17 Fit

17 Fit Kalorier i mat Maträtter

Kalorier i maträtter

699 livsmedel i tabellen: från 6 till 436 kcal per 100 g. Minst kalorier har buljong (klar); flest har rågbröd med salo (saltat fläskspäck).

Kaloritabell

Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.

Kalorier i maträtter: Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.
Ackee och saltfisk1529,312,21,3–
Adjarisk chatjapuri (med ägg)29711,816,424,91,2
Adobo med ris (filippinsk)18117,77,98,70,2
Ají de gallina (peruansk krämig kyckling)20012,613,27,10,9
Ajiaco (colombiansk kyckling- och potatissoppa)795,137,60,9
Akara (friterade bönbollar)2524,820,39,54,2
Aloo gobi (potatis- och blomkålscurry)602,626,22,1
Aloo matar (potatis- och ärtcurry)922,73,712,13,1
Apelsinkyckling26214,512,721,70,8
Arancini (friterade risbollar)2537,414,622,3–
Arepa med ost2207,59,425,90,8
Arroz con gandules (ris med duvärtor)1553,84,722,41,5
Arroz con pollo (ris med kyckling)1754,23,231,51
Auberginekaviar (röra)991,183,91,8
Auberginetempura1651,6149,71,9
Baba ganoush (auberginedipp)1834,8154,33,9
Bacalhau à Brás (saltad torsk med potatis och ägg)16612,410,15,90,9
Baconlindade prinskorvar38122,831,31,40
Baguette med skinka och smör (jambon-beurre)2859,911,533,73,2
Baked beans med korv9864,510,23,3
Bananpannkakor (banan och ägg)1505,6911,41,4
Bandeja paisa (colombiansk tallrik)2029,81016,32,1
Bangers and mash (korv med potatismos och sås)1435,18,511,31,4
Bánh mì (vietnamesisk baguette med fläsk)23311,19,823,61,4
Banosj (majsgröt med gräddfil och brynza)1353,97,612,31
Bao (ångat bröd med fyllning)27311,27,638,61,2
Barszcz med uszka (klar rödbetssoppa med svampknyten)421,40,76,81
BBQ-fläsk med sås22617,611,311,90,3
BBQ-revbensspjäll25416,215,111,80,3
Beans on toast (bönor på rostat bröd)1685,71,731,13,2
Belgiska våfflor2907,914332,5
Besjbarmak (nudlar med kokt kött)15116,14,510,6–
Bibimbap (koreansk risskål)765,52,471,1
Biff Stroganoff15010,19,35,50,7
Bigos (jägargryta)1146,97,33,82,1
Birria (mexikansk kryddig nötgryta)11819,14,30,70,1
Biscuits and gravy (amerikanska scones med sås)2246,214,716,20,8
Bitterballen (holländska köttkroketter)2209,814,511,91,3
Blomkåls- och potatisbhaji1063,36,89,42,3
BLT-sandwich23110,97,5281,7
Bobotie (sydafrikansk köttfärsgratäng)20615,711,210,71,2
Boeuf bourguignon (nötkött i rödvin)858,93,34,21,3
Bombaypotatis1181,86,712,61,9
Bondpanna (stekt potatis med bacon och lök)2055,314,113,22,1
Borsjtj492,42,15,30,8
Bouillabaisse (fransk fisksoppa)678,331,30,3
Bovete med kött1478,37,111,92
Bovete med svamp1252,86,613,22,4
Bovetegalette med skinka, ost och ägg20912,79,815,24,5
Brandade (saltad torsk och potatis)1176,46,28,61,1
Bruschetta1714,37,619,81,5
Bubble and squeak (stekt potatis med kål)1261,799,31,9
Buddha bowl (quinoa, kikärter, sötpotatis, grönt)1094,13,612,43,9
Buffalo wings (heta kycklingvingar)267172050,1
Bulgogi (koreanskt marinerat nötkött)15420,45,55,50,3
Buljong (klar)60,90,20,20
Bún bò Huế (stark nudelsoppa med nötkött)785,81,69,30,4
Bún chả (grillat fläsk med risnudlar)1179,22,912,70,6
Bunny chow (curry i bröd)19710,36,523,22,9
Burgare2601312250,7
Burrito21911,18,521,42,5
Burrito bowl med kyckling15512,55140,2
Burrito med bönor och ost1968,15,224,64,9
Burrito med kyckling20311,46,721,42,5
Burrito med nötkött21911,18,521,42,5
Butter chicken (murgh makhani)20813,315,440,9
Bündner korngrynssoppa421,40,96,70,3
Bönmos (refried beans)90529,83,7
Bönor med rökt korv1847,51111,13,5
Bönsoppa673,80,87,64
Cacio e pepe (pasta med ost och peppar)2099,67,224,41,5
Caesarsallad15091061,8
Caesarsallad med kyckling, utan dressing638,51,921
Caldo de pollo (kyckling- och grönsakssoppa)556,21,63,20,8
Caldo de res (soppa med nötkött och grönsaker)715,93,43,20,8
