17 Fit

17 Fit Kalorier i mat Fisk och skaldjur

Kalorier i fisk och skaldjur

183 livsmedel i tabellen: från 28 till 534 kcal per 100 g. Minst kalorier har lutfisk, kokt; flest har taramasalata.

Kaloritabell

Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.

Kalorier i fisk och skaldjur: Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.
Abborre8217,91,200
Alaska pollock, rå7617,20,800
Alaska pollock, tillagad10024,40,300
Alaska pollock, ugnsbakad8719,4100
Blåmusslor i tomatmarinad (konserv)14512,57,952
Blåmusslor i vitt vin (moules marinières)9210,32,27,40,5
Blåmusslor, kokta10817,22,15,10
Blåmusslor, råa8611,92,23,70
Bläckfisk (octopus), kokt15629,82,14,40
Bläckfisk (octopus), rå8214,912,20
Braxen10416,9400
Braxen, rökt12421,34,200
Böckling21724,612,400
Calamari, friterad23413,813,213,60,5
Catfish (amerikansk mal), rå11915,25,900
Catfish, friterad25513,516,711,20,5
Chikuwa (grillad fiskfärsrulle)11912,2214,60
Crabsticks (surimi)957,60,514,50,5
Currysill2907,722,414,30
Dorade (guldsparid)12920,95,100
Dorade, ugnsbakad14823,65,900
Fiskbullar på burk758,32,35,40
Fiskkakor / fisknuggets25513,213,718,42,5
Fiskpinnar2771116,220,21,5
Fiskrom14322,36,41,50
Flundra / rödspätta, rå7012,41,900
Gravad lax21219,312,64,10
Guldmakrill (mahi-mahi), tillagad10923,70,900
Gulstjärtsmakrill (buri), grillad26026,220,40,30
Gulstjärtsmakrill (hamachi), rå21720,717,20,30
Gädda, rå8819,30,700
Gädda, ugnsbakad11324,70,900
Gös8018,70,400
Havsabborre, rå9718,4200
Havskatt8215,82,100
Havsruda, ugnsbakad12122,93,300
Hummer89190,900
Hummer, kokt9119,61,30,10
Hälleflundra, rå9118,61,300
Inlagd sill26214,2189,60
Kalles kaviar (rökt torskromsröra)4148,835,815,20
Kalmar, kokt9821,90,90,10
Kalmar, rå9215,61,43,10
Kalmar, stekt i panna17317,97,58,40
Kamaboko (japansk fiskkaka)93120,9110
Karp, rå12717,85,600
Karp, ugnsbakad16222,97,200
Ketalax (chum)12020,13,800
Klippfisk (bacalao)20647,61,700
Klippfisk, urvattnad och kokt11326100
Kolja7416,30,500
Kolja i frityrsmet23217,1149,10,4
Kolja, rökt9722,60,700
Kolja, ångkokt8920,90,600
Krabba, kokt12419,54,31,80
Krabba, rå8718,11,100
Krabbkött på burk11114,81,88,70,2
Kryddsill23012,415,2110
Kräftor77160,900
Kräftor, kokta8218,30,900
Kummel8317,61,400
Kummel, bräserad11221,2300
Kungsfisk, rå9215,33,500
Kungsfisk, rökt11716,85,500
Kungskrabba8418,30,600
Lake7115,70,800
Lax208201300
Lax, grillad22325,513,500
Lax, pocherad1932510,300
Lax, rökt178229,50,90,1
Lax, ugnsbakad20622,112,300
Lax, ångkokt1952311,500
Laxrillettes23715,118,421,6
Laxrom (röd kaviar)22430,810,51,50
Liten hälleflundra (grönlandshälleflundra)16113,21200
Lodda9018,71,700
Lutfisk, kokt285,90,500
Långa82190,600
Makrill i egen lag (konserv)18921,611,400
Makrill i tomatsås22717,716,31,91
Makrill, rå20518,613,900
Makrill, rökt29418,824,300
Makrill, saltad30518,525,100
Makrill, stekt18623,610,200
Makrill, ugnsbakad26223,917,800
Mal (europeisk), rå12815,37,400
