17 Fit

17 Fit Calorii alimente Mâncăruri

Calorii mâncăruri

691 de alimente în tabel: de la 6 la 444 kcal la 100 g. Cel mai ușor — supă clară (bulion), cel mai caloric — pâine de secară cu slănină.

Pagini detaliate

Tabel de calorii

Valori la 100 g. Apasă pe titlul unei coloane ca să sortezi.

Ackee cu cod sărat1529,312,21,3–
Adobo cu orez (filipinez)18117,77,98,70,2
Ajiaco (supă columbiană de pui)795,137,60,883
Ají de gallina (pui peruan cremos)20012,613,27,10,879
Akara (chiftele de fasole)2524,820,39,54,2
Alge hijiki înăbușite753,146,53,4
Arancini (bile de orez prăjite)2537,414,622,3–
Ardei umpluți955,54,580,7
Arepa cu brânză2207,59,425,90,816
Aripioare de pui picante267172050,1
Baba ganoush1834,8154,23,9
Bacalhau à Brás (cod sărat cu cartofi și ou)16612,410,15,90,948
Baghetă cu șuncă și unt2859,911,533,73,2
Baghetă cu ton și legume27410,311,3321,8
Balmoș1353,97,612,31
Bandeja paisa (platou columbian)2029,81016,32,1
Bao27311,27,638,61,2
Beșbarmak (tăiței cu carne fiartă)15116,14,510,6–
Bețișoare de mozzarella pane32514,818,323,12
Bhaji de conopidă și cartofi1063,36,89,42,3
Bibimbap765,52,471,1
Bigos (tocană vânătorească)1146,97,33,82,1
Birria (tocană mexicană de vită)11819,14,30,690,13
Biryani cu miel1957,19,219,10,6
Biryani cu pui1047,22,412,41,1
Biscuiți cu sos gravy2246,214,716,20,8
Bitterballen (crochete olandeze)2209,814,511,91,3
Bobotie20615,711,210,71,2
Borș ucrainean492,42,15,30,8
Borș verde (cu măcriș)402,51,43,80,704
Bouillabaisse678,231,30,3
Brandade (cod cu cartofi)1176,46,28,61,1
Brioșă englezească cu cârnat30013,517,221,11,7
Brioșă englezească cu ou și șuncă22212,210,717,91,4
Brioșe din ou cu legume13610,69,31,80,515
Broccoli chinezesc cu sos de stridii701,25,62,62,2
Bruschetta1714,37,619,81,5
Bubble and squeak (cartofi cu varză prăjiți)1261,799,21,9
Buddha bowl1094,13,612,43,9
Budincă de brânză1809,48,6160,312
Budincă de brânză dulce1589,96,414,80,234
Bulgogi (vită marinată coreeană)15420,45,55,50,313
Bunny chow (curry în pâine)19710,36,523,22,9
Burger2601312250,7
Burger cu pește26312,211,526,71,5
Burger cu pui24912,71123,81,2
Burger vegetal (linte, soia și legume)1709,75,616,74,8
Burger vegetarian224135,227,33,5
Burrito21911,18,521,42,5
Burrito bowl cu pui15512,55140,2
Burrito cu fasole și brânză1968,15,224,64,9
Burrito cu pui20311,46,721,42,5
Burrito cu vită21911,18,521,42,5
Burrito pentru mic dejun27711,115,621,81,2
Bánh mì (baghetă vietnameză)23311,19,823,61,4
Bún bò Huế (supă picantă de vită)785,81,69,30,4
Bún chả (porc la grătar cu tăiței)1179,22,912,70,564
Cacio e pepe2099,67,224,41,5
Caldo verde (supă portugheză cu varză)681,44,45,10,901
California roll942,90,6717,41
Calzone34314,817,729,91,4
Canelloni cu brânză și sos de carne1608,87,314,30,8
Canelloni cu carne1919,810,114,31,7
Canelloni cu spanac și ricotta2217,814,314,61,5
Caponata (tocăniță siciliană de vinete)2080,9520,25,31,9
Capuns (rulouri de mangold)1668,110,49,70,8
Carbonade flamandă15617,76,26,60,464
Carnitas27124,618,300
Carpaccio de vită27115,2230,550,36
Cartofi Bombay1181,86,712,61,9
Cartofi dulci prăjiți1922,39,431,46
Cartofi țărănești2055,314,113,22,1
Caserolă cu fasole verde5622,25,21,9
Cassoulet16110,57,910,13,9
Cașcaval pane40918,530,814,70,81
Causa limeña (straturi de cartofi)1705,811,29,81,7
Cârnați copți în aluat (toad in the hole)2851217,918,52,4
Cârnăciori cu piure și sos1435,18,511,31,4
