17 Fit

17 Fit Calorii alimente Legume și ciuperci

Calorii legume și ciuperci

263 de alimente în tabel: de la 5 la 312 kcal la 100 g. Cel mai ușor — konjac (konnyaku), cel mai caloric — cartofi prăjiți.

Pagini detaliate

Tabel de calorii

Valori la 100 g. Apasă pe titlul unei coloane ca să sortezi.

Alge nori355,80,284,80,3
Alge wakame4530,648,60,5
Andive171,20,20,253,1
Andive170,90,10,93,1
Anghinare473,30,155,15,4
Anghinare fiartă532,90,346,25,7
Ardei banană271,70,451,93,4
Ardei copt360,940,156,52
Ardei galben2710,215,40,9
Ardei gras2710,362,1
Ardei iute401,90,447,31,5
Ardei iute murați220,80,422,6
Ardei iute verde4020,281,5
Ardei Padrón prăjiți1060,7710,22,61,5
Ardei roșu260,990,33,92,1
Ardei serrano321,70,4433,7
Ardei verde200,860,172,91,7
Arpagic303,30,731,92,5
Asmățui403,70,63,62,5
Bame331,90,194,23,2
Barba-caprei823,30,215,33,3
Bob725,60,67,54,2
Broccoli342,80,472,6
Broccoli fiert352,40,413,93,3
Broccoli la abur384,10,72,52,2
Broccoli sotat632,633,92,4
Busuioc233,10,641,11,6
Capere232,40,861,73,2
Cartof7720,1172,1
Cartofi fierți861,70,1201,8
Cartofi fierți în coajă871,90,118,31,8
Cartofi la cuptor1261,94,219,11,4
Cartofi prăjiți3123,415411,8
Cartofi prăjiți groși (stil britanic)2143,58,430,23,2
Cartofi prăjiți în tigaie1702,88221,6
Cartofi prăjiți la cuptor1893,24,932,13,5
Cartofi prăjiți spiralați (congelați)1652,67,3212,5
Cartofi sotați1372,55,717,32,6
Cartofi wedges (congelați)1011,93,115,12,4
Cartof copt932,50,1318,92,2
Cartof dulce861,60,1203
Cartof dulce copt9020,1517,43,3
Castane de apă971,40,120,93
Castraveciori murați191,10,30,781,5
Castravete150,70,13,60,5
Castravete amar1710,170,92,8
Castravete murat120,50,22,31,2
Castraveți murați dulci-acrișori330,905,50,88
Ceapă401,10,19,31,7
Ceapă dulce320,80,086,70,9
Ceapă fiartă441,40,198,81,4
Ceapă murată140,560,22,51,8
Ceapă prăjită1230,9510,86,21,7
Ceapă roșie361,30,45,62,5
Ceapă verde321,80,194,72,6
Chayote190,820,132,81,7
Cimbru proaspăt1015,61,710,414
Ciuperci brune222,50,13,70,6
Ciuperci champignon223,10,33,31
Ciuperci champignon fierte282,20,473,12,2
Ciuperci champignon prăjite1002,59,60,381,8
Ciuperci de câmp252,30,42,51,7
Ciuperci de pădure fierte202,20,530,651,6
Ciuperci de pădure (medie)222,40,231,91,7
Ciuperci enoki372,70,295,12,7
Ciuperci king oyster (eryngii)312,80,42,93,4
Ciuperci la conservă251,90,292,72,4
Ciuperci marinate462,40,36,91,4
Ciuperci nameko211,80,22,43,4
Ciuperci prăjite în ulei703,542,92,1
Ciuperci shimeji262,70,51,33
Ciuperci unsuroase (Suillus)191,10,540,813,2
Ciuperci uscate asortate25726,82,216,538,9
Conopidă251,90,2832
Conopidă fiartă231,80,451,82,3
Conopidă la abur302,60,33,41,8
Conopidă romanesco352,40,285,32,9
Conopidă sotată491,92,932
