17 Fit

17 Fit Kalorier i mat Oljor, såser och smaksättare

Kalorier i oljor, såser och smaksättare

98 livsmedel i tabellen: från 4 till 902 kcal per 100 g. Minst kalorier har äppelcidervinäger; flest har ister.

Kaloritabell

Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.

Kalorier i oljor, såser och smaksättare: Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.
Adjika (stark paprika- och tomatsås)801,25,36,71,6
Aioli (vitlöksmajonnäs)3921,1414,70,4
Ajvar (paprikaröra)122110,15,81,7
Ankfett898099,800
Avokadoolja884010000
Balsamvinäger880,50170
Barbecuesås1720,80,639,90,9
Béarnaisesås4510,947,74,50,5
Béchamelsås1473,810,690,2
Brown sauce (brittisk kryddig sås)880,70,118,80,7
Brun sås (skysås)533,82,44,40,4
Caesardressing5422,257,92,80,5
Carbonarasås, färdig1555,212,84,72,6
Chimichurri (argentinsk örtsås)4711,550,43,32,4
Currypasta2534,721,310,66,8
Currysås7713,210,61,3
Dijonsenap1526,911,24,30,5
Druvkärnolja884010000
Ghee (skirat smör)8760,399,500
Grovkornig senap1426,69,92,24,5
Gräddsås781,15,55,90,2
Grönpepparsås811,36,15,31,3
Gurkrelish1300,40,5341,1
Gåsfett900099,800
Hamburgerdressing3621,133,813,30,5
Harissa662,72,97,35,1
Hasselnötsolja884010000
Hollandaisesås2011,219,84,60,5
Honungs- och senapsdressing4640,940,822,90,4
Hummus2377,817,89,55,5
Ister902010000
Japansk sojasås (koikuchi)767,701,60
Jordnötsolja884010000
Ketchup11210,1260,3
Kinesisk plommonsås1840,9142,10,7
Kokosolja892099,100
Kycklingfett (schmaltz)898099,800
Köttfärssås, färdig (bolognese)894,24,87,32,3
Linfröolja8840,110000
Lätt majonnäs2380,422,29,20
Majonnäs6801750,60
Majsolja900010000
Mandelolja884010000
Mangochutney2460,30,159,61
Mangochutney, söt1890,70,145,9–
Margarin 60 %5260,659,200
Margarin 80 %7170,280,70,70
Marinarasås501,41,65,61,8
Mentsuyu (doppsås till nudlar)442,208,9–
Mirin (sött risvin)2410,3026,6–
Muhammara (dipp på röd paprika och valnötter)3135,72712,53,3
Mujdei (vitlökssås)2221,920,19,30,6
Olivolja884010000
Ostsås1153,19,54,21,4
Palmolja884010000
Pesto41854061,8
Pesto rosso2974,8278,64,2
Pizzasås542,21,16,72
Ponzu (citrussojasås)593,706,90,3
Ranchdressing4301,344,55,90
Rapsolja884010000
Remouladsås (dansk)2950,826,113,61,2
Rhode Island-dressing (thousand island)3791,135,113,80,8
Riskliolja884010000
Riven pepparrot481,20,783,3
Rödvinsvinäger220,3000
Safflorolja (tistelolja)884010000
Salad cream (brittisk salladsdressing)3261,526,7200,5
Salsa291,50,24,71,9
Salsa verde381,10,94,51,9
Sambal oelek (chilipasta)511,70,49,81,3
Senap603,73,31,84
Senapsolja884010000
Sesamolja884010000
Smörgåsfett (smör och växtolja)4900,4540,60
Sojaolja884010000
Sojasås6010,50,14,80,8
Solrosolja884010000
Svampsås943,26,36,32,3
Sweet pickle (brittisk chutney)1110,60,126,51,2
Sötsur sås840,60,220,11
Tabasco (het chilisås)121,30,80,20,6
Tapenade2231,3232,63,7
Tartarsås5171554,60,5
Tikka masala-/tandoorisås832,61,714,31,9
Tkemali (georgisk plommonsås)6510,314,71,4
Tomatpuré824,30,514,84,1
Tomatsås (passata)291,40,25,81,5
Tomatsås med grönsaker631,52,97,62,1
Valnötsolja884010000
Vegetabiliskt bakfett884010000
Vinäger (spritvinäger)2300,10,60
Vinägrett (olja och vinäger)4950,552,84,50,3
Vitlökssås (kebabsås)2891,127,69,20,1
Worcestershiresås770019,20
Yoghurtsås973,66,950,8
Yuzu kosho (chilipasta med yuzu)371,30,83,16,2
Äppelcidervinäger4000,90