17 Fit

17 Fit Kalorier i mat Grönsaker och svamp

Kalorier i grönsaker och svamp

263 livsmedel i tabellen: från 5 till 312 kcal per 100 g. Minst kalorier har konjak (konnyaku); flest har pommes frites.

Kaloritabell

Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.

Kalorier i grönsaker och svamp: Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.
Alfalfagroddar2940,70,32,8
Aubergine2510,22,93
Aubergine, fräst i olja5112,933,1
Aubergine, ugnsbakad341,30,13,81,9
Bakad potatis932,50,118,92,2
Bambuskott191,70,41,81,4
Bananpaprika271,70,51,93,4
Basilika233,10,61,11,6
Bittergurka1710,20,92,8
Bladkål (collard greens)3230,61,44
Bladsenap272,90,41,53,2
Blekselleri (stjälkselleri)140,70,21,41,6
Blomkål251,90,332
Blomkål, fräst i olja491,92,932
Blomkål, kokt231,80,51,82,3
Blomkål, ångkokt302,60,33,41,8
Blomkålsris681,85,32,81,9
Bondbönor725,60,67,54,2
Broccoli342,80,472,6
Broccoli rabe (cima di rapa)223,20,50,12,7
Broccoli, fräst i olja632,633,92,4
Broccoli, kokt352,40,43,93,3
Broccoli, ångkokt384,10,72,52,2
Brun champinjon222,50,13,70,6
Brysselkål433,40,35,23,8
Brysselkål, fräst i olja673,435,23,8
Brysselkål, kokt362,50,54,52,6
Brännässla436,20,20,86,6
Brödfrukt, kokt1191,60,426,4–
Butternutpumpa4510,19,72
Böngroddar (mungböna)3030,24,11,8
Champinjoner223,10,33,31
Champinjoner på burk251,90,32,72,4
Champinjoner, kokta282,20,53,12,2
Champinjoner, stekta1002,59,60,41,8
Chayote190,80,12,81,7
Citrongräs991,80,525,3–
Cornichons (inlagda smågurkor)191,10,30,81,5
Curly fries (frysta)1652,67,3212,5
Daikonrättika180,60,12,51,6
Dill433,51,14,92,1
Dragon, färsk443,804,16,2
Edamame (sojabönor)12111,95,23,75,2
Endiv (chicorée)170,90,10,93,1
Enokisvamp372,70,35,12,7
Frisésallad171,30,20,33,1
Fänkål311,20,24,23,1
Gräslök303,30,71,92,5
Grön bladsallad151,40,11,61,3
Grön chili4020,281,5
Grön paprika200,90,22,91,7
Gröna oliver145115,30,53,3
Gröna tomater231,20,241,1
Gröna ärter815,40,48,85,7
Gröna ärter på burk5830,57,33,3
Gröna ärter, frästa i olja1065,53,18,95,7
Gröna ärter, kokta845,40,210,15,5
Grönkål352,91,50,34,1
Grönkål, kokt362,91,21,34
Grönsaksblandning, fryst723,30,59,54
Gul lök401,10,19,31,7
Gul paprika2710,25,40,9
Gul tomat1510,32,30,7
Gurka150,70,13,60,5
Haricots verts311,80,24,32,7
Haricots verts på burk211,10,42,31,9
Haricots verts, frästa i olja6422,94,53
Haricots verts, kokta351,90,34,73,2
Honungsskivling373,20,72,95,5
Huvudsallad131,40,21,11,1
Ingefära, färsk801,80,815,82
Inlagd aubergine490,90,77,32,5
Inlagd chili (peperoni)220,80,422,6
Inlagd svamp462,40,36,91,4
Inlagda rödbetor650,80,115,50,8
Inlagda tomater400,80,16,71,2
Isbergssallad140,90,11,81,2
Jalapeño290,90,43,72,8