Marinerade sardeller (boquerones)13623,93,32,70
Marulk, grillad98230,700
Matjessill17714,612,600
Mentaiko (kryddad rom av Alaska pollock)121213,36,60
Multe11719,43,800
Mört9518,22,400
Nors9717,62,400
Ostron595,21,65,50
Panerad fisk, stekt19311,91013,40,9
Pangasius, ugnsbakad10921,82,300
Pangasiusfilé7414,91,600
Piggvar9217,22,500
Piggvar, ugnsbakad11821,33,600
Pilgrimsmusslor6912,10,53,20
Pilgrimsmusslor, tillagade11020,21,83,20
Puckellax12720,54,400
Puckellax på burk13823,1500
Regnbåge, rå14119,96,200
Regnbåge, rökt18023,49,30,70
Regnbåge, ugnsbakad16823,87,400
Rockvinge, ugnsbakad96230,500
Rollmops (inlagd sillfilé)21113,713,880
Ruda9318,22,50,10
Räkor85200,500
Räkor, friterade21812,312,911,90,5
Räkor, kokta94191,21,90
Röding10921,22,700
Rödlax (sockeye)13122,34,700
Rödmulle15818,49,400
Rödmulle, ångkokt14324,15,200
Rödspätta, panerad och stekt24213,416,88,91
Rökt sill i olja16815,11120
Sanma (makrillgädda), grillad28123,322,80,20
Sardeller i olja21028,99,700
Sardeller i salt128253,100
Sardin, färsk16319,59,500
Sardiner i olivolja20224,311,21,10
Sardiner i olja20824,611,400
Sardiner i tomatsås18520,910,40,40,1
Sardiner, grillade19425,110,400
Sashimi på blåfenad tonfisk (mager)11526,41,40,10
Scampi, panerade och stekta28210,913,6290
Sej (gråsej), tillagad10023,10,800
Senapssill2395,21814,50
Sepia (bläckfisk)7916,20,70,80
Sik13419,15,900
Sik, rökt11020,92,800
Siklöja11118,73,900
Sill i gräddfilssås2905,323,215,60
Sill, färsk15818900
Sill, stekt2012312,100
Silverlax (coho)14621,65,900
Sjötunga, grillad9723,60,300
Skaldjursmix, tillagad8013,51,62,80
Skarpsill (vassbuk)18619,811,900
Skarpsill i olja34715,332,200
Skarpsill, rökt (Kieler Sprotten)24319,418,400
Skoläst (grenadjärfisk)7617,50,700
Smörbult7819,10,20,10
Smörbultar i tomatsås (konserv)13113,68,20,90,3
Snapper, tillagad12126,31,700
Stekt inlagd sill (Brathering)22216,8145,90,3
Stenbitsrom11110,47,310
Stillahavstorsk, ugnsbakad8420,40,30–
Stör12317,75,800
Störkaviar2542517,100
Surimipinnar1258,34,911,80,2
Surströmming8211,83,900
Sutare7717,70,700
Svärdfisk17223,47,900
Svärdfisk, ugnsbakad26628,716,900
Taggmakrill116194,400
Tarako (rom av Alaska pollock)131244,70,40
Taramasalata5346,854,83,20,7
Tilapia, rå9620,11,700
Tilapia, ugnsbakad12826,12,600
Tonfisk i olja19829,18,200
Tonfisk i tomatsås13014,65,94,30,6
Tonfisk i vatten11625,50,800
Tonfisk, färsk10924,40,500
Tonfisk, ugnsbakad13629,91,800
Torsk8217,80,700
Torsk i frityrsmet (takeaway)24016,814,79,80,5
Torsk, ugnsbakad10522,80,900
Torsk, ångkokt10624,50,900
Torsklever på burk4337,344,41,10
Torskrom, rökt14626,94,20,10
Unagi kabayaki (glaserad grillad ål)28523218,40
Venusmusslor (vongole)8614,713,60
Venusmusslor, kokta9916,21,55,30
Vinbergssnäckor i vitlökssmör (escargots)27712,923,72,31,7
Vinbergssnäckor, tillagade8016,61,40,20
Vit fisk, tillagad (genomsnitt)107222,200
Vitling7918,80,500
Vitling, stekt12523,13,600
Ål18418,411,700
Ål, tillagad21322,113,800