17 Fit

17 Fit Calorii alimente Cereale, leguminoase și făinuri

Calorii cereale și leguminoase

157 de alimente în tabel: de la 61 la 489 kcal la 100 g. Cel mai ușor — tăiței de sticlă fierți, cel mai caloric — granola.

Tabel de calorii

Valori la 100 g. Apasă pe titlul unei coloane ca să sortezi.

Aburaage (tofu prăjit subțire)37723,434,40,51,3
Alac fiert1275,50,8522,53,9
Aluat crud (colțunași, tăiței)28811,32,354,7–
Aluat fiert (colțunași, pelmeni)1315,21,124,9–
Amarant crud36913,5758,66,7
Amarant fiert1023,81,616,62,1
Amidon de cartofi34800,286,30,55
Amidon de porumb3810,260,0590,40,9
Arpacaș crud3529,91,262,115,6
Arpacaș fiert1232,30,4424,43,8
Arpacaș mărunt (crupe de orz)3168,51,56210,3
Atsuage (tofu prăjit gros)14310,711,31,10,7
Bob fiert1107,60,414,25,4
Bulgur fiert833,10,2414,14,5
Bulgur uscat34212,31,375,912,5
Cereale cu ciocolată38862,284,23,1
Cereale dulci pentru mic dejun3888,23,279,24,9
Cuscus fiert1574,61312,3
Cușcuș fiert1123,80,1621,81,4
Cușcuș uscat37612,80,6472,45
Fasole adzuki fiartă1287,50,117,57,3
Fasole albă conservată1147,30,2916,44,8
Fasole albă fiartă1399,70,3518,86,3
Fasole albă mică fiartă1408,20,6215,610,5
Fasole albă uscată33323,40,8545,115,2
Fasole borlotti fiartă1369,30,4615,98,6
Fasole cu ochi negru fiartă1167,70,5314,36,5
Fasole cu porc1065,21,614,55,5
Fasole de Lima fiartă1157,80,3813,97
Fasole în sos de roșii944,80,37174,1
Fasole mung fiartă10570,3811,67,6
Fasole neagră conservată9160,299,76,9
Fasole neagră fiartă1328,90,54158,7
Fasole neagră uscată34121,61,446,915,5
Fasole pinto conservată11470,914,75,5
Fasole pinto fiartă14390,6517,29
Fasole roșie fiartă1278,70,515,47,4
Fasole roșie uscată33722,51,146,115,2
Făină cu agent de creștere3509,11742,5
Făină de castane3355,73,470,412,6
Făină de grâu36410,30,9873,62,7
Făină de hrișcă33512,63,160,610
Făină de mei35010,24,163,29,7
Făină de năut38722,46,74710,8
Făină de orez36661,477,72,4
Făină de orz3399,92,364,58,8
Făină de ovăz40414,79,159,26,5
Făină de porumb3616,22,178,12,5
Făină de secară34910,91,563,611,8
Făină de secară integrală32515,92,244,823,8
Făină de spelt35211,43649,3
Făină integrală34013,22,561,310,7
Fulgi cu tărâțe36011,54,459,318,3
Fulgi de grâu cu ciocolată3888,52,680,14,9
Fulgi de ovăz37913,26,567,710,1
Fulgi de ovăz fierți762,51,511,91,7
Fulgi de ovăz instant37913,26,557,610,1
Fulgi de porumb3845,90,9185,32,7
Fulgi de porumb glazurați3794,40,6881,9
Germeni de grâu37527,29,535,116,3
Gluten de grâu37075,21,913,20,6
Gnocchi din griș1855,62,434,41,8
Granola48913,724,3458,9
Grâu fiert1495,50,927,43,8
Grâu încolțit1987,51,341,41,1
Grâu khorasan (kamut)34214,52,159,511,1
Grâu spelt crud34414,62,459,510,7
Griș36012,71,168,93,9
Griș cu lapte1213,53,219,40,55
Griș din grâu dur35210,91,271,63,4
Griș fiert în apă1223,40,8241,9
Hrișcă crudă34611,72,77110,3
Hrișcă cu lapte803,31,213,61,5