Cebureki (plăcintă prăjită)34210,41733,56,8
Cepelinai (găluște lituaniene)1508,36,912,11,4
Ceviche6310,50,763,10,5
Chakalaka992,45,39,62,7
Chawanmushi (cremă sărată de ou)636,43,510
Cheeseburger29617,916,118,10,6
Cheeseburger dublu29915,516,721,50,5
Cheesecake3215,522,525,50,5
Chiftea240151790,503
Chiftea de tofu1429,99,26,81,3
Chiftele190111290,595
Chiftele cu hrișcă și carne23412,316,97,41,2
Chiftele de cartofi umplute cu carne191711,813,21,1
Chiftele de cartofi umplute cu carne190710,615,41,2
Chiftele de crab15520,27,50,480
Chiftele de Königsberg cu capere19016,212,82,10,919
Chiftele de pește15612,39,16,20,52
Chiftele în sos de roșii11796,55,50
Chiftele suedeze26014,418,67,80,8
Chikuzenni (pui cu legume rădăcinoase)854,43,55,91,8
Chilaquiles19510,610,712,82,1
Chiles rellenos (ardei umpluți cu brânză)2287,817,29,70,7
Chili con carne1189,84,37,23
Chole (năut condimentat)1525,27,512,44,7
Choripán (sandviș cu chorizo)3089,916,9281,3
Chow mein cu porc14310,46,49,71,5
Chow mein cu pui1319,95,49,71,5
Chow mein cu pui1478,57,212,11,5
Ciahohbili (tocană georgiană de pui)14813,19,32,20,69
Ciorbă acră de secară (żurek)924,15,65,60,643
Ciorbă de burtă6244,31,80,182
Ciorbă de burtă11620,43,70,30
Ciorbă de castraveți murați452,80,95,80,917
Ciorbă de fasole673,80,767,64
Ciorbă de legume391,12,23,40,718
Ciorbă de perișoare522,62,24,60,9
Ciorbă de perișoare573,23,33,30,509
Ciorbă de pește302,60,473,20,8
Ciorbă de pește363,81,22,10,345
Ciorbă de varză acră522,82,83,50,876
Ciorbă de vită cu legume715,93,43,20,8
Ciulama de pui1681794,80,1
Ciuperci pane2224,612,920,31,6
Ciuperci umplute28810,71524,73
Clătită germană (Pfannkuchen)1746,96,3220,9
Clătită suedeză la cuptor1596,1815,10,9
Clătită suedeză la cuptor cu bacon1997,612,214,40,9
Clătite22069290,6
Clătite cu banană (banană și ouă)1505,6911,41,4
Clătite cu brânză dulce2077,68,824,70,855
Clătite cu carne17312,910,17,40,3
Clătite cu ciuperci1504,8520,71,3
Clătite cu șuncă și cașcaval1828,87,519,11,6
Clătite din ficat22417,912,490,508
Clătite proteice23714,57,524,63,5
Club sandwich22215,17,522,11
Coaste de porc BBQ25416,215,111,80,3
Coaste în sos de fasole neagră21614,314,55,50,3
Cocido madrileño (tocană cu năut și carne)1299,74,59,62,9
Cocoș în vin13313740,9
Coleslaw1170,9488,61,9
Colțunași cu brânză1729,23,226–
Colțunași cu carne (pierogi)19110,99,415,3–
Colțunași cu cartofi1484,42,8260,9
Colțunași cu cartofi și brânză1955,36,128,70,9
Colțunași cu varză1574,73,427–
Colțunași cu varză murată și ciuperci1093,53,215,9–
Colțunași cu vișine1584,2133–
Congee (terci de orez cu carne)584,31,36,90,1
Cordon bleu de pui21022,69,28,70,6
Corn dog2508,612261
Coxinha (crochetă cu pui)296101626,51,1
Creveți curry1188,28,52,12,5
Creveți cu usturoi (gambas al ajillo)27013,722,93,30,156
Creveți kung pao17313,910,74,31
Creveți madras1157,88,32,32,4
Creveți scampi19215,4132,10,2
Crispy de pui27119,213,916,11,2
Crochete cu cremă de crab2555,117,121,11
Crochete cu șuncă și brânză26317,414,615,30,5
Croque madame26413,715,516,91,1
Croque monsieur27311,312,926,82,5
Currywurst30810,626,17,60,592
Curry cu ouă și cartofi1387,59,361,1
Curry de bame (bhindi)712,94,64,67,2
Curry de cartofi și conopidă (aloo gobi)602,626,22,1
Curry de cartofi și mazăre (aloo matar)922,73,712,13,1
Curry de legume861,65,371,8
Curry de legume (mâncare gata)942,167,81,8
