinen kala, keitetty (keskiarvo)107222,200
Valkoturska7918,80,500
Valkoturska, paistettu12523,13,600
Villakuore9018,71,700
Äyriäissekoitus, kypsennetty8013,51,62,80