17 Fit

17 Fit Kalorier i mat Drycker

Kalorier i drycker

130 livsmedel i tabellen: från 0 till 416 kcal per 100 g. Minst kalorier har mineralvatten, kolsyrat; flest har 3‑i‑1‑kaffe (pulver).

Kaloritabell

Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.

Kalorier i drycker: Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.
3‑i‑1‑kaffe (pulver)41612,28,870,13,3
Alkoholfri öl250,304,90
Ananasjuice530,40,112,10,2
Apelsinjuice450,70,210,40,2
Aperol spritz770,105,70
Aprikosnektar560,2013,70,1
Atole (varm majsdryck)861,71,516,10,2
Ayran (yoghurtdryck)402,91,53,70
Banannektar560,20,113,60,5
Bloody Mary730,70,23,40,4
Bubble tea550,41,410,30,1
Caffè latte432,81,64,30
Caffè mocha642,61,510,20
Cappuccino371,922,80
Cappuccino på skummjölk191,80,12,80
Chokladdryckspulver, sötat3796,73,375,610,5
Chokladmjölk642,8110,80,5
Cider (alkoholhaltig)56005,90
Cikoriakaffe (dryck)60,1010,5
Cikoriapulver (snabb)3233,32,557,229,2
Citronläsk34008,40
Cola4200,310,40
Cola utan socker1000,20
Daiquiri1190,10,115,50,1
Dessertvin, sött1600,2013,70
Druvjuice600,40,114,60,2
Eggnog (äggdryck)884,54,28,10
Energidryck430,5010,20
Energidryck med socker480,2011,90,1
Energidryck utan socker50,10,10,90
Espresso90,10,21,70
Flat white382,41,43,90
Frappé661,50,913,10
Fruktbrännvin (snaps)229000,40
Fruktsmoothie662,31,110,91,1
Getmjölk563,42,84,30
Gin2650000
Glögg1550,30,219,20,4
Granatäppeljuice550,10,3130,1
Grapefruktjuice430,50,18,90,1
Grön smoothie (spenat, banan, äpple)420,80,28,91,6
Grönsaksjuice220,70,14,70,4
Grönt te10,2000
Gurkmejelatte (golden milk)683,21,99,80,2
Halvsött vitt vin940,106,50
Havredryck430,21,17,80,3
Havrelatte360,41,160,1
Horchata (dryck på ris eller jordmandel)881,10,119,90,5
Iced latte (iskaffe med mjölk)271,812,80
Iste4500,210,80
Jordgubbsmjölk532,20,5100
Kaffe med mjölk221,40,82,30
Kaffelikör3080,10,332,20
Kakao på lättmjölk693,81,49,51,7
Kakao på mjölk853,23,211,60,4
Katrinplommonjuice770,4018,70,5
Kissel (fruktkräm)670,10,116,70,1
Kokosdryck310,22,12,80,3
Kokosvatten150,20,13,30,3
Kombucha160,1040
Kompot (fruktdryck)410,10,110,10
Konjak / brandy2280010
Kvass (jäst bröddryck)250,304,90
Lassi, söt652,60,911,70
Latte macchiato542,53,23,70
Lemonad460012,10
Likör27900,133,20
Läsk med fruktsmak410,10,1100
Lättöl290,201,60
Mandarinjuice460,70,110,60,1
Mandeldryck, osötad361,13,20,70,3
Mandeldryck, sötad380,416,20,4
Mangolassi833,41,813,80,6
Mangonektar510,20,112,30,1
Margarita (cocktail)1220,10,116,10
Martini (cocktail)2010,100,10
Masala chai (med mjölk och socker)320,80,75,90
Matcha (grönt te i pulver)23729,65,31,538,5
Matcha latte613,41,97,60,3
Milkshake, choklad11932,720,90,3
Milkshake, vanilj1123,9317,80
Mimosa (cocktail)640,40,26,30,2
Mineralvatten, kolsyrat00000
Mjöd (medovucha)930017,40
Mojito610,102,30,2
Morotsjuice290,40,16,50,3
Mousserande vin (prosecco, champagne)710,201,50
Mugicha (kornte)1000,3–
Multifruktnektar500,30,111,50,3
Multijuice480,50,111,30,3
Persikonektar500,20,112,10,3
Piña colada1510,42,119,40,1
Proteinsmoothie (banan, mjölk, jordnötssmör)1189,2411,70,9
Raf-kaffe (espresso med grädde och vaniljsocker)1132,28,18,40
Risdryck540,2110,80,3
Rom2310000
Rosévin830,403,80
Rött vin850,102,60
Sake1340,5050
Sangria85007,20
Screwdriver920,60,37,50,2
Sencha (grönt te, bryggt)20,200,3–
Shandy (öl med läsk)380,207,10
Smaksatt vatten, sötat150,10,13,50
Snabbkaffe, pulver29619,41,142,619,1
Snabbkaffe, utan socker20,100,30
Sojadryck543,31,85,70,6
Sojadryck, osötad373,32,10,70,6
Sportdryck (isoton)26006,40
Sprit 40 % (vodka, gin, rom, whisky)2310000
Stout (mörk öl)370,4030
Surkörsbärsjuice590,30,513,7–
Svart kaffe20,3000
Te, osötat1000,20
Tomatjuice170,80,33,10,4
Tonic340,10,18,30,1
Tranbärsdryck (mors)5400,113,50
Tranbärsjuice, osötad460,40,112,10,1
Turkiskt kaffe270,106,50
Uzvar (dryck på torkad frukt)190,10,14,40,1
Varm choklad721,8113,70,2
Vatten00000
Vietnamesiskt kaffe med kondenserad mjölk651,71,810,90
Vitt vin820,102,60
Vodka2310000
Whiskey sour1490013,20
Whisky250000,10
Äppeljuice460,10,111,10,2
Öl430,503,50
Örtte1000,20