Curry de linte1113,75,78,93,4
Curry de linte cu orez1183,33,516,42,2
Curry de năut (chana masala)1095,93,513,23,3
Curry japonez cu orez1402,5422,21,2
Curry massaman cu vită18611,512,48,2–
Curry thailandez de legume1013,88,23,13,1
Curry verde thailandez cu pui1198,88,71,42,6
Cuscus cu pui1307,53,915,61,5
Cuscus royal1327,74,5142,1
Cơm tấm (orez cu porc la grătar)15511,74,715,40,28
Dakgalbi (pui picant)17812,28,611,31,1
Dal1458,64,311,77,5
Dal de fasole mung744,23,46,8–
Dal de năut1527,96,116,4–
Dal de urad814,83,27,92,7
Doenjang jjigae (tocană cu pastă de soia)443,91,63,50,892
Dolma (sarmale în foi de viță)2288,2178,23,1
Doro wat (tocană etiopiană de pui)18811,314,52,51,2
Drob de carne (meatloaf)19917,510,76,80,4
Drob de miel20616,611,47,70,879
Döner kebab în lipie23315,210,917,42,3
Ebi fry (creveți pane)23615,911,6201
Egg bhurji (omletă indiană)1619,112,71,80,354
Elote (porumb mexican)1834,312,514,81,9
Empanada cu pui30912,616,525,91,6
Enchilada cu pui17810912,32,3
Fabada asturiană1659,58,210,43,3
Fajita cu pui20611,39,816,51,5
Falafel33313,317,831,87,7
Fasolada (supă grecească de fasole)1013,16,26,72,3
Fasole bătută (refried)90529,83,7
Fasole cu cârnați1847,51111,13,5
Fasole în sos de roșii cu cârnăciori9864,510,23,3
Fasole verde cu susan (goma‑ae)773,73,44,92,8
Fasole verde prăjită Sichuan1273,99,94,42,6
Fatteh (năut cu iaurt și pită)1897,27,720,53,2
Fattoush (salată cu pită crocantă)911,667,41,2
Feijoada18211,210,17,84
Fesenjan (pui în sos de nucă și rodie)21412,614,77,81,7
Fettuccine Alfredo1624,56,121,40,975
Fideuà (paella cu tăiței)1619,76,9140,962
Fish and chips (pește pane cu cartofi prăjiți)2248,810,9222,1
Flammkuchen3008,814,831,81,7
Fondue de brânză23116,217,22,60
Francesinha (sandviș portughez)20413,59,214,91,2
Frigărui de miel cu legume1621210,34,30,8
Frigărui de pui cu legume104133,74,30,8
Frigărui de vită cu legume12214,84,94,30,8
Frigărui (șașlîc)230201610,8
Friptură cu cartofi prăjiți17514,35,516,61,8
Friptură de porc cu găluște și varză18913,19,411,81,5
Friptură de vită la cratiță25128,415,300
Friptură pane în stil american30619,921,17,60,3
Frittata1609,412,32,50,32
Fufu1661,5330,53,1
Ful medames (bob înăbușit)1617,16,913,35
Fårikål (tocană de miel cu varză)936,961,61,2
Gado‑gado (legume cu sos de arahide)1356,88,18,52
Galette din hrișcă cu șuncă, brânză și ou20912,79,815,24,5
Gazpacho260,810,633,51
Găluște cu creveți la abur (har gow)1905,55,527,83,6
Găluște de cartofi1775233,62
Găluște de pâine (Semmelknödel)1806,45,9241,8
Găluște la abur1136,94,69,91,2
Găluște leneșe cu brânză1799,96,918,50,405
Găluște sileziene1671,70,637,81,3
Ghormeh sabzi (tocană persană cu verdețuri)13410,88,13,52,1
Gnocchi de cartofi1352,46,316,21
Gofre2907,914332,5
Gratin cu creveți (stil japonez)1285,56,930,9
Gratin de cartofi1093,44,214,51,5
Grits (terci de porumb)711,21,811,50,7
Gulaș1451393,51,3
Gumbo cu orez898,23,45,70,9
Gyoza prăjite1928,811,112,61,5
Gyros18411,26,817,81
Gyudon (bol de orez cu vită)14533,224,71,3
Gözleme (lipie turcească umplută)2407,58,830,81,5
Hacipuri300121333–
Hacipuri adjarian (cu ou)29711,816,424,91,2
Haggis31010,721,717,40,2
Halušky cu brânză de oaie2359,87,529,81,5
Halászlé (ciorbă ungurească de pește)424,91,71,20,945
Hamburger28817,514,4200,7
Hambāgu (chiftea japoneză)19713,412,24,31,1
Happosai (legume chinezești sotate)645,83,21,90,9
Harira644,21,56,62,1