Caldo verde (portugisisk grönkålssoppa)681,44,45,10,9
California roll942,90,717,41
Calzone (inbakad pizza)34314,817,729,91,4
Cannelloni med kött1919,810,114,31,7
Cannelloni med ost och köttsås1608,87,314,30,8
Cannelloni med spenat och ricotta2217,814,314,61,5
Caponata (siciliansk auberginegryta)2080,920,25,31,9
Caprese (tomat och mozzarella)20510,517,12,30,6
Capuns (mangoldrullar)1668,110,49,70,8
Carbonade flamande (nötgryta med öl)15617,76,26,60,5
Carnitas (långkokt fläsk)27124,618,300
Cassoulet (fransk bönrätt med kött)16110,57,910,13,9
Causa limeña (potatisrätt i lager)1705,811,29,81,7
Cepelinai (litauiska potatisklimpar)1508,36,912,11,4
Ceviche (marinerad rå fisk)6310,50,83,10,5
Chakalaka (sydafrikansk grönsaksrelish)992,45,39,62,7
Chana dal (kikärtsdal)1527,96,116,4–
Chatjapuri (georgiskt ostbröd)300121333–
Chawanmushi (salt äggkräm)636,43,510
Cheeseburgare29617,916,118,10,6
Cheesecake3215,522,525,50,5
Chicken 65 (stark friterad kyckling)2582314,86,60,2
Chicken nuggets30715,920,4140,9
Chicken tikka masala15612,49,84,61,4
Chikuzenni (kyckling med rotfrukter)854,43,55,91,8
Chilaquiles (tortillachips i salsa)19510,610,712,82,1
Chiles rellenos (ostfyllda chilifrukter)2287,817,29,70,7
Chili con carne1189,84,37,33
Chinkali (georgiska dumplings)16513,16,612,9–
Chole (kryddade kikärter)1525,27,512,44,7
Cholodets (köttaladåb)152197,90,50
Choripán (chorizo i bröd)3089,916,9281,3
Choucroute garnie (surkål med korv och kött)1095,18,12,82,7
Chow mein med fläsk14310,46,49,71,5
Chow mein med kyckling1319,95,49,71,5
Chow mein med kyckling (takeaway)1478,57,212,11,5
Ciorbă de burtă (komagesoppa)6244,31,80,2
Ciorbă de legume (syrlig grönsakssoppa)391,12,23,40,7
Ciorbă de perișoare (syrlig köttbullssoppa)573,23,33,30,5
Citronkyckling (kinesisk)15016,96,26,60
Ciulama (kyckling i vit sås)1681794,80,1
Clam chowder (musselsoppa)933,14,88,31
Clubsandwich22215,17,522,11
Cobbsallad9311,34,31,41,2
Cocido madrileño (kikärts- och köttgryta)1299,74,59,62,9
Coleslaw1170,988,61,9
Cơm tấm (brutet ris med grillat fläsk)15511,74,715,40,3
Congee (risgröt med kött)584,31,36,90,1
Coq au vin (kyckling i rödvin)13313740,9
Cordon bleu på kyckling21022,69,28,70,6
Corn dog (korv i majssmet)2508,612261
Coronation chicken (kyckling i currymajonnäs)36216,631,43,30,2
Country-fried steak (panerad biff)30619,921,17,60,3
Couscous med kyckling1307,53,915,61,5
Couscous royal (blandat kött)1327,74,5142,1
Coxinha (kycklingkrokett)296101626,51,1
Crabsticksallad1575,29,412,50,7
Crêpes med skinka och ost1828,87,519,11,6
Crêpes med svamp1504,8520,71,3
Croque madame (skink- och osttoast med ägg)26413,715,516,91,1
Croque monsieur (varm skink- och osttoast)27311,312,926,82,5
Currylaksa (nudelsoppa med kokos)1085,16,86,9–
Currywurst (korv med currysås)30810,626,17,60,6
Dakgalbi (stark wokad kyckling)17812,28,611,31,1
Dal (linsgryta)1458,64,311,77,5
Dan dan-nudlar2118,31215,92,5
Deruny (potatisplättar)1964,510,818,42,2
Doenjang jjigae (gryta på sojabönspasta)443,91,63,50,9
Dolma (fyllda vinblad)2288,2178,23,1
Doro wat (etiopisk kycklinggryta)18811,314,52,51,2
Drob (lamminälvspastej med örter)20616,611,47,70,9
Dubbel cheeseburgare29915,516,721,50,5
Dubbelstekt fläsk (hui guo rou)2246,620,44,21,2
Dumplings, ångkokta1136,94,69,91,2
Ebi fry (panerade räkor)23615,911,6201
Egg bhurji (indisk äggröra)1619,112,71,80,4
Egg drop soup (kinesisk äggsoppa)271,20,63,90,4
Egg foo young med kyckling13712,87,44,50,3
Eggs Benedict (pocherade ägg med hollandaise)28813,822,17,90,6
Egusisoppa (melonfrögryta)19711,216,61,71,4
Elote (mexikansk majskolv)1834,312,514,81,9
Empanada med kyckling30912,616,525,91,6
Enchilada med kyckling17810912,32,3
Engelsk muffin med korv30013,517,221,11,7
Engelsk muffin med ägg och skinka22212,210,717,91,4