Coriandru232,10,520,872,8
Creson de grădină314,20,70,233,5
Crochete de cartofi (congelate)1482,55,720,42,8
Dovleac2610,160,5
Dovleac butternut4510,19,72
Dovleac copt300,250,155,72
Dovleac fiert200,720,073,81,1
Dovleac kabocha fiert801,60,316,24,1
Dovleac spaghetti310,640,575,41,5
Dovlecei sotați471,33,32,91,1
Dovlecel171,20,33,11
Dovlecel copt231,50,153,11,7
Dovlecel fiert151,10,361,71
Dovlecel patison181,20,22,61,2
Edamame12111,95,23,75,2
Fasole galbenă păstăi311,80,123,73,4
Fasole roșie la conservă12481,1165,5
Fasole verde311,80,224,32,7
Fasole verde conservată211,10,412,31,9
Fasole verde fiartă351,90,284,73,2
Fasole verde sotată6422,94,53
Fenicul311,20,24,23,1
Fetică2120,43,62,3
Fruct de arbore de pâine fiert1191,60,426,4–
Frunze de muștar272,90,421,53,2
Frunze de păpădie452,70,75,73,5
Frunze de sfeclă222,20,130,633,7
Frunze de shiso (perilla)323,90,117,3
Frunze de viță935,62,16,311
Gălbiori321,50,533,13,8
Gălbiori fierți352,60,922,14,3
Gălbiori prăjiți932,47,61,93,9
Gălbiori trompetă242,20,840,423,2
Germeni de fasole mung3030,184,11,8
Germeni de linte294,70,390,32,8
Germeni de lucernă2940,690,32,8
Germeni de ridiche433,82,53,6–
Germeni de soia406,310,32,4
Ghebe373,20,682,95,5
Ghimbir801,80,7515,82
Gulie271,70,12,63,6
Gulie fiartă291,80,115,61,1
Gulie suedeză371,10,166,32,3
Hrean (rădăcină)887,50,7137,5
Hribi323,10,4331,9
Hribi fierți464,80,353,64,6
Hribi uscați27031,52,319,135,1
Iarbă grasă2020,363,41,6
Ignamă1181,50,1723,84,1
Inimi de palmier282,50,622,22,4
Jalapeño290,910,373,72,8
Jicama380,720,093,94,9
Kale352,91,50,324,1
Kale fiert362,91,21,34
Kimchi151,10,50,81,6
Komatsuna fiartă141,60,10,32,4
Kombu (laminaria)431,70,568,31,3
Konjac (konnyaku)50,100,12,2
Lăptari sărați231,60,52,31,5
Lăstari de bambus191,70,41,81,4
Lemongrass991,80,4925,3–
Leurdă261,90,192,92,2
Maitake311,90,194,32,7
Mangold191,80,22,11,6
Manioc1601,40,2836,31,8
Mazăre cu morcov conservată382,20,276,52
Mazăre dulce păstăi422,80,252,6
Mazăre fiartă845,40,2210,15,5
Mazăre la conservă5830,487,33,3
Mazăre sotată1065,53,18,95,7
Mazăre verde815,40,48,85,7
Măcriș2220,70,32,9
Mărar433,51,14,92,1
Măsline negre1160,8410,94,41,6
Măsline verzi145115,30,543,3
Mentă proaspătă443,30,731,66,8
Mix de legume congelate723,30,529,54
Mix de salate baby2020,381,91,4
Morcov410,90,29,62,8
Morcovi fierți350,760,185,23
Morcovi la abur420,630,37,33,7
Morcovi sotați720,9637,33,1
Nap280,90,14,61,8
Năsturel112,30,10,790,5
Orez de conopidă681,85,32,81,9
Pak choi131,50,21,21
Pak choi90,60,10,41,2
Păstârnac751,20,313,14,9
Păstârnac fiert711,30,313,43,6
Păstârnac la cuptor1582,44,526,65,1
Pătrunjel3630,7933,3
Pitarcă / burete de mesteacăn282,10,5523,3
Piure de cartofi10624,2151,5
Piure de dovleac341,10,285,22,9