Hering sub blană19061571,2
Hinkali (colțunași georgieni)16513,16,612,9–
Hot dog2601015220
Hrișcă cu carne1478,37,111,92
Hrișcă cu ciuperci1252,86,613,22,4
Huevos rancheros1216,76,77,21,7
Huevos rotos (ouă pe cartofi prăjiți cu șuncă)1889,2129,81,4
Hush puppies (gogoși de porumb)2966,213,237,32,9
Iahnie de fasole1596,27,812,94,2
Imam bayildi (vinete umplute)1151,29,84,21,6
Inari sushi2207,88,828,41,3
Inele de ceapă3524,219,837,32,6
Jajangmyeon (tăiței cu sos de fasole neagră)1506,85,417,12,3
Jambalaya16113,8880,7
Japchae (tăiței de sticlă cu legume)1204,15,612,41,5
Kabsa (orez condimentat cu pui)1828,59,315,41,2
Kalops (tocăniță suedeză de vită)777,23,830,8
Kashk‑e bademjan (pastă persană de vinete)2892,629,44,11,7
Katsu curry (șnițel cu curry și orez)1936,29,819,81,1
Katsu sando (sandviș cu șnițel)31313,416,827,52,1
Kebab İskender26812,417,315,10,937
Kebab în baghetă246159,823,62
Khao soi (supă thailandeză cu curry)1225,37,48,7–
Khichdi (orez cu linte)1223,55,314,80,554
Kibbeh (crochete de bulgur și carne)21811,815,96,22
Kimbap (rulou coreean de orez)1444,63,721,72,1
Kimchi jjigae (tocană cu kimchi)674,75,10,950,889
Kinpira gobo (brusture călit)841,44,54,23,2
Kopytka (găluște poloneze de cartofi)1825,22,931,61,8
Korokke (crochete de cartofi)2265,312,623,22
Koshari1414,74,417,93,2
Kroppkakor (găluște de cartofi cu porc)1564,66,119,71,9
Krupnik (supă de orz)493,116,10,929
Kuliș (supă de mei cu slănină)773,22,98,70,68
Kısır (salată de bulgur)1142,46,210,33,4
Lagman (tăiței cu vită și legume)1126,64,910,11,1
Lahmacun (pizza turcească)18910,63,527,61,8
Laksa cu curry1085,16,86,9–
Langoș cu smântână și brânză3517,120,134,11,2
Larb (salată thailandeză cu carne tocată)21016,812,95,30,764
Lasagna cu carne1397,5514,61,6
Lasagna cu legume și brânză de capră179710,2141,4
Lasagna vegetariană1306,55,312,11,7
Lecsó (ghiveci de ardei)971,48,53,61,6
Legume tempura2393,815,818,91,6
Linte spaniolă cu chorizo1185,75,38,84
Lobio (tocană georgiană de fasole)18079,7125,9
Lohikeitto (supă finlandeză cu somon)704,24,13,90,381
Lomo saltado1458,56,711,50,91
Lo mein1214,82,418,91,3
Macaroane alpine (Älplermagronen)1806917,81,7
Macaroane cu brânză2238,710,521,91,2
Mafé (tocană cu arahide)17810,6134,51,4
Maki cu avocado931,81,516,21,4
Maki cu somon1036,91,314,60,7
Maki cu ton977,40,2614,60,7
Maki cu țipar1166314,60,7
Maki vegetarian931,81,516,21,4
Malai kofta2274,716,215,41,2
Mansaf (miel cu orez și iaurt)1768,59,513,20,535
Manti (colțunași la abur)16811,48,611,1–
Mapo tofu1047,86,81,90,7
Maqluba (orez răsturnat cu pui)1916,611,913,50,915
Masala dosa (cu umplutură de cartofi)1845,54,328,62,2
Matar paneer (mazăre cu paneer)1726,410,810,42
Maultaschen (colțunași șvăbești)15210,16,213,1–
Mazăre gri cu bacon166107,39,75,9
Mămăligă cu brânză și smântână1664,511,411,10,96
Menchi katsu (chiftea pane)27310,718,716,31,7
Menemen (ouă turcești cu roșii)1215,59,920,743
Mici24715,715,79,50,8
Mic dejun englezesc complet1608,99,49,91,9
Miel rogan josh14914,49,13,71,8
Mie goreng (tăiței prăjiți indonezieni)1536,76,715,21,6
Milanesa (șnițel de vită)27220,114,813,90,81
Minestrone401,70,55,81,5
Misir wat (linte etiopiană)15168,19,45,9
Mofongo (piure de banane plantain)3304,718,833,12,5
Moqueca (tocană braziliană de pește)13410,29,42,1–
Morcovi în stil coreean1320,7910,27,82,4
Mujaddara (linte cu orez)1605,16,916,14