Fabada asturiana (böngryta)1659,58,210,43,3
Fajita med kyckling20611,39,816,51,5
Falafel33313,317,831,87,7
Falafel i pita2656,214,824,52,5
Fasolada (grekisk bönsoppa)1013,16,26,72,3
Fatteh (kikärter med yoghurt och krispig pita)1897,27,720,53,2
Fattoush (sallad med krispig pita)911,667,41,2
Feijoada (brasiliansk bön- och fläskgryta)18211,210,17,84
Fesenjan (kyckling i valnöts- och granatäppelsås)21412,614,77,81,7
Fettuccine Alfredo1624,56,121,41
Fideuà (nudelpaella med skaldjur)1619,76,9141
Fish and chips2248,810,9222,1
Fiskbiffar15612,39,16,20,5
Fiskburgare26312,211,526,71,5
Fiskcurry13911,39,61,82,1
Fisksoppa (jusjka)363,81,22,10,3
Fisktaco27511,615,320,52,5
Flaki (komagesoppa)11620,43,70,30
Flammkuchen (tarte flambée)3008,814,831,81,7
Fläsk i sötsur sås2608,913,624,51
Fläskpannkaka1997,612,214,40,9
Fläskschnitzel, panerad (kotlet schabowy)31023,120,48,10,5
Francesinha (portugisisk smörgås i sås)20513,59,214,91,2
Fransk löksoppa1085,54,510,71,1
Friterad kyckling (klubba)24119,115,15,80,2
Frittata (italiensk omelett)1609,412,32,50,3
Frukostburrito (ägg, ost, korv)27711,115,621,81,2
Fufu (deg av kassava eller mjölbanan)1661,5330,53,1
Ful medames (stuvade bondbönor)1617,16,913,35
Full English breakfast (engelsk frukost)1608,99,49,91,9
Fyllda champinjoner28810,71524,73
Fyllda paprikor955,54,580,7
Fyllda pastasnäckor med köttsås1588,56,515,61
Fyllda tomater1225,59,722,3
Fyllda ägg19811,515,91,10
Fyllning med salvia och lök (stuffing)2535,613,327,1–
Fårikål (norsk får- och kålgryta)936,961,61,3
Färsbiff (kotlett)240151790,5
Färsk vårrulle i rispapper1125,72,615,31,9
Gado-gado (grönsaker med jordnötssås)1356,88,18,52
Gambas al ajillo (vitlöksräkor)27013,722,93,30,2
Gazpacho (kall grönsakssoppa)260,80,63,51
General Tsos kyckling29512,916,423,10,9
Ghormeh sabzi (persisk örtgryta)13410,88,13,52,1
Gratäng på gröna bönor (amerikansk)5622,25,21,9
Grekisk sallad1103,594,51,5
Grillad ostsmörgås3431120,826,91,2
Grits (majsgröt)711,21,811,50,7
Grytstek av nötkött25128,415,300
Gråärter med bacon (lettisk)166107,39,75,9
Grön borsjtj (ängssyresoppa)402,51,43,80,7
Grön thaicurry med kyckling1198,88,71,42,6
Gröna bönor med sesamdressing (goma-ae)773,73,44,92,8
Grönsakscurry861,65,371,8
Grönsakscurry (färdigrätt)942,167,81,8
Grönsakslasagne med chèvre179710,2141,4
Grönsakspilau1123,31,520,62,2
Grönsakspizza (vegetariana)2148,5825,72,8
Grönsaksragu971,43,613,12
Grönsaksrisotto1202,73,818,40,3
Grönsakssoppa270,80,54,11
Grönsakstempura2393,815,818,91,6
Gulasch1451393,51,3
Gulaschsoppa674,82,46,30,4
Gumbo med ris (kreolsk gryta)898,23,45,70,9
Gyoza, stekta1928,811,112,61,5
Gyros18411,26,817,81
Gyudon (risskål med nötkött)14533,324,71,3
Gözleme (turkiskt fyllt tunnbröd)2407,58,830,81,5
Haggis (skotsk inälvskorv)31010,721,717,40,2
Hainankyckling med ris13211,12,514,70,3
Halászlé (ungersk fiskarsoppa)424,91,71,20,9
Halušky med fårost2359,87,529,81,5
Hambāgu (japansk pannbiff)19713,412,24,31,1
Hamburgare28817,514,4200,7
Happosai (kinesisk wok med grönsaker, kött och skaldjur)645,83,21,90,9
Har gow (ångkokta räkdumplings)1905,55,527,83,6
Harira (marockansk linssoppa)644,21,56,62,1
Hash browns (potatisrösti)1901,912,3171,6
Hijikialger, sjudna753,146,53,4
Hretjanyky (bovete- och köttbiffar)23412,316,97,41,2
Huevos rancheros (ägg på tortilla med salsa)1216,76,77,21,7
Huevos rotos (ägg på stekt potatis med skinka)1889,2129,81,4
Hush puppies (friterade majsbollar)2966,213,337,32,9
Iahnie de fasole (bön- och lökgryta)1596,27,812,94,2
Imam bayildi (fylld aubergine)1151,29,84,21,6
Inarisushi2207,88,828,41,3
Irish stew (irländsk lammgryta)1178,26,451,3
İskender kebab26812,417,315,10,9
Jajangmyeon (nudlar i svart bönsås)1506,85,417,12,3
Jambalaya (kreolsk risrätt)16113,8880,7