Piure de mazăre (mushy peas)815,80,712,83,1
Piure de morcovi320,880,155,13,1
Pleurotus333,30,413,82,3
Portobello222,10,352,61,3
Portobello la grătar293,30,582,22,2
Porumb dulce863,31,416,72
Porumb dulce fiert963,41,518,62,4
Porumb la conservă792,40,517,42
Praz611,50,312,31,8
Praz fiert310,810,26,61
Radicchio231,40,253,60,9
Rapini223,20,490,152,7
Rădăcină de brusture (gobo)581,80,115,7
Rădăcină de lotus fiartă661,30,112,72,3
Rădăcină de pătrunjel762,90,4713,82,1
Râșcovi362,80,672,95,5
Revent210,90,22,71,8
Ridiche daikon180,60,12,51,6
Ridiche neagră290,940,155,51,2
Ridichi160,680,11,81,6
Roșie180,90,23,91,2
Roșie coaptă2510,43,51,9
Roșie galbenă150,980,262,30,7
Roșie roz201,10,23,81,2
Roșii cherry180,90,23,91,2
Roșii la conservă2010,141,9
Roșii murate în oțet400,850,16,71,2
Roșii tocate (conservă)321,60,285,41,9
Roșii uscate2135,114,117,55,8
Roșii verzi231,20,241,1
Rozmarin proaspăt1313,35,96,614,1
Rucola252,60,6621,6
Salată iceberg140,90,141,81,2
Salată lollo rosso131,30,221,40,9
Salată romană171,20,31,22,1
Salată unt131,40,221,11,1
Salată verde151,40,22,91,3
Salată verde151,40,151,61,3
Salvie proaspătă3740,250,977
Sfeclă conservată310,910,145,41,8
Sfeclă crudă431,60,176,82,8
Sfeclă fiartă441,70,1882
Sfeclă murată650,80,0815,50,8
Shiitake342,20,494,32,5
Shiitake uscate2969,60,9963,911,5
Spanac232,90,43,62,2
Spanac cu smântână902,46,14,91,2
Spanac fiert2330,261,42,4
Spanac sălbatic (lobodă)434,20,83,34
Spanac sotat593,33,71,21,8
Sparanghel202,20,121,82,1
Sparanghel conservat192,10,650,861,6
Sparanghel fiert222,40,222,12
Sparanghel sotat452,32,91,82,2
Șalotă722,50,113,63,2
Takuan (daikon murat)430,60,38,52,3
Tarhon proaspăt443,804,16,2
Taro1121,50,222,44,1
Tăiței din dovlecel601,15,320,95
Tăiței shirataki70,200,12,9
Tomatillo320,9613,91,9
Topinambur7320,0115,81,6
Tostones (banane plantain prăjite)3091,511,845,73,5
Trufe negre738,30,510,616,5
Țelină apio140,690,171,41,6
Țelină rădăcină421,50,37,41,8
Țelină rădăcină fiartă270,960,194,71,2
Urechea-lemnului hidratată140,60,20,25,2
Urechea-lemnului uscată2167,92,12,657,4
Urzică436,20,20,826,6
Usturoi1496,40,5312,1
Varză albă251,30,15,82,5
Varză călită471,32,642
Varză chinezească161,20,221,2
Varză creață2720,133,1
Varză de Bruxelles433,40,35,23,8
Varză de Bruxelles fiartă362,50,54,52,6
Varză de Bruxelles sotată673,435,23,8
Varză fiartă231,30,063,61,9
Varză furajeră (collard)3230,611,44
Varză murată190,910,141,42,9
Varză roșie311,40,165,32,1
Varză roșie călită351,20,155,73
Varză roșie fiartă291,50,094,32,6
Varză țuguiată311,20,184,53
Vânătă250,980,182,93
Vânătă coaptă341,30,153,81,9
Vânătă sotată5112,933,1
Vinete murate490,90,77,32,5
Zbârciogi313,10,572,32,8
Zbârciogi falși fierți282,40,90,654,2