17 Fit

17 Fit Kalorier i mat Frukt och bär

Kalorier i frukt och bär

145 livsmedel i tabellen: från 16 till 519 kcal per 100 g. Minst kalorier har acerola; flest har bananchips.

Kaloritabell

Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.

Kalorier i frukt och bär: Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.
Acerola160,20,22,7–
Ananas500,50,111,71,4
Ananas i sockerlag520,40,112,70,8
Ananas på burk600,50,114,31,3
Ananas, torkad3471,20,781,72,4
Apelsin470,90,111,82,4
Aprikos481,40,49,12
Aprikoser i sockerlag830,50,119,91,6
Aprikoser, torkade2413,40,555,37,3
Aronia560,40,65,85,2
Avokado160214,78,56,7
Avokado (Hass)167215,41,86,8
Banan891,10,322,82,6
Banan, torkad3463,91,878,49,9
Bananchips5192,333,650,77,7
Bigarråer (söta körsbär)631,10,213,92,1
Björnbär431,40,54,35,3
Björnbär, frysta641,20,410,75
Blåbär (odlade)570,70,314,52,4
Blåbär (skogsblåbär)650,81,110,23,3
Blåbär, frysta510,40,69,52,7
Blåbär, torkade3172,52,572,57,5
Blåbärstry (haskap)550,70,610,72,1
Bärmix, fryst501,10,37,93,5
Cantaloupemelon340,80,27,30,9
Casabamelon281,10,15,70,9
Cherimoya751,60,714,73
Citron291,10,36,52,8
Clementin470,80,110,31,7
Dadlar (medjool)2771,80,168,36,7
Drakfrukt (pitahaya)680,70,214,41,8
Durian1471,55,323,33,8
Feijoa610,70,48,86,4
Fikon i sockerlag690,40,116,11,8
Fikon, färskt740,80,316,32,9
Fikon, torkade2493,30,954,19,8
Fläderbär730,70,511,47
Fruktcocktail på burk570,40,113,91
Fruktmos1020,30,123,92
Gojibär, torkade34914,30,464,113
Granatäpple831,71,214,74
Grapefrukt, rosa420,80,19,11,6
Grapefrukt, vit330,70,17,31,1
Grönt äpple580,40,213,62,8
Guanábana (taggannona)6610,313,53,3
Guava682,50,98,95,4
Hallon521,20,75,46,5
Hallon, frysta561,10,88,34,3
Havtorn571,53,22,23,6
Hjortron551,51,16,86,3
Honungsmelon360,50,18,30,8
Jackfrukt951,70,621,81,5
Japansk mispel470,40,210,41,7
Jordgubbar320,70,37,72
Jordgubbar, frysta350,40,172,1
Jujube (kinesisk dadel)791,20,220,2–
Jujuber, torkade (röda dadlar)2814,70,566,56
Kaktusfikon410,70,563,6
Katrinplommon2402,20,456,87,1
Katrinplommon, kokta10710,2253,1
Kiwano (taggig melon)441,81,37,6–
Kiwi611,10,511,73
Kiwi, gul (Gold)6310,314,41,4
Kokosnöt, färsk3543,333,56,29
Korinter2903,40,272,64,4
Krusbär440,90,65,94,3
Kråkbär440,50,74,39,5
Kumquat711,90,99,46,5
Kvitten570,40,113,41,9
Lime300,70,27,72,8
Lingon560,50,78,92,6
Litchi660,80,415,21,3
Longan601,30,1141,1
Mandarin530,80,311,51,8
Mandarinklyftor på burk370,608,90,7
Mango600,80,413,41,6
Mango, torkad3192,51,276,22,4
Mangostan730,60,515,6–
Mirabell770,60,3182,2
Mispel450,50,29,22,1
Mjölbanan1221,30,330,21,7
Mjölbanan, stekt (maduros)2671,59,243,72,3
Mjölbanan, tillagad1411,32,929,31,6
Mullbär431,40,48,11,7
Nashipäron420,50,273,6
Navelapelsin490,90,110,32,2
Nektarin441,10,38,81,7
Nypon540,70,16,18,3
Odon390,40,76,32,4
Papaya430,50,39,11,7
Paradisäpplen (vildäpplen)760,40,319,9–
Passionsfrukt972,20,71310,4
Persika390,90,381,5
Persikor i juice (konserv)440,6010,31,3
Persikor i sockerlag720,50,217,21,2
Persikor, torkade2393,60,853,18,2
Persimon (sharon)700,60,2153,6
Persimon, torkad2741,40,658,914,5
Physalis531,90,711,2–
Plommon460,70,3101,4
Plommon på burk580,5014,30,9
Pomelo380,808,61
Päron570,40,112,13,1
Päron i sockerlag570,2013,61,6
Päron, Conference670,40,1133,1
Päron, torkat2621,90,662,27,5
Päron, Williams630,40,211,93,1
Rambutan840,70,2200,9
Reine claude (grönt plommon)710,90,316,41,7
Russin2993,30,374,84,5
Röda vinbär561,40,29,54,3
Rönnbär751,11,24,36,5
Sapodilla830,41,114,75,3
Satsuma500,80,39,61,1
Slånbär520,80,27,83,5
Smultron380,80,45,92
Stjärnfrukt (carambola)3110,33,92,8
Sultanrussin3013,30,276,73,3
Surkörsbär5010,310,61,6
Surkörsbär i sockerlag910,70,122,21,1
Surkörsbär, frysta460,90,49,41,6
Surkörsbär, torkade3331,30,7782,5
Svarta vinbär631,40,415,43,5
Söta körsbär i sockerlag670,60,115,81,5
Tamarillo (trädtomat)2820,34,5–
Tamarind2392,80,657,45,1
Torkade aprikoser, kokta851,20,219,62,6
Tranbär460,50,18,43,6
Tranbär, torkade (sötade)3080,21,177,55,3
Ugnsbakat äpple530,30,411,22,4
Umeboshi (saltat japanskt plommon)290,90,70,93,3
Vattenmelon300,60,17,20,4
Vindruvor690,70,217,20,9
Vindruvor (Concord / Isabella)670,60,316,30,9
Vita vinbär451,10,26,13,5
Äppelmos1020,20,224,41,5
Äppelmos, osötat420,20,110,21,1
Äpple520,30,213,82,4
Äpple, Fuji630,20,213,12,1
Äpple, Gala570,30,111,42,3
Äpple, Golden Delicious570,30,111,22,4
Äpple, Granny Smith580,40,210,82,8
Äpple, Red Delicious590,30,211,82,3
Äpple, skalat480,30,111,51,3
Äpple, torkat2430,90,357,28,7