17 Fit

17 Fit Kalorier i mat Spannmål, baljväxter och mjöl

Kalorier i spannmål och baljväxter

157 livsmedel i tabellen: från 61 till 489 kcal per 100 g. Minst kalorier har glasnudlar, kokta; flest har granola.

Kaloritabell

Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.

Kalorier i spannmål och baljväxter: Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.
Aburaage (tunn friterad tofu)37723,434,40,51,3
Adzukibönor, kokta1287,50,117,57,3
Amarant, kokt1023,81,616,62,1
Amarant, rå36913,5758,66,7
Asiatiska vetenudlar, kokta1653,56,921,41
Atsuage (tjock friterad tofu)14310,711,31,10,7
Basmatiris, kokt1172,70,624,41
Basmatiris, torrt3537,70,877,80,9
Bondbönor (torkade), kokta1107,60,414,35,4
Borlottibönor, kokta1369,30,515,98,6
Bovete, kokt923,40,619,92,7
Bovete, torrt34611,72,77110,3
Bovetegröt på mjölk803,31,213,61,5
Bovetemjöl33512,63,160,610
Bulgur, kokt833,10,214,14,5
Bulgur, torr34212,31,375,912,5
Bönor i tomatsås (baked beans)944,80,4174,1
Bönor i tomatsås med fläsk1065,21,614,55,5
Chokladflingor av vete3888,52,680,14,9
Chokladris (frukostflingor)38862,284,23,1
Cornflakes3845,90,985,32,7
Couscous av durumvete, kokt1574,61312,3
Couscous, kokt1123,80,221,81,4
Couscous, torr37612,80,672,45
Crunchy müsli med choklad4428,616,763,27,4
Crunchy müsli med frukt4368,916,759,78,7
Deg, kokt (varenyky, pelmeni)1315,21,124,9–
Deg, rå (varenyky, nudlar)28811,32,354,7–
Dinkel, kokt1275,50,822,53,9
Dinkelkärnor, råa34414,62,459,510,7
Dinkelmjöl35211,43649,3
Durra (sorghum)32910,63,565,46,7
Durumvetegryn (semola)35210,91,371,63,4
Frostade cornflakes (sockrade)3794,40,6881,9
Frukostflingor, sötade3888,23,279,24,9
Fullkornspasta, kokt14961,726,23,9
Fullkornspasta, torr35213,92,964,29,2
Fullkornsrågmjöl32515,92,244,823,8
Fyllda kuddar med choklad (frukostflingor)4427,314,867,25,3
Färsk äggpasta, kokt1685,81,3321,5
Färsk äggpasta, rå28310,11,953,83,2
Glasnudlar, kokta610,30,114,40,8
Glasnudlar, torra3510,20,185,60,5
Glutenfri pasta, kokt1633,11,134,41
Grahamsmjöl (fullkornsvete)34013,22,561,310,7
Granola48913,724,3458,9
Grodda vetekorn1987,51,341,41,1
Grötris (rundkornigt), kokt1302,40,228,7–
Gula ärter (delade), torra36423,13,939,422,2
Gula ärter, kokta1188,30,412,88,3
Havregryn37913,26,567,710,1
Havregryn, kokta i vatten762,51,511,91,7
Havregrynsgröt på mjölk1165,63,314,51,7
Havregrynsgröt på vatten642,21,19,71,7
Havrekli24617,3750,815,4
Havremjöl40414,79,159,26,5
Hela havrekärnor38916,96,955,710,6
Hirs, kokt1193,5122,41,3
Hirs, torr378114,264,38,5
Hirsgröt på mjölk1103,2317,30,7
Hirsmjöl35010,24,163,29,7
Hominy (majs på burk)721,50,911,82,5
Japanskt ris, kokt1562,50,334,61,5
Jasminris, kokt1432,90,730,51,1
Jeeraris (spiskumminris)1432,54,522,40,9
Kastanjemjöl3355,73,470,412,6
Khorasanvete (kamut)34214,52,159,511,1
Kidneybönor, kokta1278,70,515,47,4
Kidneybönor, torra33722,51,146,115,2
Kikärter på burk13972,816,16,4