Janssons frestelse1663,611,112,61,3
Japansk curry med ris1402,5422,21,2
Japansk gräddgryta med kyckling1246,285,51,2
Japchae (glasnudlar med grönsaker)1204,15,612,41,5
Jerk chicken (jamaicansk kryddad kyckling)2352015,52,50,2
Jollofris1472,26,319,60,8
Kabsa (kryddat ris med kyckling)1828,59,315,41,2
Kalops777,23,830,8
Kalvfrikassé (blanquette)11315,443,10,8
Kantonesiskt stekt ris1645,54,923,61,7
Kapusniak (surkålssoppa)522,82,83,50,9
Kartoffelknödel (tyska potatisklimpar)1775233,62
Kashk-e bademjan (persisk auberginedipp)2892,629,44,11,7
Katsu sando (smörgås med panerad fläskschnitzel)31313,416,827,52,1
Katsucurry (panerad schnitzel med curry och ris)1936,29,819,81,1
Kebab i baguette246159,823,62
Kebab i pitabröd (döner)23315,210,917,42,3
Khao soi (thailändsk nudelsoppa med curry)1225,37,48,7–
Khichdi (gröt på ris och linser)1223,55,314,80,6
Kibbeh (friterade bulgur- och köttkroketter)21811,815,96,32
Kikärtscurry (chana masala)1095,93,513,23,3
Kimbap (koreansk risrulle)1444,63,721,72,1
Kimchi jjigae (kimchigryta)674,75,10,90,9
Kinesisk broccoli (gai lan) med ostronsås701,25,62,62,2
Kinesisk wok med tomat och ägg1426,111,43,60,6
Kinpira gobo (bräserad kardborrerot)841,44,54,23,2
Kluski śląskie (schlesiska potatisklimpar)1671,70,637,81,3
Kopytka (polska potatisgnocchi)1825,22,931,61,8
Koreansk friterad kyckling (yangnyeom)27913,716,319,10,6
Korokke (potatiskroketter)2265,312,623,22
Korv med bröd (hot dog)2601015220
Korvgryta med kål och potatis8264,33,72,3
Korvsallad (Wurstsalat)2247,121,11,30,4
Koshari (egyptiskt ris, linser och pasta)1414,74,417,93,2
Krabbkakor15520,27,50,50
Kroketter med krabbkräm2555,117,121,11
Kroketter med skinka och ost (croquetas)26317,414,615,30,5
Kroppkakor (med fläsk)1564,66,119,71,9
Krupnik (korngrynssoppa)493,116,10,9
Krutjenyky (fläskrulader med svamp)25716,920,51,40,5
Kubansk sandwich22815,910,715,50,8
Kulisj (hirssoppa med potatis och fläsk)773,22,98,70,7
Kung pao-kyckling1299,875,41,5
Kung pao-räkor17313,910,74,31
Kvarggratäng1589,96,414,80,2
Kyckling i molesås137195,62,90,3
Kyckling i svart bönsås124194,22,60,6
Kyckling i sötsur sås25010,112,722,91
Kyckling Kiev28021,319,25,30,1
Kyckling med cashewnötter16018,474,50,9
Kyckling parmigiana17416,38,37,50,8
Kycklingbalti10510,554,52
Kycklingbiryani1047,22,412,41,1
Kycklingburgare24912,71123,81,2
Kycklingcurry1076,56,55,11,4
Kycklingcurry (takeaway)14511,79,82,32,2
Kycklingcurry med kokosmjölk12410,66,93,11,1
Kycklingcurry med ris1165414,11
Kycklingkorma12714,65,14,30,7
Kycklingpaj2559,213,521,92
Kycklingsallad med majonnäs2196,520,61,60,6
Kycklingsatay19121,710,32,82
Kycklingsoppa med nudlar533,81,45,50,7
Kycklingsoppa med nudlar (ukrainsk)533,81,45,50,7
Kycklingspett med grönsaker104133,74,30,8
Kycklingstrips, panerade27119,213,916,11,2
Kycklingtagine1277,53,714,43
Kycklingvindaloo19218,512,52,50,7
Kåldolmar (holubtsi)1056,55,581,3
Käsespätzle (spätzle med ost)2349,711,322,71,1
Königsberger Klopse (köttbullar i kaprissås)19016,212,82,10,9
Köttbullar26014,418,67,80,8
Köttbullar i sås (tefteli)190111290,6
Köttbullar i tomatsås11796,55,50
Köttfärslimpa19917,510,76,80,4
Köttgryta (nötkött)1078,85,151,3
Köttgryta med morötter9713,23,13,31,1
Köttpizza27413,812,424,81,8
Kısır (bulgursallad)1142,46,310,33,4
Lagman (nudlar med nötkött och grönsaker)1126,64,910,11,1
Lahmacun (turkiskt tunnbröd med köttfärs)18910,63,527,61,8
Lamm rogan josh14914,49,13,71,8
Lammbiryani1957,19,219,10,6
Lammgryta med potatis1338,18,651,6
Lammspett med grönsaker1621210,34,30,8
Lammtagine13212,86,84,50,5
Lancashire hotpot (lammgryta med potatis)1197,36,96,81,1
Lángos med gräddfil och ost3517,120,134,11,2
Larb (thailändsk fläskfärssallad)21016,812,95,30,8
Lasagne med kött1397,5514,61,6
