17 Fit

17 Fit Kalorier i mat Mejeriprodukter och ägg

Kalorier i mejeriprodukter och ägg

170 livsmedel i tabellen: från 25 till 753 kcal per 100 g. Minst kalorier har vassle; flest har smör, osaltat 82 %.

Kaloritabell

Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.

Kalorier i mejeriprodukter och ägg: Värden per 100 g. Tryck på en kolumnrubrik för att sortera efter den.
Ankägg18512,813,81,40
Appenzeller38324,331,700
Asiago35632,125,600
Beaufort41026,53400
Bel Paese37625,430,200
Bergkäse (alpost)39528,930,800
Brie33420,827,70,50
Brunost (norsk mesost)4669,729,542,60
Brynza (saltlakeost)27016,421,71,40
Buffelmozzarella26014,522,30,20
Burrata27317,421,42,70
Butterkäse (mild ost)31023,623,50,10
Camembert30019,824,30,50
Cantal38326,630,500
Cheddar41024,333,82,10
Cheshire38723,430,64,80
Chèvre (mjuk getost)26418,521,100
Chihuahua-ost (oaxacatyp)37421,629,75,60
Clotted cream (tjock grädde)5861,663,52,20
Colby39423,832,12,60
Comté41827,234,600
Cotija366203040
Cottage cheese, fettfri7210,30,36,70
Crème fraîche 30 %304330,72,80
Danablu (dansk ädelost)34820,129,500
Danbo32223,225,100
Double Gloucester41324,4350,10
Drickyoghurt, sötad7431,411,60
Edamer3572528,61,40
Emmentaler37327,928,800
Esrom32823,725,700
Feta på fårmjölk27414,822,82,50
Fetaost26514,221,53,90
Filmjölk573,32,84,60
Fontina38925,631,11,60
Fromage blanc 0 %364,504,40
Fruktkvarg för barn14645,220,90,2
Fruktyoghurt1054,91,418,60
Fårmjölk1035,774,50
Fårmjölksyoghurt685,734,60,1
Fårost, halvfast (manchegotyp)38423,932,300
Färskost med vitlök och örter3667,735,34,20
Färskost, lätt17312,2123,30
Färskost, naturell3506,234,45,50
Getmjölksyoghurt734,25,21,10
Getost, hård45230,535,62,20
Gorgonzola3121926,400
Grana Padano39634,129,200
Grekisk yoghurt 0 %5910,20,43,60
Grekisk yoghurt 2 %739,923,90
Grekisk yoghurt med honung och valnötter2019,113,512,31
Grekisk yoghurt, fullfet979540
Gruyère41329,832,30,40
Gräddfil 10 %1193,1104,10
Gräddfil 15 %1622,61530
Gåsägg18513,913,31,40
Halloumi31323,923,51,60
Harzer (surmjölksost)128300,500
Havarti3422426,80,10
Hårdost (gouda)35625272,20
Jarlsberg35226,726,900
Kaffegrädde 10 %1313,111,54,30
Kashkaval (gulost)35125,626,62,10
Kefir 1 %403140
Kefir 2,5 %553,22,54,20
Kefir 3,2 %623,23,54,50
Keso (cottage cheese) 1 %7212,412,70
Keso (cottage cheese) 2 %8110,42,34,80
Keso (cottage cheese) 4 %9811,14,33,40
Keso (cottage cheese) 5 %1211751,80
Kokosyoghurt (växtbaserad)920,77,650,3
Kokt ägg15512,610,61,10
Kondenserad mjölk, osötad1346,87,6100
Kvarg887,14,35,70
Kärnmjölk403,31,14,80
Labneh (silad yoghurt med olivolja)1588,112,53,60
Laktosfri mjölk 1,5 %443,51,34,70
Limburger32720,127,30,50
Löskokt ägg14212,29,81,10
Maasdamer35925,528,400
Mandelyoghurt (växtbaserad)601,344,8–