Hrișcă fiartă923,40,619,92,7
Linte fiartă11690,3812,27,9
Linte roșie35823,92,252,310,8
Linte uscată35224,61,152,610,7
Lupin fiert11915,62,97,12,8
Mazăre uscată decorticată36423,13,939,422,2
Mazăre uscată fiartă1188,30,3912,88,3
Mălai3628,13,669,67,3
Mălai grișat3707,11,875,53,9
Mălai pentru mămăligă instant3507,91,8743,2
Mămăligă (polenta)781,40,1516,91,6
Mei crud378114,264,38,5
Mei fiert1193,5122,41,3
Musli370106668,4
Musli crocant cu ciocolată4428,616,763,27,4
Musli crocant cu fructe4368,916,759,78,7
Musli cu fructe uscate3699,56,961,711
Natto (soia fermentată)19016,5100,36,7
Năut conservat13972,816,16,4
Năut fiert1648,92,619,87,6
Năut uscat37820,5650,812,2
Onigiri (bilă de orez)1702,70,336,10,4
Orez alb crud36070,6791,3
Orez basmati crud3537,70,8477,80,92
Orez basmati fiert1172,70,624,41
Orez brun crud3677,53,272,73,6
Orez brun fiert1232,70,97241,6
Orez cu bob rotund fiert1302,40,1928,7–
Orez cu lapte (terci)1172,72,620,4–
Orez expandat3916,71,5871
Orez fiert1302,70,3280,4
Orez japonez fiert1562,50,334,61,5
Orez jeera (cu chimen)1432,54,522,40,92
Orez la abur1513,20,27330,9
Orez lipicios fiert9720,1920,11
Orez parboiled fiert1232,90,3725,10,9
Orez pentru risotto fiert1302,40,2128,6–
Orez pilau1342,53,722,10,6
Orez roșu fiert1413,50,6928,24
Orez sălbatic35714,71,168,76,2
Orez sălbatic fiert10140,3419,51,8
Orez thailandez fiert1432,90,730,51,1
Orz33412,52,356,217,3
Ovăz (boabe)38916,96,955,710,6
Paste din linte fierte16811,70,825,14,9
Paste fără gluten fierte1633,11,134,41
Paste fierte1585,80,9311,8
Paste integrale35213,92,964,29,2
Paste integrale fierte14961,726,23,9
Paste proaspete cu ou crude28310,11,953,83,2
Paste proaspete cu ou fierte1685,81,3321,5
Paste uscate350121,5713,2
Perle de tapioca3580,190,0287,80,9
Pernițe umplute cu ciocolată4427,314,867,25,3
Porumb hominy721,50,8811,82,5
Quinoa crudă36814,16,164,27
Quinoa fiartă1204,41,918,52,8
Secară (boabe)3349,826115
Soia44636,519,920,99,3
Soia fiartă17218,292,46
Sorg32910,63,565,46,7
Spätzle (tăiței cu ou)1685,81,3321,5
Tahdig (orez persan crocant)1922,610,721,10,85
Tăiței asiatici fierți1653,56,921,41
Tăiței cu ou38414,24,4683,3
Tăiței cu ou fierți1344,62232
Tăiței de orez36460,5678,61,6
Tăiței de orez fierți891,40,2520,10,25
Tăiței de soia (sticlă)3510,160,0685,60,5
Tăiței de sticlă fierți610,280,114,40,8
Tăiței instant (ramen)44010,217,657,42,9
Tăiței ramen fierți1334,90,625,22,8
Tăiței soba fierți995,10,121,4–
Tăiței soba uscați33614,40,7174,6–
Tăiței somen fierți1143,50,423,30,9
Tăiței udon fierți952,60,419,51,3
Tărâțe de grâu21615,64,221,742,8
Tărâțe de ovăz24617,3750,815,4
Teff fiert1013,90,6517,12,8
Terci de mei cu lapte1103,2317,30,65
Terci de ovăz cu apă642,21,19,71,7
Terci de ovăz cu lapte1165,63,214,51,7
Ugali (mămăligă africană)1112,10,5322,71,2
Yaki onigiri (bilă de orez la grătar)1663,10,336,90,4