Jams1181,50,223,84,1
Jicama (jambböna)380,70,13,94,9
Jordärtskocka732015,81,6
Kabochapumpa, kokt801,60,316,24,1
Kantareller321,50,53,13,8
Kantareller, kokta352,60,92,14,3
Kantareller, stekta932,47,61,93,9
Kapris232,40,91,73,2
Kardborrerot (gobo)581,80,115,7
Karljohansvamp (stensopp)323,10,431,9
Karljohansvamp, kokt474,80,33,64,6
Karljohansvamp, torkad27031,52,319,135,1
Kassava (maniok)1601,40,336,31,8
Kelp (kombu)431,70,68,31,3
Kidneybönor på burk12481,1165,5
Kimchi151,10,50,81,6
Klyftpotatis (fryst)1011,93,115,12,4
Kokt potatis med skal871,90,118,31,8
Komatsuna (japansk senapsspenat), kokt141,60,10,32,4
Konjak (konnyaku)50,100,12,2
Koriander, färsk232,10,50,92,8
Krasse314,20,70,23,5
Kronärtskocka473,30,15,15,4
Kronärtskocka, kokt532,90,36,35,7
Krossade tomater (konserv)321,60,35,41,9
Kungsmussling (eryngii)312,80,42,93,4
Kålrabbi271,70,12,63,6
Kålrabbi, kokt291,80,15,61,1
Kålrot371,10,26,32,3
Körsbärstomater180,90,23,91,2
Körvel403,70,63,62,5
Linsgroddar294,70,40,32,8
Lollo rosso131,30,21,40,9
Lotusrot, kokt661,30,112,72,3
Läcker riska362,80,72,95,5
Lök, kokt441,40,28,81,4
Machesallad (fältsallad)2120,43,62,3
Maitake311,90,24,32,7
Majs på burk792,40,517,42
Majs, färsk863,31,416,72
Majs, kokt963,41,518,62,4
Mangold191,80,22,11,6
Maskrosblad452,70,75,73,5
Morot410,90,29,62,8
Morot, fräst i olja72137,33,1
Morot, kokt350,80,25,23
Morot, ångkokt420,60,37,33,7
Morotspuré320,90,15,13,1
Mu‑err‑svamp, blötlagd140,60,20,25,2
Mu‑err‑svamp, torkad2167,92,12,657,4
Murkla (toppmurkla)313,10,62,32,8
Mushy peas (ärtmos)815,80,712,83,1
Mynta, färsk443,30,71,66,8
Nameko211,80,22,43,4
Nori (alger)355,80,34,80,3
Okra331,90,24,33,2
Ostronskivling333,30,43,82,3
Pak choi131,50,21,21
Pak choi, baby90,60,10,41,2
Palmhjärtan282,50,62,22,4
Palsternacka751,20,313,14,9
Palsternacka, kokt711,30,313,43,6
Palsternacka, ugnsrostad1582,44,526,65,1
Paprika2710,362,1
Paprika, rostad360,90,16,52
Patisson (squash)181,20,22,61,2
Pepparrot, färsk rot887,50,7137,5
Persilja3630,833,3
Persiljerot762,90,513,82,1
Pimientos de Padrón, stekta1060,810,22,61,5
Pommes frites3123,415411,8
Pommes frites, tjocka (brittiska)2143,58,430,23,2
Portlak2020,43,41,6
Portobello222,10,32,61,3
Portobello, grillad293,30,62,22,2
Potatis7720,1172,1
Potatis, kokt861,70,1201,8
Potatiskroketter (frysta)1482,55,720,42,8
Potatismos10624,2151,5
Pumpa2610,160,5
Pumpa, kokt200,70,13,81,1
Pumpa, ugnsbakad300,30,15,72
Pumpapuré341,10,35,22,9
Purjolök611,50,312,31,8
Purjolök, kokt310,80,26,61
Rabarber210,90,22,71,8
Radicchio231,40,33,60,9
Ramslök261,90,22,92,2
Riskor, saltade231,60,52,31,5
Romanesco352,40,35,32,9
Romansallad171,20,31,22,1
