17 Fit

17 Fit Kalorier i mat Sötsaker och desserter

Kalorier i sötsaker och desserter

269 livsmedel i tabellen: från 60 till 598 kcal per 100 g. Minst kalorier har gelé (dessert); flest har mörk choklad 70 %.

Kaloritabell

Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.

Kalorier i sötsaker och desserter: Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.
Agavesirap3100,10,576,20,2
Alfajor (kex med dulce de leche)4256,516,362,11,2
Amaretti (mandelkakor)4648,81376,72,6
Anman (ångad bulle med bönpasta)2796,2648,83,3
Apelsinmarmelad2460,30,459,31,5
Apelsinsorbet med mjölk1441,1229,11,3
Aprikossylt2470,30,359,71,1
Baba au rhum (savarin)2432,39,936,30,8
Bakewell tart (mandeltårta med sylt)4113,116,861,91,1
Baklava4406,629,3352,5
Bananbröd3314,412,450,61,4
Barfi (indisk mjölkkonfekt)2845,411,4400,4
Basbousa (mannagrynskaka i sirap)3636,213,852,72
Basler Läckerli (honungskakor)4127,57,9752,8
Bienenstich (tysk mandelkaka med kräm)3566,317,5431,8
Biscotti3737,68,465,61,4
Blinier260611,233,72,4
Blåbärsmuffin3754,516,151,91,1
Blåbärssylt2460,30,458,92,1
Brigadeiro (brasiliansk chokladtryffel)3648,315,9493
Brownie4054,816,361,82,1
Brunsli (choklad- och mandelkakor)51514,929,843,36,7
Bûche de Noël (julstubbe)3174,219,730,71,3
Candy corn (halloweengodis)34200,189,90
Cannoli (sicilianska krämrullar)3076,21536,71,2
Castella (japansk sockerkaka)3137,1561,80,5
Chiapudding1182,85,410,25,6
Chokladbit med kex5236,128,160,51,9
Chokladbit med kola och nougat4963,724,166,40,6
Chokladbit med rån5116,529,455,14,9
Chokladboll5084,931,549,15,2
Chokladdoppad pinnglass3283,419,833,41,2
Chokladfyllda rån5236,429,857,23,5
Chokladglaserad kvargbit (syrok)3996,522,941,41,4
Chokladglass2163,811271,2
Chokladkex med fyllning (Oreo-typ)4606,71867,93,8
Chokladkräm (dessert)1303,43,919,90,7
Chokladlinser (dragerade)5055,524,3652
Chokladmousse1505,44,421,31,5
Chokladpudding1422,14,6230
Chokladsalami (kex och choklad)4375,627,244,72,8
Chokladströssel (hagelslag)5357,729,7563,4
Chokladsås (topping)2773,816,826,23
Chokladtarte4645,930,740,92,9
Chokladtårta med glasyr3893,520,150,62,2
Chokladöverdragna jordnötter4999,52555,95,9
Chokladöverdragna kex5006,92561,92,1
Christmas pudding (brittisk julpudding)28536,953,24
Chrust / faworki (klenäter)4516,52548,91,2
Churros419622,246,32,6
Citronkaka428521,3541
Citronpaj med maräng2512,98,540,90,7
Citrontarte379520,942,71,8
Cookies med chokladbitar4815,422,664,32,5
Cozonac (sött bröd med valnötsfyllning)3807,517,947,42,7
Crème brûlée2724,520,816,60,6
Crème caramel1324,53,620,60
Crêpes med nougatkräm3818,114,654,32,4
Crêpes med sylt2946,55,7541
Cupcake3522,814,852,61
Custard tart (vaniljtartelett)2636,714,326,71,1
Daifuku (mochi med röd bönpasta)2234,70,648,62,7
Danska smörkakor5165,427,161,72
Digestivekex4636,221,360,43,8
Digestivekex med choklad4886,325,757,22,1
Donut med glasyr4265,222,949,31,5
Dorayaki (pannkakor med bönpasta)2926,63,259,91,9
Dragerade mandlar470517,273,90
Dulce de leche (mjölkkola)3076,55,5580,6
Eccles cake (smördeg med korinter)3654,418,345,83,6
Eclair2644,821,512,50,4
Energibollar (dadlar, mandel, havre)3889,317,84710
Engadiner Nusstorte (nöttårta)481727,749,92
Farinsocker3800,1098,10
Flan (karamellpudding)1785,24,928,20
Flapjack (havrekaka)4345,122,851,95,2
Florentiner5149,328,750,77,6
Florsocker3890099,80
Frozen yoghurt12733,621,60
Fruktgeléer3361,71,876,63,9
Fruktkaka3604,212,655,22,1
Fruktos368001000
Frukttarte2983,710,646,92,6
Fyllda praliner5559,134,751,52,1