Lata kåldolmar1278,96,57,40,9
Lata varenyky (kvargklimpar)1799,96,918,50,4
Lecsó (paprika- och tomatgryta)971,48,53,61,6
Leverplättar22417,912,490,5
Linscurry1113,75,78,93,4
Linscurry med ris1183,33,516,42,2
Linsgryta med korv785,92,35,63,2
Linssoppa603,80,76,53,7
Lo mein (wokade äggnudlar)1214,82,418,91,3
Lobio (georgisk böngryta)18079,7125,9
Lobster roll (hummer i bröd)23412,212,417,71,2
Lohikeitto (finsk laxsoppa med grädde)704,24,13,90,4
Lomo saltado (peruansk biffwok)1458,56,711,50,9
Lökringar3524,219,837,32,6
Mafé (jordnötsgryta)17810,6134,51,4
Makaroner med ost (mac and cheese)2238,710,521,91,2
Malai kofta (grönsaksbollar i krämig sås)2326,217,612,21,2
Mămăligă med ost och gräddfil1664,511,411,11
Mansaf (lamm med ris och yoghurtsås)1768,59,513,20,5
Manti (ångkokta köttdumplings)16811,48,611,1–
Mapo tofu (stark tofu med köttfärs)1047,86,81,90,7
Maqluba (upp och ner-ris med kyckling)1916,611,913,50,9
Masala dosa (med potatisfyllning)1845,54,328,62,2
Massamancurry med nötkött18611,512,48,2–
Matar paneer (ärter och paneer)1809,413,542
Maultaschen (schwabisk fylld pasta)15210,16,213,1–
Menchi katsu (panerad köttfärsbiff)27310,718,716,31,7
Menemen (turkisk äggröra med tomat)1215,59,920,7
Mexikanskt ris (arroz rojo)1492,44,324,10,5
Mici (rumänska grillade färsrullar)24715,715,79,50,8
Mie goreng (indonesiska stekta nudlar)1536,76,715,21,6
Milanesa (panerad nötschnitzel)27220,114,813,90,8
Mimosasallad (lagersallad med fisk och ägg)1928,914,75,10,9
Minestrone401,70,55,81,5
Misir wat (etiopiska kryddiga linser)15168,19,45,9
Misosoppa242,20,81,70,6
Mizeria (gurksallad med gräddfil)561,144,40,4
Mofongo (mos på stekt mjölbanan)3304,718,833,12,5
Moo shu-fläsk15310,410,73,10,9
Moqueca (brasiliansk fiskgryta med kokos)13410,29,42,1–
Morots- och äppelsallad880,74,210,72,4
Morotssallad på koreanskt vis1320,810,27,82,4
Moussaka (grekisk auberginegratäng)1475,810,85,22,8
Mozzarellasticks, panerade32514,818,323,12
Mujaddara (linser och ris)1605,16,916,14
Mungbönsdal744,23,46,8–
Nachos med ost2657,615,822,11,7
Naengmyeon (kalla bovetenudlar)634,80,89,8–
Nalysnyky (pannkakor med söt kvarg)2077,68,824,70,9
Namul på böngroddar703,14,52,52,7
Nanbanzuke (marinerad friterad taggmakrill)1098,16,14,60,9
Nasi goreng (indonesiskt stekt ris)1587,16,317,10,4
Nasi lemak (kokosris med sambal)1755,29,5170,9
Nikujaga (kött- och potatisgryta)784,31,310,31,3
Nudelsoppa med nötkött707,20,97,81
Nötcurry1137,66,65,11,4
Nötkött med broccoli16010,410,63,81,3
Nötspett med grönsaker12214,84,94,30,8
Oden (japansk sjuden gryta)565,224,20,7
Okonomiyaki (japansk matpannkaka)1655,29,613,31,5
Okracurry (bhindi)712,94,64,67,2
Okrosjka (kall soppa)553,52,54,50,5
Olivier-sallad (rysk potatissallad)1985,516,76,51,4
Omelett15410,611,71,60
Osso buco (bräserad kalvlägg)9711,24,13,50,6
Ostfondue23116,217,22,60
Ostpizza26611,49,7312,3
Ostrisotto1955,75,230,90,7
Ostsufflé18412,912,63,82,1
Overnight oats1606,83,821,63,8
Oxcarpaccio27115,2230,60,4
Oxfilé Wellington35616,325,514,81,4
Oxrulader (Rouladen)19520,69,15,90,7
Oyakodon (risskål med kyckling och ägg)1354,72,122,81,1
Pad krapow (kyckling med thaibasilika)17719,88,34,40,6
Pad see ew (stekta breda risnudlar)1356,45,2141,1
Pad thai med kyckling1548,17,513,21,2
Pad thai med skaldjur1476,86,813,81,2
Paella1487,94,917,11,9
Paella med skaldjur14384,815,70,7
Paj med kyckling och svamp20213,610,413,21
Pajeon (koreansk salladslökspannkaka)1955,58,921,71,5
Pakora (friterade grönsaker i kikärtssmet)1254,94,8133,2
Palak paneer (spenat med paneer)1015,473,40,9
Paneer butter masala (paneer i tomat- och smörsås)25010,720,950,9
Panerad stekt svamp2224,612,920,31,6
Panino med prosciutto och mozzarella24314,28,327,21,4
Pannkakor22069290,6
