17 Fit

17 Fit Ruokien kalorit Öljyt, rasvat ja kastikkeet

Öljyjen, rasvojen ja kastikkeiden kalorit

98 elintarviketta taulukossa: 4–⁠902 kcal 100 g:ssa. Kevyin: omenaviinietikka; energiapitoisin: sianihra.

Kaloritaulukko

Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.

Öljyjen, rasvojen ja kastikkeiden kalorit: Arvot 100 g:ssa. Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.
Adjika (tulinen paprika-tomaattikastike)801,25,36,71,6
Aioli (valkosipulimajoneesi)3921,1414,70,4
Ajvar (paahdettu paprikatahna)122110,15,81,7
Ankanrasva898099,800
Auringonkukkaöljy884010000
Avokadoöljy884010000
Balsamiviinietikka880,50170
BBQ-kastike1720,80,639,90,9
Bearnaise-kastike4510,947,74,50,5
Béchamel-kastike1473,810,690,2
Bolognesekastike (valmis)894,24,87,32,3
Brown sauce880,70,118,80,7
Caesar-kastike5422,257,92,80,5
Carbonarakastike (valmis)1555,212,84,72,6
Chimichurri4711,550,43,32,4
Currykastike7713,210,61,3
Currytahna2534,721,310,66,8
Dijon-sinappi1526,911,24,30,5
Ghee (kirkastettu voi)8760,399,500
Hampurilaiskastike3621,133,813,30,5
Hanhenrasva900099,800
Hapanimeläkastike840,60,220,11
Harissa662,72,97,35,1
Hasselpähkinäöljy884010000
Hollandaise-kastike2011,219,84,60,5
Hummus2377,817,89,55,5
Hunajasinappikastike4640,940,822,90,4
Japanilainen soijakastike (koikuchi)767,701,60
Jogurttikastike973,66,950,8
Juustokastike1153,19,54,21,4
Kananrasva (schmaltz)898099,800
Kasvirasva (leivontarasva)884010000
Kermakastike781,15,55,90,2
Ketsuppi11210,1260,3
Kevytmajoneesi2380,422,29,20
Kiinalainen luumukastike1840,9142,10,7
Kookosöljy892099,100
Kurkkurelissi1300,40,5341,1
Maapähkinäöljy884010000
Maissiöljy900010000
Majoneesi6801750,60
Makea pikkelssi (chutney)1110,60,126,51,2
Mangochutney2460,30,159,61
Mangochutney, makea1890,70,145,9–
Manteliöljy884010000
Margariini 60 %5260,659,200
Margariini 80 %7170,280,70,70
Marinarakastike501,41,65,61,8
Mentsuyu (nuudelien dippikastike)442,208,9–
Mirin (makea riisiviini)2410,3026,6–
Muhammara (paprika-saksanpähkinätahna)3135,72712,53,3
Mujdei (valkosipulikastike)2221,920,19,30,6
Oliiviöljy884010000
Omenaviinietikka4000,90
Palmuöljy884010000
Pellavansiemenöljy8840,110000
Pesto41854061,8
Pesto rosso (aurinkokuivattu tomaatti)2974,8278,64,2
Piparjuuritahna481,20,783,3
Pizzakastike542,21,16,72
Ponzu (sitrus-soijakastike)593,706,90,3
Punaviinietikka220,3000
Ranch-kastike4301,344,55,90
Remoulade (tanskalainen)2950,826,113,61,2
Riisinleseöljy884010000
Ruskea kastike (gravy)533,82,44,40,4
Rypsiöljy884010000
Rypäleensiemenöljy884010000
Saflorinöljy884010000
Saksanpähkinäöljy884010000
Salad cream (salaattikastike)3261,526,7200,5
Salsa291,50,24,71,9
Salsa verde381,10,94,51,9
Sambal oelek (chilitahna)511,70,49,81,3
Seesamiöljy884010000
Sianihra902010000
Sienikastike943,26,36,32,3
Sinappi603,73,31,84
Sinappiöljy884010000
Soijakastike6010,50,14,80,8
Soijaöljy884010000
Tabasco (tulinen chilikastike)121,30,80,20,6
Tapenade (oliivitahna)2231,3232,63,7
Tartarkastike5171554,60,5
Thousand Island -kastike3791,135,113,80,8
Tikka masala- / tandoorikastike832,61,714,31,9
Tkemali (georgialainen luumukastike)6510,314,71,4
Tomaatti-kasviskastike631,52,97,62,1
Tomaattikastike (passata)291,40,25,81,5
Tomaattipyree824,30,514,84,1
Täysjyväsinappi1426,69,92,24,5
Valkosipulikastike (kebab)2891,127,69,20,1
Viherpippurikastike811,36,15,31,3
Voi-kasviöljylevite4900,4540,60
Väkiviinaetikka (talousetikka)2300,10,60
Worcestershire-kastike770019,20
Yuzu kosho (yuzu-chilitahna)371,30,83,16,2
Öljy-etikkakastike (vinegretti)4950,552,84,50,3