Kikärter, kokta1648,92,619,87,6
Kikärter, torra37820,5650,812,2
Kikärtsmjöl38722,46,74710,8
Klibbris, kokt9720,220,11
Kliflingor36011,54,459,318,3
Korngryn, kokta1232,30,424,43,8
Korngryn, torra3529,91,262,115,6
Kornkärnor (hela)33412,52,356,217,3
Kornmjöl3399,92,364,58,8
Krossat korn, torrt3168,51,56210,3
Limabönor (smörbönor), kokta1157,80,413,97
Linser, kokta11690,412,27,9
Linser, torra35224,61,152,610,7
Lupinbönor, kokta11915,62,97,12,8
Majsgryn (polenta)3707,11,875,53,9
Majsmjöl, fint3616,22,178,12,5
Majsmjöl, grovt3628,13,669,67,3
Majsstärkelse3810,30,190,40,9
Mannagryn36012,71,168,93,9
Mannagryn, kokt i vatten1223,40,8241,9
Mannagrynsgnocchi (alla romana)1855,62,434,41,8
Mannagrynsgröt på mjölk1213,53,219,40,6
Matvete, kokt1495,50,927,43,8
Mjöl med bakpulver (self-raising)3509,11742,5
Mungbönor, kokta10570,411,67,6
Müsli370106668,4
Müsli med torkad frukt3699,56,961,711
Natto (fermenterade sojabönor)19016,5100,36,7
Onigiri (risboll)1702,70,336,10,4
Parboiled ris, kokt1232,90,425,10,9
Pasta på röda linser, kokt16811,70,825,14,9
Pasta, kokt1585,80,9311,8
Pasta, torr350121,5713,2
Pilauris1342,53,722,10,6
Pintobönor på burk11470,914,75,5
Pintobönor, kokta14390,717,29
Polenta, kokt781,40,116,91,6
Polenta, snabb, torr3507,91,8743,2
Potatismjöl34800,286,30,6
Puffat ris (frukostflingor)3916,71,5871
Quinoa, kokt1204,41,918,52,8
Quinoa, torr36814,16,164,27
Ramennudlar, kokta1334,90,625,22,8
Ris, kokt1302,70,3280,4
Risgrynsgröt1172,72,620,4–
Rismjöl36661,477,72,4
Risnudlar, kokta891,40,320,10,3
Risnudlar, torra36460,678,61,6
Risottoris, kokt1302,40,228,6–
Rågkärnor3349,826115
Rågmjöl34910,91,563,611,8
Råris, kokt1232,71241,6
Råris, torrt3677,53,272,73,6
Röda linser, torra35823,92,252,310,8
Rött ris, kokt1413,50,728,24
Små vita bönor (navy), kokta1408,20,615,610,5
Snabbhavregryn37913,26,557,610,1
Snabbnudlar (ramen)44010,217,657,42,9
Sobanudlar, kokta995,10,121,4–
Sobanudlar, torra33614,40,774,6–
Sojabönor, kokta17218,292,46
Sojabönor, torra44636,519,920,99,3
Somennudlar, kokta1143,50,423,30,9
Spätzle (tyska äggnudlar)1685,81,3321,5
Svarta bönor på burk9160,39,76,9
Svarta bönor, kokta1328,90,5158,7
Svarta bönor, torra34121,61,446,915,5
Svartögda bönor, kokta1167,70,514,36,5
Tahdig (krispigt persiskt ris)1922,610,721,10,8
Tapiokapärlor, torra3580,2087,80,9
Teff, kokt1013,90,717,12,8
Udonnudlar, kokta952,60,419,51,3
Ugali / pap (fast majsgröt)1112,10,522,71,2
Vetegluten37075,21,913,20,6
Vetegroddar37527,29,535,116,3
Vetekli21615,64,321,742,8
Vetemjöl36410,3173,62,7
Vildris, kokt10140,319,51,8
Vildris, torrt35714,71,168,76,2
Vita bönor på burk (cannellini)1147,30,316,44,8
Vita bönor, kokta1399,70,318,86,3
Vita bönor, torra33323,40,845,115,2
Vitt ris, torrt36070,6791,3
Vitt ris, ångkokt (restaurang)1513,20,3330,9
Yaki onigiri (grillad risboll)1663,10,336,90,4
Äggnudlar38414,24,4683,3
Äggnudlar, kokta1344,62232