Pannkakor med köttfyllning17312,910,17,40,3
Papanași (ostmunkar med sylt och gräddfil)2637,51328,30,7
Paprikakyckling (csirkepaprikás)18813,313,72,21,1
Parmigiana di melanzane (auberginegratäng)155710,57,11,9
Pasta all’amatriciana1686,67181,6
Pasta bolognese1255,92,617,61,6
Pasta carbonara1646,17,915,80,9
Pasta e fagioli (pasta- och bönsoppa)913,73,492,7
Pasta med gräddsås15447,715,90,9
Pasta med köttfärs1909,87,519,41,3
Pasta med ostsås1637,27,415,91,9
Pasta med pesto21678,625,41,6
Pasta med tomatsås1063,71,218,11,8
Pasta puttanesca1464,35,418,51,7
Pastagratäng1797,19,216,41
Pastasallad med kött2117,710,619,61,2
Pastitsio (grekisk pastagratäng)1407,95,413,91,5
Patatas bravas1992,314,214,22,6
Pav bhaji (kryddat grönsaksmos med bröd)1242,56,4132,1
Pchali (spenat- och valnötsröra)1845,816,53,63,3
Pekinganka1545,311,86,20,3
Pelmeni (köttdumplings)2751212291,2
Penne all’arrabbiata1444,14,719,71,8
Pepperonipizza28211,711,929,72,3
Peri peri-kyckling24721,117,30,70,1
Petjenja (bräserat fläsk med potatis)17511,410,191,1
Philly cheesesteak (smörgås med biff och ost)22916,17,224,21,3
Pho (vietnamesisk nudelsoppa)775,83,35,20,4
Picadillo (kubansk köttfärsrätt)16013,69,64,81,1
Pide (turkiskt tunnbröd med kött och ost)25612,5832,21,7
Pierogi med kött19110,99,415,3–
Pierogi med surkål och svamp1093,53,215,9–
Pierogi ruskie (med potatis och ost)1955,36,128,70,9
Pizza Hawaii1969,56,424,31,5
Pizza Margherita250119,5312,3
Pizza med skinka och champinjoner (capricciosa)2059,56,725,72,3
Pizza med skinka och ost (vesuvio)21810,36,7282,3
Pizza quattro formaggi (fyra ostar)26713,110,528,22,7
Ploughman’s lunch (brittisk osttallrik)25810,914,320,32
Plov med fläskkött1827,8916,60,7
Plov med kyckling16076200,7
Poha (kryddade risflingor)1683,47,221,31,4
Pokébowl med lax1727,57,816,41,7
Pokébowl med tonfisk1478,54,516,41,7
Pork pie (fläskpaj)3709,92623,42,9
Pot‑au‑feu (kokt nötkött med grönsaker)7810,923,21,5
Potatis-zrazy med köttfyllning190710,615,41,2
Potatisgnocchi1352,46,316,21
Potatisgratäng (gratin dauphinois)1093,44,214,51,5
Potatisgryta med kött1307,35,611,81,4
Potatissallad1681,511,114,31,5
Potatissoppa901,54,79,31,2
Potatissoppa med kött1093,86,47,81
Poutine (pommes med ost och sås)2137,71218,11,9
Pozole (mexikansk majssoppa med kött)433,41,23,70,9
Proteinpannkakor (havre, ägg, vassleprotein)23714,57,524,63,5
Pulled pork-sandwich (BBQ)243158,824,10,8
Pumpasoppa721,14,75,41,5
Pupusa med kött23211,510,420,42,6
Pytt i panna1936,513,510,61,5
Pölsa1881411,37,21
Pörkölt (ungersk paprikagryta)1862110,42,21,3
Quenelle (fransk fiskbulle)2458,112,723,62,1
Quesadilla med kyckling28714,41325,41,9
Quesadilla med ost31613,416,226,62
Quinoasallad13947,811,62,1
Raggmunk1494,25,5201
Rajma (kidneybönscurry)1064,75,69,33,8
Ramen1277,14,613,10,9
Ramen med kyckling12673,914,41
Ramen med nötkött1376,85,214,41
Rassolnyk (soppa på saltgurka)452,80,95,80,9
Ratatouille531,23,152
Ravioli med grönsaker1565,24,920,93,7
Ravioli med kött1746,94,725,12,1
Ravioli med ost1737,46,3210,7
Rendang med nötkött20419,512,24,8–
Reubensandwich2821019,414,22,2
Ribollita (toskansk bröd- och bönsoppa)1143,94,711,73,6
Rice and peas (jamaicanskt ris med bönor)13543,519,9–
Riz Casimir (currykyckling med frukt och ris)1267,43,316,11
Ropa vieja (gryta med strimlat nötkött)15717,78,11,60,9
Ryba po grecku (fisk i grönsaks- och tomatmarinad)1636,510,110,91,5
Rågbröd med salo (saltat fläskspäck)4366,529,334,33
Räkcurry1188,28,52,12,5
Räkcurry madras1157,88,32,32,4
Räkgratäng (japansk)1285,56,930,9
Räkpilaff (ebi pilaf)1463,32,327,11,2
Räktempura1942010,36,50,9
Räktoast med sesam38212,929,815,43,6
Rödbetssallad med vitlök och majonnäs1602,113,37,31,8
Rösti (schweizisk potatiskaka)1822,48,322,53,3
