17 Fit

17 Fit Kalorier i mat Snacks, kryddor och övrigt

Kalorier i snacks, kryddor och övrigt

77 livsmedel i tabellen: från 0 till 532 kcal per 100 g. Minst kalorier har bordssalt; flest har chips.

Kaloritabell

Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.

Kalorier i snacks, kryddor och övrigt: Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.
Agar-agar270,506,30,5
Alfredosås1502,1151,80
Bakpulver14220,233,21,9
Basilika, torkad244234,110,137,7
Bordssalt00000
Buljongtärning, kyckling23311,311,520,80,6
Buljongtärning, kött24010,213,319,70,7
Cayennepeppar3761217,329,427,2
Chips5326,43450,73,1
Citronsaft220,30,26,60,3
Currypulver30114,5142,653,2
Fisksås355,103,60
Fänkålsfrön32615,714,912,539,8
Garam masala (kryddblandning)37915,615,145,2–
Gelatinpulver33585,60,100
Guacamole1551,914,21,96,5
Gurkmeja, malen3129,73,344,422,7
Hemgjord hummus1774,98,616,14
Hoisinsås2203,33,441,32,8
Hummus, smaksatt2417,217,19,35,3
Ingefära, malen33594,258,314,1
Jodsalt00000
Jäst, färsk1058,41,9108,1
Jästextrakt (Marmite, Vegemite)18040,70,43,30
Kanel, malen24741,227,553,1
Kardemumma, malen32110,86,740,528
Kokosmjölk197221,32,80,1
Korianderfrön34612,417,81341,9
Kryddad nori (algsnacks)301403,513,525,2
Kryddnejlikor33561331,633,9
Kummin33419,814,611,938
Kyndel, torkad2646,75,92345,7
Lagerblad3537,68,448,626,3
Mejram, torkad27612,7720,340,3
Misopasta19812,86205,4
Muskotnöt5075,336,328,520,8
Mykoprotein (Quorn-typ)9213,42,31,66
Müslibar47110,119,859,15,3
Näringsjäst33440,44,521,822,5
Oregano, torkad26594,326,442,5
Ostronsås511,40,310,60,3
Paprikapulver28214,112,919,134,9
Persilja, torkad291295,316,829,7
Pico de gallo (färsk tomatsalsa)170,70,12,61,1
Popcorn, luftpoppade38712,94,563,314,5
Popcorn, saltade4851123,852,68,1
Proteinbar (30 % protein)41230,315,231,17,3
Provençalska örter28311,57,22340,1
Riskakor med jordnötssmör4811424,852,13,8
Rosmarin, torkad3284,915,221,542,6
Rökt tofu16414,99,52,90,3
Saffran35211,45,861,53,9
Saltkringlor (pretzels)384102,9773,4
Seitan (vetegluten)13420,62,56,70,9
Silkestofu544,62,91,50,6
Sojafärs (TVP), blötlagd15018,62,975,6
Sojafärs (TVP), torr36651,13,315,417,5
Spirulina, torkad29057,57,720,33,6
Spiskummin, hel42717,822,333,710,5
Sriracha931,90,9172,2
Stekt tofu27018,820,253,9
Svartpeppar, malen25110,43,338,625,3
Tempeh (fermenterad soja)19220,310,87,66,2
Teriyakisås895,9015,50,1
Timjan, torkad2859,17,426,937
Tofu, fast14417,38,70,52,3
Torrjäst30744,56,417,923,3
Tranbärssås1590,90,139,31,1
Tzatziki915,263,90,2
Vaniljextrakt2400,102,40
Vegansk burgare (soja- eller ärtprotein)1971811,14,14,3
Veganska nuggets25015,510,919,75,4
Vegofärs (soja- eller ärtprotein)16714,88,456,2
Vegokorv (tofu eller soja)22913,416,35,71,5
Vitlökspulver34416,70,862,89,4
Vitpeppar, malen31011,42,148,326,2
Wasabi2922,210,9406,1