Rosa tomat201,10,23,81,2
Rosmarin, färsk1313,35,96,614,1
Rotselleri421,50,37,41,8
Rotselleri, kokt2710,24,71,2
Rova280,90,14,61,8
Ruccola252,60,721,6
Rädisgroddar433,82,53,6–
Rädisor160,70,11,81,6
Röd chili401,90,47,31,5
Röd paprika2610,33,92,1
Rödbeta, kokt441,70,282
Rödbeta, rå431,60,26,82,8
Rödbetor på burk310,90,15,41,8
Rödbetsblast222,20,10,63,7
Rödkål311,40,25,32,1
Rödkål, bräserad351,20,15,73
Rödkål, kokt291,50,14,32,6
Rödlök361,30,45,62,5
Sallad (salladsblad)151,40,22,91,3
Salladskål (kinakål)161,20,221,2
Salladslök321,80,24,72,6
Salladsmix (babyblad)2020,41,91,4
Saltgurka120,50,22,31,2
Salvia, färsk3740,317
Savoykål2720,133,1
Schalottenlök722,50,113,63,2
Serranochili321,70,433,7
Shiitake342,20,54,32,5
Shiitake, torkad2969,6163,911,5
Shimeji262,70,51,33
Shiratakinudlar70,200,12,9
Shiso (perilla)323,90,117,3
Skogssvamp, blandad222,40,21,91,7
Skogssvamp, kokt202,20,50,71,6
Smörsopp191,10,50,83,2
Sockerärter422,80,252,6
Sojabönsgroddar406,310,32,4
Soltorkade tomater2135,114,117,55,8
Spagettipumpa310,60,65,41,5
Sparris202,20,11,82,1
Sparris på burk192,10,70,91,6
Sparris, fräst i olja452,32,91,82,2
Sparris, kokt222,40,22,12
Spenat232,90,43,62,2
Spenat, fräst i olja593,33,71,21,8
Spenat, kokt2330,31,42,4
Spetskål311,20,24,53
Stekt lök (i olja)1230,910,86,21,7
Stekt potatis1702,88221,6
Stekt potatis (tärnad)1372,55,717,32,6
Stenmurkla, kokt282,40,90,74,2
Strävsoppar (aspsopp, björksopp)282,10,623,3
Stuvad spenat902,46,14,91,2
Surkål190,90,11,42,9
Svamp, stekt i olja703,542,92,1
Svart rättika290,90,15,51,2
Svart tryffel738,30,50,616,5
Svarta oliver1160,810,94,41,6
Svartrot (haverrot)823,30,215,33,3
Svinmålla434,20,83,34
Syltlök140,60,22,51,8
Söt lök320,80,16,70,9
Sötpotatis861,60,1203
Sötpotatis, ugnsbakad9020,117,43,3
Takuan (inlagd daikon)430,60,38,52,3
Taro1121,50,222,44,1
Timjan, färsk1015,61,710,414
Tomat180,90,23,91,2
Tomat, ugnsrostad2510,43,51,9
Tomater på burk2010,141,9
Tomatillo32113,91,9
Torkad svamp, blandad25726,82,216,538,9
Tostones (friterade gröna mjölbananer)3091,511,845,73,5
Trattkantarell242,20,80,43,2
Ugnspommes1893,24,932,13,5
Ugnsrostad potatis1261,94,319,11,4
Vattenkastanjer971,40,120,93
Vattenkrasse112,30,10,80,5
Vaxbönor, gula311,80,13,73,4
Vinblad935,62,16,311
Vitkål251,30,15,82,5
Vitkål, bräserad471,32,642
Vitkål, kokt231,30,13,61,9
Vitlök1496,40,5312,1
Wakame (alger)4530,68,60,5
Zucchini171,20,33,11
Zucchini, fräst i olja471,33,32,91,1
Zucchini, kokt151,10,41,71
Zucchini, ugnsbakad231,50,13,11,7
Zucchininudlar (zoodles)601,15,320,9
Ängschampinjon252,30,42,51,7
Ängssyra2220,70,32,9
Ärter och morötter på burk382,20,36,52
Ättiksgurka (sötsur)330,905,50,9