Saag (kryddad spenat)1113,38,84,62,3
Saag aloo (spenat och potatis)1102,28,271,7
Sabich (pita med stekt aubergine och ägg)2165,711,920,62,1
Salade niçoise1237,38,53,70,7
Salamipizza24810,410,726,52
Salată de vinete (rostad auberginesallad)1041,38,14,21,7
Salmorejo (kall tomatsoppa)1623,211,111,91,5
Salpicão (brasiliansk kycklingsallad)2521316,512,11,3
Šaltibarščiai (kall rödbetssoppa)493,61,550,6
Saltimbocca (kalv med skinka och salvia)21628,811,20,10
Sambar (lins- och grönsaksgryta)493,10,97,12,4
Samosa3105,117,531,41,8
Samosa med kött27211,417,317,32,4
Sancocho (latinamerikansk gryta med kött och rotfrukter)724,91,88,70,7
Sandwich med friterad fisk23614,58,224,80,9
Sandwich med kycklingsallad24612,413,717,31
Sarmale (kåldolmar på surkål)1656,912,35,51,1
Satsivi (kyckling i valnötssås)23614,718,62,71,6
Sauerbraten (marinerad grytstek)17424,45,55,40,2
Scotch broth (korngrynssoppa med lamm)746,83,53,70,9
Scotch egg (ägg i korvfärs)241121611,91,7
Semmelknödel (brödklimpar)1806,45,9241,8
Sesamkyckling29314,314,326,20,7
Shabu-shabu (japansk hot pot)8213,421,81,4
Shakshuka (ägg i tomatsås)1175,59,51,61,1
Shawarma2151011191
Shepherd’s pie (köttfärs med potatismos)1237,66,37,21,5
Shish kebab i pita med sallad14913,64,114,11,2
Shopskasallad562,83,43,41
Shumai (ångkokta dumplings med fläsk)1919,19,215,91,7
Sichuanstekta gröna bönor1273,99,94,42,6
Sill under päls (sallad med sill och rödbetor)19061571,2
Sillsallad944,33,510,31,4
Sjasjlik (grillspett)230201610,8
Sjurpa (lamm- och grönsakssoppa)443,42,12,30,4
Skagenröra16112,611,61,90,1
Skaldjurspizza (frutti di mare)20010,36,724,60,5
Skaldjursrisotto1305,56,112,51,1
Sloppy joe (köttfärssås i hamburgerbröd)18511,36,418,91,1
Smažený sýr (panerad friterad ost)40918,530,814,70,8
Smoothie bowl (bär, banan, granola)1452,84,721,33,1
Smörgås med jordnötssmör och sylt36111,416,642,42,8
Smörgås med köttkorv (bologna)29211,713,129,91,9
Smörgås med skinka26611,111,228,22,5
Smörgås med smör (mörkt rågbröd)3516,81741,23,6
Smörgås med smör (vitt bröd)3696,718,4433
Smörgås med smör och laxrom33413,817,530,92,2
Smörgås med smör och ost34513,618,230,52,1
Smörgåstårta2378,715,515,11,8
Smørrebrød med sill2449,611,524,11,9
Soljanka704,54,52,50,4
Som tam (grön papayasallad)682,42,2102,2
Sopa de fideo (mexikansk nudelsoppa)952,53,312,61,1
Soppa med köttbullar522,62,24,60,9
Soppa med matzobollar733,129,80,9
Soupe au pistou (provensalsk grönsakssoppa)3220,54,11,5
Souvlaki (fläskspett)12413,95,24,30,8
Spaghetti aglio e olio2285,210,825,71,6
Spaghetti alle vongole1837,26,920,81,3
Spansk linsgryta med chorizo1185,75,38,84
Spansk tortilla (potatisomelett)1655,69,911,72,7
Spareribs i svart bönsås21614,314,55,50,3
Stamppot (potatismos med grönkål och korv)1373,38,79,81,9
Stark och sur soppa (hot and sour)392,61,23,90,5
Steak and kidney pie (paj med biff och njure)2431713,113,91,2
Steak frites (biff med pommes)17514,35,516,61,8
Stekt ris med grönsaker16545,5251,1
Stekt ris med kimchi1714,88,1191,1
Stekt ris med kyckling1737,33,726,70,9
Stekt ris med ägg1864,34,930,31,1
Stifado (grekisk nöt- och lökgryta)17915,711,62,50,7
Sukiyaki (japansk gryta med nötkött)9612,22,44,51,3
Sundubu jjigae (gryta med mjuk tofu)604,74,30,60,5
Sushi15063251
Sushirulle med avokado931,81,516,31,4
Sushirulle med grönsaker931,81,516,31,4
Sushirulle med lax1036,91,314,60,7
Sushirulle med tonfisk977,40,314,60,7
Sushirulle med ål1166314,60,7
Svamprisotto1294,23,918,51,5
Svampsoppa361,21,640,8
Svampsoppa, krämig742,14,84,51,2
Svarta bönor med ris1825,87,118,84,9
Svíčková (nötstek i krämig grönsakssås)18218,39,15,70,6
Syrnyky (kvargplättar)220149200,3
Szechuanbiff1057,15,35,81,5
Sötpotatisgratäng med marshmallows2102,29,328,42,9
Sötpotatispommes1922,39,431,46
