17 Fit

17 Fit Kalorier i mat Kött och fågel

Kalorier i kött och fågel

214 livsmedel i tabellen: från 86 till 797 kcal per 100 g. Minst kalorier har kalvlever, rå; flest har salo (saltat fläskspäck).

Kaloritabell

Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.

Kalorier i kött och fågel: Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.
Adana kebab (kryddig lammfärs på spett)2332015,81,20,4
Anka med skinn, rå40411,539,300
Anka, ugnsstekt, med skinn3311928,400
Anka, ugnsstekt, utan skinn20023,411,200
Ankbröst (magret), stekt22226,712,800
Anklår med skinn, råa21217,21600
Anticuchos (spett på oxhjärta)19024,4910,1
Back bacon (bacon av kotlettrad)11823,12,60,70
Bacon, rått39313,737,100
Bacon, stekt46833,935,11,70
Beef jerky41033,225,69,21,8
Bierschinken (skinkkorv)16116,610,40,10,1
Bierwurst (rökt korv)29115,625,400
Biff, grillad12827,61,900
Blandfärs, rå25018,419,600
Blodkorv31312,227,14,51,4
Bockwurst (sardelki)27313,124,500,1
Boudin blanc (vit korv)2129,917,14,6–
Bratwurst33313,729,22,90
Bresaola16531,64,300
Brittiska fläskkorvar, grillade29414,522,192,3
Bündnerfleisch (lufttorkat nötkött)19039,33,50,40
Carne asada (grillat marinerat nötkött)27324,718,50,30
Cervelat (schweizisk korv)24913,421,50,50
Cervelatkorv27811,924,81,60,4
Ćevapi (grillade färsrullar)22324,813,50,40,1
Char siu (kinesiskt grillat fläsk)24925,912,87,50,2
Chipolatakorv, stekt28218,822,40,80
Chorizo47620,941,92,60
Cocktailkorv29012,725,91,50,3
Confit de canard (anklår)195327,400
Coppa (capocollo)284252010
Corned beef14221,760,30,1
Cotechino (kokkorv av fläsk)32315,229,100
Debreziner (paprikakorv)19215,314,600
Eisbein (kokt fläsklägg)16223,27,50,40
Falukorv25412,719,37,90
Fasan, ugnsstekt22027,91200
Flankstek, grillad162256,900
Fläskbog, bräserad2533014,800
Fläskbog, mager14819,67,100
Fläskfilé14321600
Fläskfilé, rå11822,8300
Fläskfilé, ugnsstekt16826,17,100
Fläskfärs, rå26316,921,200
Fläskinnanlår (schnitzel), rått10622,21,900
Fläskkarré, rå17519,210,900
Fläskkotlett med ben, rå17020,7900
Fläskkotlett, grillad21129,610,300
Fläskkött på burk (tusjonka)29717,6250,40,1
Fläskleverpastej (paté)35510,833,32,90,2
Fläsksalami40022,633,71,60
Fläskstek16330,54,30,70
Foie gras4896,950,12,40
Frankfurterkorv (fläsk)26912,823,70,20,1
Frikadellen (tyska köttbiffar)25021,515,16,10,5
Friterad fläsksvål (snacks)58054,140,300
Fuet (tunn lufttorkad korv)38024,230,71,80
Fågelkorv (pålägg)2361418,91,80
Gammon (grillad skinkstek)19927,59,900
Grillad fläskkorv (toulouse)27418,822,100
Grillad kyckling med skinn23927,313,600
Grillad kyckling, bröst med skinn17526,47,70,10
Grillad kyckling, lår med skinn22622,515,10,10
Grishjärta, rått11716,95,500
Grislever13421,43,62,50
Grisnjure, rå102173,800
Gristunga, kokt23523,915,500
Grodlår22014,412,411,20,5
Gåslår med skinn, råa23117,218,100
Gåsstek2382912,700
Hamburgerryg (dansk rökt kokt fläskkarré)11618,44,800
Harkött, rått11321,6300
Hjortkött120232,400
Hjortstek16535,62,500
Hästkött13321,44,600
Hästkött, ugnsstekt138282,900
Högrev, rå14919,38,100
Isterband27811244,61
Jagdwurst (tysk pålägskorv)20415,315,80,10,1
Joojeh kebab (saffranskyckling)18226,87,30,70
Julskinka, griljerad18621,18,54,90,1
Kabanos (tunn torkad korv)46026,139,10,80
Kalkonbröst, ugnsstekt13928,82,100
Kalkonfilé11423,71,500
Kalkonfärs, rå15018,78,300
Kalkonklubba11820,5400
Kalkonkorv (frankfurter)22312,217,33,80
Kalkonkorv, stekt19623,910,400
Kalkonlår, ugnsstekt16726,9600
Kalkonpastrami13916,36,23,20,1
Kalkonschnitzel, stekt12824,630,50
Kalkonvingar med skinn, råa19220,212,300
Kalvbratwurst, grillad2321319,41,30
Kalvfärs19718,613,100
Kalvkött, rått10721,31,800
Kalvlever, rå8614,91,14,10
Kalvpiccata21722,511,65,50,3
Kalvschnitzel, stekt147312,500
Kalvstek14328,13,400
Kanin, bräserad19730,48,400
Kanin, rå13620,15,500
Karaage (japansk friterad kyckling)30724,218,1130,8