Musaca1475,810,85,22,8
Nachos cu brânză2657,615,822,11,7
Naengmyeon (tăiței reci de hrișcă)634,80,839,8–
Namul din germeni de soia703,14,52,52,7
Nasi goreng (orez prăjit indonezian)1587,16,317,10,411
Nasi lemak (orez cu cocos și sambal)1755,29,5170,936
Nikujaga (tocană de carne cu cartofi)784,31,310,31,3
Nuggets de pui30715,920,4140,9
Oden (tocană japoneză)565,224,20,655
Okonomiyaki (clătită japoneză)1645,29,613,31,5
Okroșka553,52,54,50,452
Omletă15410,611,71,60
Omletă egg foo young cu pui13712,87,44,50,3
Orez cantonez1645,54,923,61,7
Orez cu fasole jamaican13543,519,9–
Orez cu fasole neagră1825,87,118,84,9
Orez cu mazăre porumbel1553,84,722,41,5
Orez cu pui1754,23,231,50,99
Orez jollof1472,26,219,60,775
Orez mexican1482,44,324,10,487
Orez prăjit16545,5251,1
Orez prăjit cu kimchi1714,88,1191,1
Orez prăjit cu ou1864,34,930,31,1
Orez prăjit cu pui1737,33,726,70,9
Osso buco9711,24,13,50,6
Ouă Benedict28813,822,17,90,6
Ouă cu roșii în stil chinezesc1426,111,43,60,566
Ou scoțian241121611,91,7
Overnight oats (ovăz peste noapte)1606,83,821,63,8
Oyakodon (orez cu pui și ou)1354,72,122,81,1
Pad krapow (pui cu busuioc thailandez)17719,88,34,40,59
Pad see ew (tăiței de orez prăjiți)1356,45,2141,1
Pad thai cu fructe de mare1476,86,813,81,2
Pad thai cu pui1548,17,513,21,2
Pad thai vegetarian1655,89,214,51,8
Paella1487,94,917,11,9
Paella cu fructe de mare14384,815,70,7
Pajeon (clătită coreeană cu ceapă verde)1955,58,921,71,5
Pakora1254,94,8133,2
Palak paneer1015,473,40,9
Paneer butter masala2397,117,812,60,871
Panini cu prosciutto și mozzarella24314,28,327,21,4
Papanași2637,51328,30,65
Papricaș de pui18813,313,72,21,1
Pasta e fagioli (supă cu paste și fasole)913,73,492,7
Paste amatriciana1686,67181,6
Paste bolognese1255,92,617,61,6
Paste carbonara1646,17,915,80,9
Paste cu carne tocată1909,87,519,41,3
Paste cu pesto21678,625,41,6
Paste cu sos de brânză1637,27,415,91,9
Paste cu sos de roșii1063,71,218,11,8
Paste cu sos de smântână15447,715,90,9
Paste gratinate1797,19,216,41
Paste puttanesca1464,35,418,51,7
Pastitsio (paste la cuptor grecești)1407,95,413,91,5
Patatas bravas1992,314,214,22,6
Pav bhaji (piure de legume cu chiflă)1242,56,4132,1
Pâine albă cu unt3696,718,4433
Pâine de secară cu slănină4446,530,234,33
Pâine de secară cu unt3516,81741,23,6
Pâine prăjită cu creveți și susan38212,929,815,43,6
Pâine prăjită cu fasole în sos de roșii1685,71,731,13,2
Pelmeni2751212291,2
Penne arrabbiata1444,14,719,71,8
Pește curry13911,39,61,82,1
Pește la abur cu ghimbir15620,67,20,540,118
Pește marinat cu legume1636,510,110,91,5
Philly cheesesteak22916,17,224,21,3
Pho775,83,35,20,4
Picadillo (carne tocată cubaneză)16013,69,64,81,1
Pide cu carne și brânză25612,5832,21,7
Piftie152197,90,480
Pilaf cu creveți1463,32,327,11,2
Pilaf cu porc1827,8916,60,716
Pilaf cu pui16076200,742
Pilau cu legume1123,31,520,62,2
Pita cu falafel2656,214,824,52,5
Pizza cu brânză26611,49,7312,3
Pizza cu carne27413,812,424,81,8
Pizza cu fructe de mare20010,36,724,60,5
Pizza cu salam24810,410,726,52
Pizza cu șuncă și cașcaval21810,36,7282,3
Pizza cu șuncă și ciuperci2059,56,725,72,3
Pizza cu ton22511,97,526,61,5
Pizza hawaiană1969,56,424,31,5
Pizza Margherita250119,5312,3
Pizza patru brânzeturi26713,110,528,22,7
Pizza pepperoni28211,711,929,72,3
Pizza vegetariană2148,5825,72,8
Pkhali (pastă de spanac cu nucă)1845,816,53,63,3