Fyllt bakverk för brödrost (Pop-Tart-typ)3884,29,969,31
Gajar halwa (morotshalva)3544,816,641,94,7
Gelato, choklad2514,71718,90,9
Gelato, vanilj2493,516,222,30
Gelé (dessert)601,2014,20
Gelégodis3486,30,380,20,3
Germknödel (jästbulle med plommonsylt)324611,547,61,9
Glaserad kvargbit (syrok)3137,617,730,70,8
Glass i bägare2343,212,726,71,9
Glassandwich2374,38,637,10
Glasstrut2873,513,537,81,5
Gräddbullar (flødeboller)4054,21563,10,4
Gräddfyllda rån5385,830,160,11,6
Gräddkola (iriska)500215,975,10,6
Gulab jamun (mjölkbollar i sirap)3067,212,8410,2
Hallonsylt2480,50,2610,9
Halva46912,521,5564,5
Havrekakor4506,218,165,92,8
Honung3040,3082,40,2
Isglass (saftis)850,10,220,80,2
Jaffa cakes (kex med apelsingelé)3544,48,565,41,5
Jalebi (friterade degspiraler i sirap)3822,912,365,60,8
Jordgubbssylt2510,30,560,50,7
Jordgubbstarte3153,219,8311,5
Jordgubbstårta2603,315,526,71,3
Kaiserschmarrn (söndersmulad pannkaka)2106,8729,20,8
Kakaopulver, osötat22819,613,720,937
Kammerjunkere (danska skorpor)454617,866,42
Kanderad frukt (suckat)2980,30,172,33,3
Kanderat apelsinskal3330,20,282,71,1
Karameller, hårda39400,2980
Kheer (indisk risgrynsgröt)1133,42,819,10,4
Kievtårta (maräng- och nöttårta)5307,430,7563,6
Kladdkaka3966,321,745,94,2
Klejner (danska klenäter)5545,936,449,22,8
Knäck4632,522,362,51,4
Kokosbit i choklad4753,923,860,23
Kokostopp460322,656,15,1
Kola3824,68,1770
Kolakarameller, hårda3491,2672,50
Kolapopcorn41836,585,43
Kolasirap32400810
Kolaäpple1341,32,127,81,8
Koldskål (kall kärnmjölksdessert)673,21,99,40
Kondenserad mjölk, sötad3217,98,754,40
Korivka (mjölkkola)4193883,70,9
Kozinaki (solroskrokant)47810,727,448,66,1
Kransekake (norsk mandelkranstårta)44110,622,5495,6
Kulfi (indisk glass)4575,742,413,10,5
Kunafa (ostbakelse i sirap)3467,819,535,80,6
Kutia (julgröt på vete med vallmo)2987,613,536,35,3
Kvargtårta (cheesecake)2376,211,6270,7
Körsbärssylt2470,40,260,90,6
Ladoo (indiska sötsaksbollar)4116,922,342,74
Lakrits3115,20,570,61,3
Lebkuchen (tysk pepparkaka)32671,368,72,7
Lemon curd (citronkräm)2660,64,955,40,2
Lingonsylt1480,20,235,31
Linzertårta4427,122,152,32,8
Lokum (turkisk konfekt)2950,6073,80
Lönnsirap26000,1670
Maamoul (kakor med dadelfyllning)4105,416,758,63,2
Macaron4301021,249,72,9
Madeleinekaka4625,225,253,51,2
Mailänderli (smörkakor)4317,120,853,21,4
Majspuffar, söta4108,93,684,20
Makowiec (vallmorulle)390917,247,94,4
Mango sticky rice (klibbris med mango)14623,826,4–
Mariekex4328,311,573,92,2
Marrons glacés (kanderade kastanjer)2901,71,266,32,8
Marshmallows3181,80,281,20,1
Marsipan407412,468,62,5
Maräng3964,10,394,30,3
Medovik (honungstårta)3955,317,853,51,8
Melass29000,174,70
Mince pie (brittisk julpaj med torkad frukt)3773,814,956,72,6
Mitarashi dango (risbollar med söt sojasås)1943,20,443,50,3
Mjuk pepparkaka3563,916,449,23,3
Mjölkchoklad5357,729,7563,4
Mjölkchoklad med nötter5528,435,948,73,5
Mochi (japansk riskaka)22340,645,50,5
Morotskaka3742,517,550,71,1
Munk med chokladfyllning4207,322,545,92,6
Müslibar med choklad4516,514,9734,5
Müslibar med frukt3775,57,173,53,8
Müslibar med nötter4448,718,260,64,6
Månkaka (mooncake)3484,78,562,62,1
Mörk choklad 50 %5026,633,842,912
Mörk choklad 70 %5987,842,645,910,9
Mörk choklad 85 %59110,446,326,912,8
Napoleonbakelse (mille-feuille)2923,911,343,70,2
Napoleontårta2923,911,343,70,2
Nougat (vit)5087,925,262,50,7
Nutella (hasselnötskräm)5395,429,7575,4
Oliebollen (holländska munkar)3425,51643,41,5
Oresjki (nötformade kakor med kola)3966,717,452,41,1
