17 Fit

17 Fit Ruokien kalorit Hedelmät ja marjat

Hedelmien ja marjojen kalorit

145 elintarviketta taulukossa: 16–⁠519 kcal 100 g:ssa. Kevyin: acerola; energiapitoisin: banaanilastut.

Kaloritaulukko

Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.

Hedelmien ja marjojen kalorit: Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.
Acerola160,20,22,7–
Ananas500,50,111,71,4
Ananas, kuivattu3471,20,781,72,4
Ananas, säilyke600,50,114,31,3
Ananas, säilyke sokeriliemessä520,40,112,70,8
Appelsiini470,90,111,82,4
Appelsiini, navel490,90,110,32,2
Aprikoosi481,40,49,12
Aprikoosi, kuivattu2413,40,555,37,3
Aprikoosi, säilyke sokeriliemessä830,50,119,91,6
Aronia (marja-aronia)560,40,65,85,2
Avokado160214,78,56,7
Avokado, Hass167215,41,86,8
Banaani891,10,322,82,6
Banaani, kuivattu3463,91,878,49,9
Banaanilastut5192,333,650,77,7
Cantaloupe-meloni340,80,27,30,9
Casaba-meloni281,10,15,70,9
Cherimoya751,60,714,73
Durian1471,55,323,33,8
Feijoa610,70,48,86,4
Gojimarjat, kuivatut34914,30,464,113
Granaattiomena831,71,214,74
Greippi, punainen420,80,19,11,6
Greippi, valkoinen330,70,17,31,1
Guanabana (soursop)6610,313,53,3
Guava682,50,98,95,4
Hapankirsikka5010,310,61,6
Hapankirsikka, kuivattu3331,30,7782,5
Hapankirsikka, pakaste460,90,49,41,6
Hapankirsikka, säilyke sokeriliemessä910,70,122,21,1
Hedelmäcocktail, säilyke570,40,113,91
Hedelmäsose (kompotti)1020,30,123,92
Hunajameloni360,50,18,30,8
Jakkihedelmä951,70,621,81,5
Japaninmispeli (lokvatti)470,40,210,41,7
Jujuba, kuivattu (punainen taateli)2814,70,566,56
Jujuba, tuore791,20,220,2–
Juolukka390,40,76,32,4
Kaki (persimoni)700,60,2153,6
Kaki, kuivattu2741,40,658,914,5
Karambola (tähtihedelmä)3110,33,92,8
Karhunvatukka431,40,54,35,3
Karhunvatukka, pakaste641,20,410,75
Karpalo460,50,18,43,6
Karpalo, kuivattu (sokeroitu)3080,21,177,55,3
Karviainen440,90,65,94,3
Keittobanaani1221,30,330,21,7
Keittobanaani, kypsennetty1411,32,929,31,6
Kiivi611,10,511,73
Kiivi, keltainen6310,314,41,4
Kirsikka631,10,213,92,1
Kirsikka, säilyke sokeriliemessä670,60,115,81,5
Kiwano (sarvimeloni)441,81,37,6–
Klementiini470,80,110,31,7
Kookospähkinä, tuore3543,333,56,29
Korintit2903,40,272,64,4
Kuivattu aprikoosi, haudutettu851,20,219,62,6
Kuivattu luumu, haudutettu10710,2253,1
Kumkvatti711,90,99,46,5
Kvitteni570,40,113,41,9
Lakka (hilla)551,51,16,86,3
Lime300,70,27,72,8
Litsi660,80,415,21,3
Lohikäärmehedelmä (pitaya)680,70,214,41,8
Longan601,30,1141,1
Luumu460,70,3101,4
Luumu, kuivattu2402,20,456,87,1
Luumu, säilyke580,5014,30,9
Mandariini530,80,311,51,8
Mandariinit, säilyke370,608,90,7
Mango600,80,413,41,6
Mango, kuivattu3192,51,276,22,4
Mangostani730,60,515,6–
Mansikat320,70,37,72
Mansikka, pakaste350,40,172,1
Marjasekoitus, pakaste501,10,37,93,5
Metsämansikka380,80,45,92
Mirabelliluumu770,60,3182,2
Mispeli450,50,29,22,1
Mulperit (silkkiäismarjat)431,40,48,11,7
Mustaherukka631,40,415,43,5
Mustikka (metsämustikka)650,81,110,23,3
Mustikka, kuivattu3172,52,572,57,5
Nashipäärynä420,50,273,6
Nektariini441,10,38,81,7
Omena520,30,213,82,4
Omena, Fuji630,20,213,12,1
Omena, Gala570,30,111,42,3
Omena, Golden Delicious570,30,111,22,4
Omena, Granny Smith580,40,210,82,8
Omena, kuivattu2430,90,357,28,7
Omena, kuorittu480,30,111,51,3
Omena, Red Delicious590,30,211,82,3
Omenasose1020,20,224,41,5
Omenasose, sokeroimaton420,20,110,21,1
Oratuomenmarjat520,80,27,83,5
Paistettu keittobanaani (maduros)2671,59,243,72,3
Papaija430,50,39,11,7
Paratiisiomenat760,40,319,9–
Passionhedelmä972,20,71310,4
Pensasmustikka570,70,314,52,4
Pensasmustikka, pakaste510,40,69,52,7
Persikka390,90,381,5
Persikka, kuivattu2393,60,853,18,2
Persikka, säilyke mehussa440,6010,31,3
Persikka, säilyke sokeriliemessä720,50,217,21,2
Physalis (karviaiskoiso)531,90,711,2–
Pihlajanmarjat751,11,24,36,5
Pomelo380,808,61
Punaherukka561,40,29,54,3
Puolukka560,50,78,92,6
Päärynä570,40,112,13,1
Päärynä, Conference670,40,1133,1
Päärynä, kuivattu2621,90,662,27,5
Päärynä, säilyke sokeriliemessä570,2013,61,6
Päärynä, Williams630,40,211,93,1
Rambutaani840,70,2200,9
Rusinat2993,30,374,84,5
Rusinat, vaaleat (sultanat)3013,30,276,73,3
Ruusunmarjat540,70,16,18,3
Sapodilla830,41,114,75,3
Satsuma (mandariini)500,80,39,61,1
Seljanmarjat730,70,511,47
Sinikuusama (haskap)550,70,610,72,1
Sitruuna291,10,36,52,8
Taatelit (medjool)2771,80,168,36,7
Tamarillo (puutomaatti)2820,34,5–
Tamarindi2392,80,657,45,1
Tyrnimarjat571,53,22,23,6
Umeboshi (suolattu japaninluumu)290,90,70,93,3
Uuniomena530,30,411,22,4
Vadelma521,20,75,46,5
Vadelma, pakaste561,10,88,34,3
Valkoherukka451,10,26,13,5
Variksenmarja440,50,74,39,5
Vesimeloni300,60,17,20,4
Viherluumu (reine claude)710,90,316,41,7
Vihreä omena580,40,213,62,8
Viikuna, kuivattu2493,30,954,19,8
Viikuna, säilyke sokeriliemessä690,40,116,11,8
Viikuna, tuore740,80,316,32,9
Viikunakaktuksen hedelmä410,70,563,6
Viinirypäleet690,70,217,20,9
Viinirypäleet, Concord (Isabella)670,60,316,30,9