Mascarpone3854,43940
Matlagningsgrädde 20 %195319,13,70
Mellanmjölk 1,5 %443,21,44,20
Mimolette30824,923,400
Miniost i vax30321,723,700
Mjölk 1 %433,31,14,80
Mjölk 2,5 %522,82,54,70
Mjölkpulver (helmjölk)49626,326,738,40
Monterey Jack37324,530,30,70
Morbier35522,829,200
Mozzarella25619,519,50,70
Mozzarella, lätt25424,315,92,80
Munsterost36823,4301,10
Naturell yoghurt 3 %613,53,34,70
Naturell yoghurt, lätt635,31,670
Obatzda (bayersk oströra)33411,231,71,90,9
Omelett med bacon26712,523,51,50
Omelett med grönsaker, ost och kött1849,813,55,11
Omelett med ost25517,719,32,60
Omelett med svamp1258,19,22,30,5
Omelett med örter1479,511,220,6
Oscypek (rökt fårost)38423,932,300
Paneer (indisk färskost)3282624,50,90
Parmesan39235,825,83,20
Parmesan, riven42028,427,813,90
Pecorino Romano38731,826,93,60
Pizzamozzarella29523,819,85,60
Pocherat ägg13812,59,50,70
Probiotisk yoghurtdryck762,81,512,70
Proteinyoghurt med frukt987,52,311,50
Provoleta (grillad provolone)36524,528,42,60,8
Provolone35125,626,62,10
Queso fresco (mexikansk färskost)29818,923,430
Racletteost34223,427,500
Raita (yoghurt med gurka)574,42,45,50,4
Reblochon32620,427,400
Red Leicester4032533,60,10
Ricotta1507,510,27,30
Ricotta, lätt13811,47,95,10
Rjazjanka (ugnsbakad filmjölk)563,43,220
Romadur27523,120,100
Roquefort38419,533,900
Saint-Nectaire34422,528,400
Sbrinz (extra hård ost)4112833,200
Schweizerost (grevé)39327311,40
Skummjölk (minimjölk)353,40,24,90
Skummjölkspulver36135,30,7540
Skyr, naturell49803,90
Smetana 20 %2062,82030
Smetana 40 % (hemgjord)3972,14220
Smältost29717,8234,80
Smältost i skivor24614,118,55,30
Smältost i trekanter24210,719,36,40
Smör7170,9810,10
Smör, osaltat 82 %7530,782,90,90
Smörblandning, lätt3680,338,93,70,5
Sojayoghurt943,51,815,80,2
Standardmjölk 3,2 %613,13,34,80
Stekt ägg19613,6150,80
Stekt ägg utan fett14713,89,710
Stilton (ädelost)41023,7350,10
Suluguni (georgisk ost)31821,624,62,50
Telemea (rumänsk saltlakeost)26514,221,53,90
Tête de Moine41624,235,500
Tilsiter34024,4261,90
Tjockmjölk (surmjölk)673,33,54,80
Tomme35021,629,400
Trappistost34525,126,800
Vacherin Fribourgeois36823,530,400
Vaktelägg15813,111,10,40
Vassle250,80,24,70
Vassleprotein (whey)40080680
Vegansk cashewost44214,535,315,22,6
Vegansk ost (på kokosolja)2720,320,121,22,3
Vispad grädde2573,222,212,50
Vispgrädde 33–⁠36 %3402,836,12,80
Wensleydale38123,731,80,10
Ymer7263,53,40
Yoghurt av grekisk typ 10 %1133,39,24,20,1
Yoghurt med fruktbotten10833,915,20,4
Yoghurt med müsli913,63,411,31
Yoghurt med smak, sötad893,42,612,20,2
Yoghurtparfait (yoghurt med granola och bär)1045,32,214,81,3
Ädelost35321,428,72,30
Ägg14312,69,50,70
Äggröra14510111,60
Äggula32215,926,53,60
Äggvita5210,90,20,70
Äggvita, kokt4710,30,21,10