Plăcinta ciobanului1237,66,37,21,5
Plăcintă cu porc (pork pie)3709,92623,42,9
Plăcintă cu pui2559,213,521,92
Plăcintă cu pui și ciuperci20213,610,413,21
Plăcintă cu vită și rinichi2431713,113,91,2
Plăcinte de cartofi (deruny)1964,510,818,42,2
Ploughman's lunch (platou englezesc)25810,914,320,22
Poha (fulgi de orez condimentați)1683,47,221,31,4
Poke bowl cu somon1727,57,816,41,7
Poke bowl cu ton1478,54,516,41,7
Porc cu sos barbecue22617,611,311,90,3
Porc dulce-acrișor2608,913,624,51
Porc gătit de două ori2246,620,44,21,2
Porc moo shu15310,410,73,10,9
Poutine2137,71218,11,9
Pozole433,41,23,70,9
Puiul generalului Tso29512,916,423,10,9
Pui balti10510,554,52
Pui coronation (cu maioneză și curry)36216,631,43,30,2
Pui curry1076,56,55,11,4
Pui curry cu lapte de cocos12410,66,93,11,1
Pui curry cu orez1165414,11
Pui curry (la pachet)14511,79,82,32,2
Pui cu caju16018,474,50,9
Pui cu lămâie (stil chinezesc)15016,96,26,60
Pui cu orez în stil Hainan13211,12,514,70,286
Pui cu portocale26214,512,721,70,8
Pui cu sos mole137195,62,90,3
Pui cu susan29314,314,226,20,7
Pui cu unt (butter chicken)20813,315,440,95
Pui dulce-acrișor25010,112,722,91
Pui în sos de fasole neagră124194,22,60,6
Pui jerk2352015,52,50,153
Pui Kiev28021,319,25,30,1
Pui korma12714,65,14,30,7
Pui kung pao1299,875,41,5
Pui parmigiana17416,28,37,50,8
Pui piri‑piri24721,117,30,660,072
Pui prăjit coreean (yangnyeom)27913,716,319,10,635
Pui prăjit pane (pulpă)24119,115,15,80,2
Pui tandoori21427,410,81,90,8
Pui teriyaki16325,761,60
Pui tikka masala15612,49,84,61,4
Pui vindaloo19218,512,52,50,7
Pui 65 (pui prăjit picant)2582314,86,60,246
Pupusa cu carne23211,510,420,42,6
Pytt i panna (tocăniță suedeză)1936,513,510,61,5
Pölsa (tocătură suedeză cu orz și organe)1881411,37,21
Quenelle de pește2458,112,723,62,1
Quesadilla cu brânză31613,416,226,62
Quesadilla cu pui28714,41325,41,9
Raggmunk (clătite suedeze de cartofi)1494,25,5201
Rajma (curry de fasole roșie)1064,75,69,33,8
Ramen1277,14,613,10,9
Ramen cu pui12673,914,41
Ramen cu vită1376,85,214,41
Ramen vegetarian10843,314,51,1
Rasol de vită cu legume7810,923,21,5
Ratatouille531,23,152
Rață Peking1545,311,86,20,3
Ravioli cu brânză1737,46,2210,7
Ravioli cu carne1746,94,725,12,1
Ravioli cu legume1565,24,920,93,7
Rendang de vită20419,512,24,8–
Ribollita (supă toscană cu pâine)1143,94,711,73,6
Risotto cu brânzeturi1955,75,230,90,7
Risotto cu ciuperci1294,23,918,51,5
Risotto cu fructe de mare1305,56,112,51,1
Risotto cu legume1202,73,818,40,25
Riz Casimir (pui curry cu fructe)1267,43,316,11
Ropa vieja (vită destrămată înăbușită)15717,78,11,60,868
Roșii umplute1225,59,722,3
Rulade de vită19520,69,15,90,7
Rulouri de porc cu ciuperci25716,920,51,40,466
Rulouri de primăvară cu carne2426,516,4172
Rulou de primăvară prăjit2727,614,7252
Rulou în foaie de orez1125,72,615,31,9
Rösti1822,48,322,53,3
Rösti de cartofi1901,912,3171,6
Saag aloo (spanac cu cartofi)1102,28,271,7
Saag (spanac indian)1113,38,84,62,3
Sabich (pită cu vinete și ou)2165,711,920,62,1
Salată boeuf (Olivier)1985,516,76,51,4
Salată Caesar15091061,8
Salată Caesar cu pui, fără dressing638,51,921
Salată caprese20510,517,12,30,588
Salată Cobb9311,34,31,41,2
Salată cu surimi1575,29,412,50,66
Salată de cartofi cu maioneză1681,511,114,31,5
Salată de cartofi nemțească1082,93,215,31,9
Salată de castraveți cu smântână561,144,40,417