Tabbouleh (bulgursallad med persilja)1271,69,77,81,8
Taco24615,313,613,42,2
Taco med kyckling193118,415,93,2
Taco med köttfärs21210,610,615,93,2
Tacos al pastor18714,3715,22,6
Tacosallad med kött1797,59,313,62,9
Takoyaki (bläckfiskbollar)15777,115,60,8
Tamago sando (japansk äggsmörgås)2669,313,4251,7
Tamagoyaki (japansk rullad omelett)14610,59,26,40
Tamale (majsdeg ångkokt i blad)1747,4913,42,4
Tandoorikyckling21427,410,81,90,8
Taquitos med kyckling26912,510,428,33,3
Tarator (kall yoghurt- och gurksoppa)742,55,83,40,3
Tartiflette (potatisgratäng med reblochon)16168,913,50,8
Teriyaki med nötkött19828,98,31,90
Teriyakikyckling16325,761,60
Thaicurry med grönsaker1013,88,23,13,1
Tjachochbili (georgisk kycklinggryta)14813,19,32,20,7
Tjeburek (friterad köttpirog)34210,41733,52,7
Toad in the hole (korv i ugnspannkaka)2851217,918,52,4
Tochitură (fläsk och korv med ägg och ost)26022,618,30,80
Tofubiff (tofu hambāgu)1429,99,26,81,3
Tom kha gai (kokossoppa med kyckling)874,672,4–
Tom yum med räkor223,10,31,90,2
Tomat- och gurksallad med gräddfil3612,13,30,8
Tomat- och gurksallad med olja620,95,231
Tomatsoppa med ris611,11,89,40,8
Tomatsoppa, krämig701,24,75,41
Tonfiskbaguette med grönsaker27410,311,3321,8
Tonfiskpizza22511,97,526,61,5
Tonfiskröra med majonnäs19410,115,82,50,4
Tonjiru (misosoppa med fläsk)261,51,50,90,5
Tortellini med ost23610,45,634,61,5
Tostada (knaprig tortilla med fyllning)1576,26,815,63,3
Tteokbokki (koreanska riskakor)1314,1418,80,8
Tteokguk (soppa med riskakor)994,31,216,10,2
Tuna melt (varm toast med tonfisk och ost)29611,71723,11,7
Tunnbrödsrulle1864,511,116,41,6
Túrós csusza (nudlar med kvarg)1789,6717,51
Tysk pannkaka (Pfannkuchen)1746,96,3220,9
Tysk potatissallad1082,93,215,31,9
Ucha (fisksoppa)302,60,53,20,8
Ugnspannkaka1596,1815,10,9
Upma (salt mannagrynsgröt)8722,612,51,3
Urad dal (linsdal)814,83,27,92,7
Vada (friterade linsbollar)26612,89,727,45,8
Vada pav (kryddad potatisbiff i bröd)3006,61532,73
Varenyky med kvarg1729,23,226–
Varenyky med kål1574,73,427–
Varenyky med körsbär1584,2133–
Varenyky med potatis1484,42,8260,9
Vegetarisk lasagne1306,55,312,11,7
Vegetarisk pad thai1655,89,214,51,8
Vegetarisk ramen10843,314,51,1
Vegobiff (linser, soja och grönsaker)1709,75,616,74,8
Vegoburgare i bröd224135,227,33,5
Vepřo knedlo zelo (fläskstek med knödel och surkål)18913,19,411,81,5
Vinegret (rödbetssallad)761,64,67,52,1
Vitello tonnato (kalv i tonfisksås)19721,312,10,70,1
Vitkålssallad med vinägrett731,15,14,32,3
Vitlöksräkor (shrimp scampi)19215,4132,10,2
Vitlökssoppa (česnečka)402,11,15,20,4
Vårrullar med kött, friterade2426,516,4172
Vårrulle, friterad2727,614,7252
Wallenbergare24616,716,77,10,8
Waterzooi (belgisk kycklinggryta)837,24,52,80,4
Welsh rarebit (walesisk osttoast)39813,928,421,11,2
Wienerschnitzel (kalv)27122,914,112,60,9
Wokade nudlar med räkor1044,93,412,61,6
Wontonsoppa332,41,32,60,3
Wrap23212,89,421,81,5
Xiaolongbao (soppdumplings)16811,77,811,6–
Yakisoba (japanska stekta nudlar)1614,57,916,62,2
Yakitori (japanska kycklingspett)172263,39,30,6
Zacuscă (röra på rostade grönsaker)1521,213,26,51,8
Zapikanka (ukrainsk kvarggratäng)1809,48,6160,3
Zereshk polo (berberisris med kyckling)1668,27,116,71
Zongzi (klibbris i blad)1745,95,525,60,5
Zrazy (potatisbiffar fyllda med kött)191711,813,21,1
Zucchinikaviar (röra)941,47,54,91,8
Zupa ogórkowa (polsk saltgurkssoppa)2811,23,10,5
Żurek (syrlig rågsoppa)924,15,65,60,6
Ångkokt fisk med ingefära och salladslök15620,67,20,50,1
Ägg- och potatiscurry1387,59,361,1
Äggmuffins13610,69,31,80,5
Äggsallad med majonnäs25710,323,110
Älplermagronen (alpmakaroner)1806917,81,7
Ärtsoppa med korv974,63,79,61,7
Ärtsoppa med rökt kött805,62,45,83,3
Łazanki (pasta med kål och korv)1634,58,515,51,9