Kassler107222,200
Kebabkött (döner)37723,531,400
Kokt nötkött24032,112,400
Kokt skinka16416,68,82,31,3
Kokt skinka, mager165227,70,50
Komage, kokt9411,7420
Kycklingbröst, bräserat149283,300
Kycklingbröst, grillat17629,65,500
Kycklingbröst, panerat och stekt21924,6105,80,2
Kycklingfilé110231,200
Kycklingfilé i eget spad (konserv)11724,61,90,30,1
Kycklingfilé, ugnsbakad165313,600
Kycklingfärs14317,48,100
Kycklinghjärtan, råa15315,69,30,70
Kycklinghjärtan, sjudna18526,47,90,10
Kycklingklubba med skinn, ugnsstekt20625,611,50,10
Kycklingklubbor, råa16118,19,20,10
Kycklingkorv (frankfurter)22315,516,22,70
Kycklinglever, rå11916,94,80,70
Kycklinglever, sjuden16724,56,50,90
Kycklinglever, stekt17225,86,41,10
Kycklingleverpaté26913,822,920
Kycklinglår utan skinn, bräserat17524,48,600
Kycklinglårfilé (utan skinn)12119,74,100
Kycklingmagar, råa9417,72,100
Kycklingnuggets (panerade)25015,611,619,42,4
Kycklingvingar, panerade och friterade32317,821,314,70,3
Kycklingvingar, råa19117,512,800
Kycklingvingar, ugnsstekta24723,816,900
Köfte (nötfärs)29025,320,51,30,3
Köttkorv (bologna)30815,224,65,50
Lammbog, ugnsstekt25230,514,50,10
Lammfärs28216,623,400
Lammkotletter, grillade15726,35,800
Lammlever, rå13120,64,910
Lammstek, rå23017,917,100
Lammstek, ugnsstekt16926,86,800
Landjäger (torkad rökt korv)49126,642,700
Lantpaté32315,528,21,50
Leberkäse (bayersk köttfärslimpa)24411,521,80,50
Leverpastej32614,128,52,20
Leverpostej (dansk leverpastej)23711,319,24,70,4
Lufttorkad fläskkorv41728,732,31,80
Lufttorkad skinka2293111,50,30
Luncheon meat (Spam)31513,426,64,60
Lyoner (korv av bolognatyp)24411,521,80,50
Medisterkorv, rå (dansk)22512,217,44,70,2
Merguez, stekt28319,821,81,80
Mettwurst (rökt korv)34922,928,50,20,1
Mortadella3051526,71,40
Nötfärs250172000
Nötfärs 10 %, stekt21026,111,800
Nötfärs 20 %, stekt2652319,20,10
Nötfärs, mager (10 %), rå176201000
Nöthjärta11217,73,90,10
Nötkött på burk (tusjonka)21116,516,10,20,1
Nötkött, bräserat (grytbitar)17234400
Nötkött, magert170201000
Nötlever, bräserad19129,15,35,10
Nötlever, rå13520,43,63,90
Nötnjure9917,43,10,30
Oxbringa, mager15720,77,40,60
Oxfilé, rå12121,2400
Oxtunga, kokt28419,322,300
Oxtunga, rå22414,916,13,70
Pancetta34220,228,80,80
Parmaskinka24827,215,40,30
Pastrami (nötkött)14721,85,80,40
Pepperoni50419,346,31,20
Picanha (grillad rostbiff med fettkappa)25726,815,800
Pinnekjøtt (norska saltade lammrevben)33621,527,100
Pljeskavica (balkansk grillad färsbiff)21923,513,30,80,2
Polsk korv (kiełbasa)32510,829,63,70
Polsk korv (kiełbasa), stekt33312,429,44,80
Pressylta17314,112,90,20
Prime rib (högrevsstek med ben)36522,629,800
Prinskorv, stekt28310,625,440
Renkött, rått10622,61,700
Revbensspjäll, bräserade33323,126,60,10
Revbensspjäll, råa27715,523,400
Rillettes av fläsk39014,336,90,20
Rostbiff11721,93,20,30
Rullsylta (rullepølse)26915,323,100
Rumpstek, rå11022,12,400
Ryggbiff, rå13122,14,100
Ryggbiff, ugnsstekt19428,88,700
Rökt ankbröst36421,930,50,60
Rökt kalkon20828,19,700
Rökt karré, kokt15420,97,50,60
Rökt korv3201228,72,40
Rökt sidfläsk30416,626,20,50
Salami37821,131,60,70
Salo (saltat fläskspäck)7972,48900
Salsiccia (italiensk korv)31718,226,22,10
Schwarzwaldskinka30726,521,90,10
Schweinshaxe (ugnsstekt fläsklägg)23936,69,90,90
Serranoskinka2293111,50,30
Shish taouk (yoghurtmarinerade kycklingspett)18426,97,310
Short ribs (revben av nöt), bräserade26937,313,300
Sidfläsk, rått5189,35300
Sidfläsk, ugnsstekt40426,632,200
Suya (kryddiga nötspett)20125,110,51,91,1
Teewurst (bredbar rökt korv)37312,735,600
Thüringer Rostbratwurst, grillad20118,114,30,10,1
Tonkatsu (panerad fläskschnitzel)4292235,98,80,7
Vaktel13421,84,500
Varmkorv26011231,60
Vildsvin12221,53,300
Vildsvinsstek15328,34,400
Weisswurst (bayersk kalvkorv)22011,818,90,60
Wienerkorv24213,920,40,60