Salată de cârnați (Wurstsalat)2247,121,11,30,4
Salată de morcovi cu măr880,654,210,72,4
Salată de ouă cu maioneză25710,323,110
Salată de paste cu carne2117,710,619,61,2
Salată de pui cu maioneză2196,520,61,60,6
Salată de quinoa13947,811,62,1
Salată de roșii și castraveți620,875,230,966
Salată de roșii și castraveți cu smântână3612,13,20,833
Salată de sfeclă cu usturoi1602,113,37,31,8
Salată de ton cu maioneză19410,115,82,50,4
Salată de varză731,15,14,32,3
Salată de vinete1041,38,14,21,7
Salată de vinete (zacuscă de vinete)991,183,91,8
Salată grecească1103,594,51,5
Salată Mimoza1928,914,75,10,895
Salată nicoise1237,38,53,70,66
Salată suedeză de hering cu sfeclă944,33,510,31,4
Salată șopska562,83,43,40,97
Salată taco cu carne1797,59,313,62,9
Salmorejo (supă rece de roșii)1623,211,111,91,5
Saltimbocca21628,811,20,10
Sambar (tocană de linte și legume)493,10,97,12,4
Samosa3105,117,531,41,8
Samosa cu carne27211,417,317,32,4
Sancocho (tocană latino-americană)724,91,88,70,678
Sandviș BLT23110,97,5281,7
Sandviș cald cu brânză3431120,826,91,2
Sandviș cald cu ton și brânză29611,71723,11,7
Sandviș cubanez22815,910,715,50,8
Sandviș cu homar (lobster roll)23412,212,417,71,2
Sandviș cu parizer29211,713,129,91,9
Sandviș cu pește prăjit23614,58,224,80,9
Sandviș cu pulled pork (BBQ)243158,824,10,8
Sandviș cu salată de pui24612,413,717,31
Sandviș cu șuncă26611,111,228,22,5
Sandviș cu unt de arahide și gem36111,416,642,42,8
Sandviș cu unt și brânză34513,618,230,52,1
Sandviș cu unt și icre roșii33911,718,231,92,2
Sandviș Reuben2821019,414,22,2
Sarmale1056,55,581,3
Sarmale1656,912,35,51,1
Sarmale leneșe1278,96,57,40,913
Satay de pui19121,710,32,82
Satsivi (pui în sos de nucă)23614,718,62,71,6
Sauerbraten (friptură marinată)17424,45,55,40,16
Scoici umplute cu brânză și sos de carne1588,56,515,61
Shabu‑shabu (oală fierbinte japoneză)8213,421,81,4
Shakshuka1175,59,51,61,1
Shaorma2151011191
Shish kebab în pită cu salată14913,64,114,11,2
Shumai (găluște la abur)1919,19,215,91,7
Sîrnichi (clătite cu brânză de vaci)220149200,324
Skagenröra (salată de creveți)16112,611,61,90,1
Sloppy joe18511,36,418,91,1
Smoothie bowl (fructe de pădure, banană, granola)1452,84,721,33,1
Smörgåstårta (tort sandviș)2378,715,515,11,8
Smørrebrød cu hering2449,611,524,11,9
Solianka704,54,52,50,446
Som tam (salată de papaya verde)682,42,2102,2
Sopa de fideo (supă mexicană cu fidea)952,53,312,61,1
Souvlaki (frigărui de porc)12413,95,24,30,8
Spaghete aglio e olio2285,210,825,71,6
Spaghete cu scoici1837,26,920,81,3
Spätzle cu brânză2349,711,322,71,1
Stamppot (piure cu varză kale și cârnat)1373,38,79,81,9
Stavrid prăjit marinat (nanbanzuke)1098,16,14,60,9
Stifado (tocană grecească de vită)17915,711,62,50,715
Sufleu de brânză18412,912,63,82,1
Sukiyaki9612,22,44,51,3
Sundubu jjigae (tocană cu tofu moale)604,74,30,620,468
Supă acrișoară-picantă392,61,23,90,5
Supă chinezească cu ou271,20,613,90,4
Supă clară (bulion)60,890,220,240
Supă cremă de ciuperci742,14,84,51,2
Supă cremă de roșii701,24,75,41
Supă cremă de scoici933,14,88,21
Supă cu pistou3220,54,11,5
Supă de cartofi901,54,79,31,2
Supă de cartofi cu carne1093,86,47,81
Supă de castraveți murați280,981,23,10,536
Supă de ciuperci361,21,640,76
Supă de legume270,840,454,11
Supă de linte603,80,696,53,7
Supă de linte cu cârnați785,92,35,63,2
Supă de mazăre cu afumătură805,62,45,83,3
Supă de mazăre cu cârnați974,63,79,61,7