Ostkaka17210,4716,60
Palmier (smördegskaka)4905,928,253,15,3
Panettone (italiensk julkaka)3546,410,756,52,8
Panna cotta1982,71314,90
Pastel de nata (portugisisk vaniljtartelett)3265,516,438,90,6
Pastila (äppelkonfekt)2760,60,170,20,7
Pavê (brasiliansk kexdessert i lager)2816,211,938,51,5
Pebernødder (danska pepparnötter)4695,819,267,22,3
Pekanpaj4435,52941,82,6
Pepparkakor4534,915,472,12,2
Petit-chou med vaniljkräm2234,37,334,91
Petit-chou med vispgrädde3484,626,422,91
Plommonmos (povidla)2390,30,159,30,9
Poffertjes (holländska minipannkakor)2206,46,2330,9
Polvorones (spanska mördegskakor)4806,525,755,32,3
Prinsesstårta2954,313,837,32,1
Prjaniki (glaserade fyllda pepparkakor)3514,31,979,31
Profiteroles2735,512,234,32,3
Ptasie mleczko (sufflékonfekt i choklad)3764,710,366,20,6
Pudim (brasiliansk karamellpudding)1946,86,128,60
Puff-puff (friterade degbollar)3354,715,443,11,2
Puffrisbar med marshmallows4173,4980,50
Pumpapaj20148,822,84,8
Punschrulle (dammsugare)453520,261,23,3
Racuchy (äppelplättar)2565,111,831,31,3
Risalamande (dansk ris à la Malta)1322,96,315,60,1
Rispudding (söt)1083,22,118,10,3
Rock cakes (russinkakor)3865,314,857,61,4
Räkchips5700,339530,9
Sachertårta3975,22147,32,8
Saltpinnar38811,54,373,74,2
Sandkaka4385,925,6461,1
Savoiardikex (ladyfingers)38583,879,91,4
Schwarzwaldtårta3244,11934,22,2
Semla3236,914,940,12,6
Senbei (riskex med sojasås)3687,3180,40,6
Sholeh zard (saffransrisgrynsgröt)1251,53,322,60,7
Shortbread (mördegskakor)4896,422,764,82
Sjarlotka (äppelsockerkaka)1844,42,135,81,5
Smörkakor4676,118,868,10,8
Socker387001000
Sockerkaka3835,714,457,64,6
Sockerkex (sugar cookies)4966,826,1572,6
Solroshalva50910,630,449,16,1
Sorbet1100,80,126,60,5
Speculoos (kryddkex)4775,919,7691,9
Spitzbuben (syltkakor)4995,825,660,31,9
Stevia (sötningsmedel)23800,2980,5
Sticky toffee pudding (dadelkaka med kolasås)3554,812,257,32,1
Stollen (tyskt julbröd)4075,918,653,52,6
Streuselkuchen (smulkaka)3575,315,748,11,1
Stroopwafel (holländsk sirapsvåffla)4054,812,668,71,3
Struffoli (napolitanska honungsbollar)3836,215,954,21,2
Suji halwa (mannagrynshalva)3422,216,746,30,5
Sylt2780,40,167,81,1
Syltmunk (berliner)3786,418,745,60,9
Taiyaki / imagawayaki (fylld våffelkaka)2204,51,446,91,7
Tangyuan (klibbrisbollar med sesam)2804,310,441,81,4
Tarte Tatin2412,39,337,10,7
Tigerkaka (marmorkaka)4325,82350,51,8
Tiramisu3535,723,928,80,6
Tjurtjchela (valnötter i druvgelé)4428,223,153,44,5
Tortillachips4976,622,362,74,7
Trdelník / kürtőskalács (skorstenskaka)3606,612,654,21,6
Treacle tart (siraptårta)3803,815,955,31,7
Tres leches-tårta2577,110,134,90,5
Trifle (lagerdessert)1672,77,920,40,4
Tuggummi (med socker)3720,30,390,62,4
Tuggummi, sockerfritt2280,70,578,12
Turrón (mandelnougat)5087,925,262,50,7
Tysk cheesecake (Käsekuchen)2376,211,6270,7
Vaniljglass2273,215200,7
Vaniljpudding1053,13,614,40,1
Vaniljrån4554,916,4711,6
Vaniljsocker3990,10,3990,4
Vaniljsås (custard, helmjölk)11444,215,30
Vanillekipferl (vaniljhorn)5438,53351,43,4
Victoria sponge (sockerkaka med sylt och grädde)3543,714,851,71,2
Vingummi3960098,80,1
Vit choklad5395,932,1590,2
Welsh cakes (walesiska tekakor)4325,517,857,61,7
Yokan (gelé på röda bönor)2893,60,2683,1
Zimtsterne (kanelstjärnor)50514,225,950,95,6
Zuger Kirschtorte (körsbärstårta)3075,817,127,51,1
Äggtartelett (Hongkong-stil)3076,414,736,91,1
Äppelpaj2371,91132,41,6
Äppelsmulpaj2292,29,533,81,7
Äppelstrudel281214,136,40,8
Äppeltarte2202,58,832,73,3