Supă de orz din Graubünden421,40,96,70,25
Supă de pui cu legume (caldo de pollo)556,21,63,20,8
Supă de pui cu tăiței533,81,45,50,7
Supă de pui cu tăiței533,81,45,50,7
Supă de roșii cu orez611,11,89,40,78
Supă de tăiței cu vită707,20,917,80,96
Supă de usturoi402,11,15,20,397
Supă egusi19711,216,61,71,4
Supă franțuzească de ceapă1085,54,510,71,1
Supă gulaș674,82,46,30,4
Supă miso242,20,851,70,6
Supă rece de sfeclă (šaltibarščiai)493,61,550,622
Supă scoțiană cu orz și miel746,83,53,70,9
Supă tom yum cu creveți223,10,331,90,169
Supă wonton332,41,32,60,3
Sushi15063251
Svíčková (vită în sos cremos de legume)18218,39,15,70,566
Șnițel de porc pane31023,120,48,10,54
Șnițel vienez27122,914,112,60,94
Șurpa (supă de miel)443,42,12,30,39
Tabbouleh1271,69,77,81,8
Taco24615,313,613,42,2
Tacos al pastor18714,3715,22,6
Taco cu pește27511,615,320,52,5
Taco cu pui193118,415,93,2
Taco cu vită21210,610,615,93,2
Tajine de miel13212,86,84,50,5
Tajine de pui1277,53,714,43
Takoyaki (biluțe cu caracatiță)15777,115,60,799
Tamagoyaki (omletă rulată japoneză)14610,59,26,40
Tamago sando (sandviș cu ou)2669,313,4251,7
Tamale1747,4913,42,4
Taquitos cu pui26912,510,428,33,3
Tarator (supă rece de iaurt cu castraveți)742,55,83,40,301
Tartiflette16168,913,50,8
Tăiței dan dan2118,31215,92,5
Tăiței prăjiți cu creveți1044,93,412,61,6
Tempura de creveți1942010,36,50,9
Tempura de vinete1651,6149,71,9
Tentația lui Jansson1663,611,112,61,2
Tocană de miel cu cartofi (Lancashire hotpot)1197,36,96,81,1
Tocană de porc cu cartofi17411,410,191,1
Tocană de vită cu morcovi9713,23,13,31,1
Tocană de vițel în sos alb11315,443,10,8
Tocană irlandeză1178,26,451,3
Tocană ungurească (pörkölt)1862110,42,21,3
Tocăniță de cartofi cu carne1307,25,611,81,4
Tocăniță de legume971,43,613,12
Tocăniță de miel cu cartofi1338,18,651,6
Tocăniță de vită1078,85,151,3
Tocăniță japoneză cu smântână și pui1246,285,51,2
Tochitură moldovenească26022,618,30,750
Tom kha gai (supă de cocos cu pui)874,672,4–
Tonjiru (supă miso cu porc)261,51,50,90,5
Tortellini cu brânză23610,45,634,61,5
Tortilla spaniolă1655,69,911,72,7
Tostada1576,26,815,63,3
Tteokbokki1314,1418,80,8
Tteokguk (supă cu prăjituri de orez)994,21,216,10,175
Tunnbrödsrulle (wrap cu cârnat și piure)1864,511,116,41,6
Túrós csusza (tăiței cu brânză)1789,6717,50,99
Umplutură cu salvie și ceapă2535,613,327,1–
Upma (griș sărat)8722,612,51,3
Vada pav (chiftea de cartofi în chiflă)3006,61532,73
Vada (gogoși de linte)26612,89,727,45,8
Varză acră cu cârnați1095,18,12,82,7
Varză călită cu cârnați8264,33,72,3
Vinegret (salată de sfeclă)761,64,67,52,1
Vinete parmigiana155710,57,11,9
Vită bourguignon858,93,34,21,2
Vită curry1137,66,65,11,4
Vită cu broccoli16010,410,63,81,3
Vită Sichuan1057,15,35,81,5
Vită Stroganoff15010,19,35,50,7
Vită teriyaki19828,98,21,90
Vitello tonnato19721,312,10,70,1
Wallenbergare (chiftele de vițel)24616,716,77,10,8
Waterzooi (tocană belgiană de pui)837,24,52,80,44
Welsh rarebit (pâine prăjită cu brânză)39813,928,421,11,2
Wrap23212,89,421,81,5
Xiaolongbao (colțunași cu supă)16811,77,811,6–
Yakisoba (tăiței prăjiți japonezi)1614,57,916,62,2
Yakitori172263,39,30,6
Zacuscă1521,213,26,51,8
Zacuscă de dovlecei941,47,54,91,8
Zereshk polo (orez cu dracilă și pui)1668,27,116,71
Zongzi (orez lipicios în frunză)1745,95,525,60,5
Łazanki (paste cu varză și cârnați)1634,58,515,51,9